Drogurile, luate în piept cu ”mesaje de forță„

Suntem la un moment aniversar, dar eu

De L.V.
Drogurile, luate în piept cu ”mesaje de forță„

Suntem la un moment aniversar, dar eu

Președintele Nicușor Dan a declarat, miercuri, că statul român trebuie să îmbunătățească interacțiunea cu cetățenii și că MAI, parchetele și instanțele de judecată trebuie să transmită mesaje puternice împotriva violenței domestice și a consumului de droguri.

‘Suntem la un moment aniversar, dar eu cred că trebuie să vorbim de viitor și în opinia mea sunt trei lucruri la care trebuie să ne uităm: unul general și două particulare. În primul rând, sunteți parte a administrației statului român și cu toții – administrația statului român – trebuie să îmbunătățim interacțiunea cu cetățenii și trebuie să câștigăm prin actele noastre zilnice încrederea cetățenilor’, a spus Nicușor Dan, la Gala aniversară ‘163 de ani de la înființarea Ministerului Afacerilor Interne’, organizată la Muzeul Național de Artă.

El a arătat că MAI, parchetele și instanțele de judecată trebuie să transmită mesaje puternice împotriva violenței domestice și a consumului de droguri.

‘Un subiect foarte, foarte important: condiția femeii în societatea noastră. Violența domestică și, mai grav, toate cazurile de ucidere care au decurs de aici, pe care le-am văzut în ultima perioadă, noi trebuie să ajungem – și când spun noi spun MAI, parchete, instanțe de judecată – să transmitem societății că statul român este un stat puternic și să transmitem acelor foști parteneri care doar se gândesc că ar putea să-și amenințe fosta parteneră că statul român va veni repede împotriva lor dacă vor îndrăzni să facă asta. (…) Problema consumului de droguri, în special consumul de droguri la tineri.

Din nou este o chestiune care ține de MAI, structurile specializate ale parchetelor, instanțele de judecată. (…) Este un fenomen global. Nimeni, niciodată în perioada contemporană nu a eradicat fenomenul acesta, însă statul român trebuie să transmită un mesaj de forță împotriva acestui fenomen’, a declarat șeful statului.

El a transmis că munca angajaților MAI este una dificilă.

Ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, i-a oferit șefului statului placheta de onoare a ministerului.

Distribuie articolul pe:

9 comentarii

  1. Într-un stat normal la cap, unul ca Predoiu, care a declarat mai an că lupta împotriva drogurilor a fost pierdută, n-ar fi trebuit să mai ocupe niciodată funcția de ministru la Interne.
    Cât despre mobilizarea uriașă pentru prinderea criminalului de Mureș, nu-mi aduc aminte să mai fi avut loc una similară în trecutul apropiat. E doar un exercițiu de imagine, să dea lumii impresia că mentalitatea milițienilor s-a schimbat o dată cu instalarea regimului Nicușor.

  2. Prădoiu??!!! 😄😄😄
    Ce știe ăsta să facă ?
    După mine , NIMIC.
    Îl fac băieții ca la Nufărul.
    Probabil ca se și DROGHEAZĂ , de este in așa creștere traficul de droguri.
    Cioro….gârla aia de la Beach Please ,urinează șî pe el.
    Poate așa o scăpa de sâsâiala aia.
    Un nimic.

  3. Cuvinte mari pe care nici ei nu le inteleg.Am curaj sa pun pariu pe orice,ca daca se mai duce Andreica o data in Medellin,pardon, Portul Constanta,tot asa va iesi cu punga de 1 kg de faina Dobrogea,pe bordul masinii,la vedere,si nici drk nu o sa-l intrebe de sanatate.

  4. Nu zic sa aduci pe printu Pli cu trenu din Franta can incepe vacanta, voi un văcar din Mures nu puteti prinde si sa il arestati can isi taie bratara… Cea mai grea politie din lume e in Sua unde se doarme cel mai sănătos din lume e politia Ro. Iar cand va scu lati o sa spargeți usi aiurea…

  5. – E frumos aicişa, bă frate!

    – Daaa! De n-aş face o nuntă ca în filme! Şi aş invita şi pe Dom Ministru şi pe Dom Arafat şi pe Despescu-Buzău!

    – Şi la final să cântă Adrian!

  6. Pai asta se stie de foarte multi ani si nimeni nu a luat masurile cele mai severe cu acesti derbedei .Au fost cazuri cind chiar astia care trebuiau sa ia masuri ,erau comoplici cu derbedeii astia pt. ca se cistiga foarte multi bani din asta.Mai tineti minte toate pravalioarele cu substante dubioase aparusera in Bucuresti in timpul cit betivul Basescu era primarul capitalei ? Au fost incurajati si nu li sa interzis pana cind vedem cu totii acum ,roadele acestei indulgente a statului roman .

  7. Marsh bai muc aiurit și infect, placheta e de onoarea 💩 pe care-l înghiți cu mizeriile politice din preajma ta, placheta de 💩, nu de onoare. Cât despre droguri, bă, la ora actuala, e cea mai sigura sursa de bani enorm de multi, bani de care aveți toți mizeriile politice nevoie urgent, dar distrugeți tineretul României, cretinilor.

  8. De cînd a început lupta SUA împotriva drogurilor a crescut mult și producția și consumul, încît te-ntrebi care a fost planul ascuns. La noi, desigur, nu e nimic ascuns.
    Altceva, drogurile vin cu vaporul și tirul, foarte puține cu valiza la vamă. Atunci cum de pînă-n 1989 le-au putut controla și azi nu?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.