Messi, gest de necrezut

Clar că avem două rezultate mai deosebite în etapa jucată în noaptea de joi spre vineri, în preliminariile CM 2025. Este vorba, în primul rând, de eșecul campioanei mondiale, Argentina pe teren propriu în fața naționalei din Uruguay cu 2-0 și de continuarea seriei negre a Braziliei, al doilea eșec consecutiv, 1-2 în Columbia. În plus, naționala cariocas, după ce a rămas pentru câteva luni fără capriciosul Neymar, grav accidentat în meciul cu Venezuela, riscă să rămână și fără atacantul Vinicius.

Așadar, campioana mondială pierde pentru prima dată de la câștigarea coroanei supreme în decembrie trecut, în Qatar. Din păcate, aureolat pentru a opta oară Balonul de Aur, deși CM a fost în 2022 și anul acesta Messi mai mult s-a odinnit pe la Miami, marele Leo s-a dat rău în stambă în prima repriză. Mai exact, a arătat că nu suportă să fie cineva mai bun decât echipa lui, dar arbitrul a fost orb și nu a luat nici o decizie. Mai concret, extrem de nervos, Messi și-a strâns de gât un adversar și nu a primit nici măcar cartonaș galben!

La Barranquilla, locul de desfășurare al partidei Columbia – Brazilia, am avut episodul frumos. Brazilia a marcat repede, după patru minute, dar Columbia nu a acuzat șocul. Ba, chiar, în ultimele 20 de minute ale meciului, atacantul lui Liverpool, Luis Diaz, a marcat de două ori ducându-și echipa la victorie. Reușita lui Diaz e cu atât mai importantă cu cât, în urmă cu doar câteva săptămâni, părinții săi au fost răpiți de o bandă de răufăcători. Mama sa a fost eliberată imediat, dar tatăl după mai bine de o săptămână. Ambii părinți s-au aflat în tribune și au plâns de fericire la reușitele fiului lor care le-a dedicat cele două goluri.