E oficial. Primarul Capitalei, Nicuşor Dan, a anunţat că „intenţionează” să candideze la viitoarele alegeri prezidenţiale ca independent.
„Suntem într-un moment de cumpănă, cel mai dificil moment pe care România l-a avut după Revoluţie. Românii au transmis la alegerile pe care tocmai le-am avut că nu se mai poate, că s-a minţit prea mult, că politicienii se prefac că încearcă să le rezolve problemele şi că instituţiile nu se ocupă de lucrurile de care trebuie să se ocupe. Este nevoie de schimbarea fundamentală a modului în care statul răspunde la aşteptările cetăţenilor. Această schimbare nu poate să se bazeze decât pe valori sănătoase. Vă anunţ că intenţionez să candidez la alegerile prezidenţiale din 2025”, a transmis, luni, edilul general al Capitalei, în cadrul unei conferinţe de presă susţinute la sediul PMB.
În ceea ce priveşte opţiunea sa de a candida la alegerile prezidenţiale la puţin timp după ce a obţinut un nou mandat de primar, Nicuşor Dan a declarat: „Bucureştenii nu pot trăi bine în Bucureşti, dacă România nu o duce bine”.
„În anii pe care i-am avut în Primărie am încercat – şi în opinia mea am reuşit – să dăm Bucureştiului o direcţie. Numai că viteza cu care am mers în această direcţie nu a fost deloc o viteză corespunzătoare şi nici nu poate să fie, în anii care urmează, dacă nu se schimbă ceva fundamental în întreaga administraţie din România”, a explicat Nicuşor Dan.
El a menţionat pentru preşedintele României este important „să stăpânească mecanismele administrative”, să poată negocia „coagulări politice” şi „să înţeleagă foarte bine mecanismele juridice”.
În opinia sa, una dintre marile „probleme” ale României o reprezintă corupţia şi modul de funcţionare a instituţiilor.
„Sunt zone întregi în statul român, la toate nivelurile, care sunt capturate de grupuri de interese şi ele bineînţeles că acţionează în interesul găştii şi nu în interes public, iar instituţiile nu funcţionează, pentru că tot timpul prevalează relaţia de partid şi nu competenţa. Va fi o luptă grea între cei care apără interesul public şi cei care apără interesul de gaşcă. Nu va fi ceea ce propun unii: un concurs de cine strigă mai tare că în România e corupţie. Ştim toţi că în România e corupţie. Va fi o luptă care va implica mecanisme administrative, necesitatea de coagulare politică şi justiţie. Acestea sunt atributele esenţiale pe care trebuie să le aibă preşedintele României în România de azi”, a susţinut primarul general.
Potrivit acestuia, România nu are în prezent „o direcţie” şi cu toate că au fost elaborate o serie de strategii acestea „se bat cap în cap unele cu altele” şi sunt „foarte puţin adaptate la realitate”. În opina primarului Capitalei, România are în sectorul public şi cel privat, precum şi în diaspora „resurse foarte importante de competenţă”, pe care însă statul român „nu le-a accesat” până în momentul acesta.
„Acesta este rolul preşedintelui – care nu e implicat în actul de guvernare zilnic şi în felul acesta are o distanţă – de a identifica aceste competenţe, de a le organiza pentru ca împreună să propună politicile publice cele mai potrivite pentru principalele probleme pe care România le are”, a indicat Nicuşor Dan.
Primarul Capitalei a evidenţiat şi rolul preşedintelui de a reface dialogul între diversele categorii socio-culturale, care au ajuns „în opoziţie unele faţă de altele”, din cauză că preocupările lor nu au fost înţelese de guvernanţi şi de clasa politică.
„Au fost multe îngrijorări ale multora dintre aceste categorii – de la pandemie, războiul din Ucraina, inflaţie – la care guvernanţii nu au avut răspunsul adecvat şi este rolul preşedintelui să refacă dialogul dintre aceste categorii. Este rolul preşedintelui să enunţe acele valori care ne unesc”, a subliniat el.
Nicuşor Dan a precizat că e deschis la discuţii cu partidele.
„Voi candida independent, sunt deschis la discuţii cu partidele pro-europene pentru susţinerea acestei candidaturi. Este nevoie de un preşedinte care să se asigure că direcţia pro-reformă pe care partidele o enunţă zilele acestea să fie urmată cu adevărat în activitatea lor guvernamentală (…) E vorba de cele patru partide care încearcă să formeze coaliţia prooccidentală. Le-am informat de intenţia mea şi bineinţeles că mai departe e o analiză care va urma. E o discuţie care se poartă în paralel cu formarea guvernului. Principala prioritate pentru partidele care încearcă să formeze această coaliţie este formarea Guvernului, şi-au stabilit şi un calendar. E o discuţie care va urma”, a susţinut primarul general.
Despre decizia CCR de anulare a alegerilor
”Eu cred că decizia CCR a fost necesară, cred că mai multe instituții ar fi trebuit să nu ne ducă să ajungem ca CCR să ajungă să anuleze niște alegeri care sunt în curs. Miza este ca instituțiile statului român să lămurească acele lucruri abia enunțate de CCR: influența unui actor străin, cheltuieli nelegale în campanie. Lipsa acestor informații poate să scadă încrederea oamenilor în instituțiile statului. Anularea unor alegeri e o chestiune foarte gravă”, a afirmat Dan.
VIDEO
Neicusorul a furat startul.d-na Lasconi e KO.sa vezi acum scandal la trotinetisti!
Nici macar o instanta judecatoreasca de drept comun nu poate sa se pronunte doar pe informatii. Informatiile, oricare ar fi ele, trbuiesc transformate in probe prin filtrul parchetelor si apoi instantelor de judecata. CCR nu este instanta de judecata. In cazul de fata, CCR a iesit total din rolul sau constitutional si legal. Descalificant. Care au fost resorturile, le stim cu totii.
Asta e mai periculos decat PSD, PNL, UDMR si USR la un loc ! Uitati-va bine ce face el in Bucuresti !
Pleaca un mut plimbaret[ PENAL ] si vine alt mut neica nimeni,asta nu merita nici presedinte de bloc !
Sa candideze , dar cred ca trebuie sa demisioneze ACUM de la primarie .
N D este un papagal care da din gura , care caraie si nu face nimic .
A se vedea cum arata parcurile si bulevardele Bucurestiului care sunt in administrarea Primariei Generale si cum arata restul .
Acum 4 ani a promis caldura si apa calda in apartamente.
Cum a fost 4 ani si cum este acum livrata apa calda si caldura in Bucuresti ?
Se sta in frig mai rau ca inainte de 1990 .
Dupa patru ani da inca vina pe ” greaua mostenire ” .
Cand in vezi cat este de neingrijit , ca persaona , constati ca la fel este urbea pe care o pastoreste .
Este un ” nihilist ” care cand a venit pa Primaria Generala a negat tot ce se facuse pana atunci , iar dupa 4 ani nu se vede nimic .
Are si o doza de paranoia , atunci cand promite ca face el tot ce nu a fost facut de altii .
In plus , o intrebare : ce s-a mai intamplat cu spagarii din conducerea ASSMB si cu cei unsi de ASSMB la unele spitale ?
Parca ASSMB-ul este in subordinea lui ND nu a lui Vlad Voiculescu .
In final , suporterii sai vor sa inlocuiasca LENESUL NATIUNII cu NIHILISTUL si puturosul Bucurestiului .
Sper din toata inima sa nu acceada la functia pe care o ravneste .
Un alt escroc salvator al patriei se inscrie la vot, pe model sud-american. O noua incercare a PNL sa blocheze la guvernare partidul cel mai bine reprezentat in Parlament, adica o alta masura de anti-democratie.
N.D. este un NEIMPLINIT (in profesia sa de baza, Matematica nu are NICI UN REZULTAT propriu), un ins de tip NEDEMOCRATIC (cel care a infiintat teroarea/presiunea politica „maidaneza” de tip nedemocratica a strazii la noi) si NEGOSPODAR (in meseria actuala de primar de capitala) !
El este ADEVARATUL PERICOL al DEMOCRATIEI din Romania. NU VA LUATI dupa fente, ca IARASI GRESITI !
PS. A fi „olimpic international” inseamna a rezolva doar probleme propuse si rezolvate, in prealabil, de altii.
Este asa precum rezolvarea unui rebus dintr-o revista (internationala), o problema rezolvata si propusa de alti autori.
NU INSEAMNA a CREA ceva NOU si ORIGINAL in Matematica ! Si de aceea, in domeniul Matematicii, N.D. este o NULITATE!
NU VA LUATI dupa fente, ca IARASI GRESITI !
Ia uitați cum își scoate sistemul uneltele la preumblare…! Le plimbă precum sunt plimbați caii „de dat”, frumușel prin fața CCR-ului, că să-i caute la dinți, să li se uite sub coadă, să le măsure înălțimea și alte cele trebuincioase, iar apoi să-i facă „valizi”… Eu zic să-i voteze CCR-ul!
Ha ha ha! Omul isi bate joc de alegatorii sai care l-au crezut si l-au votat pentru „proiectele sale”. Acum le abandoneaza fara probleme.
Piedone nu era bun, nu?
Aveti ce ati votat!
hahahaha, in caz ca e pus presedinte, prostii de bucuresteni o sa mai fie odata chemati la vot, si o sa considere normala treaba asta
BbaAfFTta!
PSD încă nu s- a trezit pentru a se alinia dorințelor românilor: fără corupție , întărirea statului român care în cei 35 ani ai PSD a devenit un stat moale și întărirea justiției.Trebuie să fi ,,aiurea cu drumul “ precum tovarășul Romașcanu purtător de cuvânt al PSD , fost ministru al culturii în simulacrul de guvern Tudose , să nu recepționezi declarația lui Nicușor Dan. Mai ales ca acesta a lansat chemarea către partidele proeuropene să i se alăture. Cine a urmărit declarația a realizat ca este vitală întărirea statului și a justiției precum și eradicarea corupției endemice. Și atunci cum să te exprimi ca cele cuprinse în discursul lui Nicușor Dan “ nu reprezintă drumul ce trebuie urmat de România. Mai ales ca Nicușor Dan a declarat ca România nu are creionat niciun drum. Suntem curioși ce candidați propun partidele proeuropene. Cerem partidelor fără de care un stat democrat nu poate exista să reflecteze bine. Pe vechea cale urmată de 35 ani încoace nu se mai poate merge. România merge către colaps .
Vai mama noastră!!!
fefeleaga lasconi avea crucea legata la gat asta nu are nici un Dumnezeu.Daca nu il ai pe Christos in tine degeaba candidezi plicusor.esti usr nu iubesti biserica nu iubesti pe Domnul.candidezi degeaba.
Plicusor omul amerlocilor, o papuse creata, un lingau de clanta si de prajitura la Ambasada Hegemonului.Omul pentru care sistemul a oprit alegerile in curs. Se schimba marionetele intre ele. Rusine !
@ „viki”, 16 dec. 2024 la 19:49
Beeey fiki-fiki, rușii sunt îngrijorați „dăcît” dă PR0STIA ta…
Până la alegeri, cu vreo 2 excepții, nu găseai picior de rusofili/suberanisti pe-aiciea, acuma e plin de ei!Maica Precista!
Panica maxima la Kremlin, Nicusor ii va bate pe Georgescu si Simion si uite asa ramanem in NATO.
Nu-i bun. Daca n-a promis un apartament la macar 25 de mii de euro, benzina la 1 leu sau vreo intalnire cu extraterestrii…Nimic despre cum nu o sa mai fim noi slugile ocultei mondiale, cum ne luam noi pamantul, fabricile inapoi….
Votam Georgel Calinescu.Apoi ne spânzurăm.
…omul chiar stie ce vorbeste, are cele mai bune intentii, are studii, carisma, competenta, neuroni multi, simtul umorului, e pro UE/NATO ! Pt.cine intelege !! Personal, imi era teama ca nu va accepta provocarea ! grea lovitura pt. PSD :)
S-au activat toti trollacii si postacii sistemului sinistru care vrea sa ruineze România.
ND are șansa sa coaguleze o dreaptă decentă, corectă.
Nu asteapta nimeni miracole.
Vrem o minimă CINSTE în politică.
O decență.
Nu vrem nici ciuma roșie și nici ciuma legionară!
Vrem UE, NATO, familie, bun-simț, o competență medie, o justiție curățată de clici, vrem sa muncim pe brânci dar să ne bucurăm de roadele muncii noastre!!!
Nicușor Dan,mișcare inteligenta.Salvarea României.Un discurs logic, la obiect. Eu l.as vota! M.am saturat de prosti si de mistici, de mincinosi sau negationisti, de mistocareala ori de intelepciunea ruseasca s.a.
Cand sunt ingrijorati rusii de ceva, inseamna ca e un lucru bun pentru noi. Hai Nicusor!
Suveranisti,mars in grajd.Nicusor Dan va venit de hac.Ati vrut Raul acestei țări,veți primii dublu înapoi,în meclă.Sau ,cum se spune,in freza
.În bot ,zic țăranii.Botul cu ștaif cere și o cizmă bine azvârlită,cu vârful.
Va fi vai și amar de SPALATII care se mândresc ca au bani de Chanel, Dior, Ford perfumes și de vile peste vile întrucât și deoarece ei au muncit și ei “sunt cineva”. Niște cineva care au lăsat sute de oameni în situația Alexandrei Macesanu sau a recent disparutilor de pe pagina MAI oficială. Doar tineri “nespălați” practic mizerabil de săraci de 15-25 de ani perfect protejați de niște ULTRA intelectuali.
1000 de blocuri fara apă caldă în București, se pare că locuitorilor nu le mai place sa se spele sau să aibă căldură devreme ce nu zic nimic.
Acum „cuib de barza” le da cu tifla, adio referendum adio „proiecte”( care proiecte)?!!!
Dacă asta ajunge președinte înseamnă că suntem prosti rău.
Cantaretii ieftin ai dragutelor noastre partide l-au lasat pe Georgescu, l-au luat deja pe N. Dan.
Nu se asteptau, iarasi un pericol. L-au tocat in campania pt Primaria Generala. S-a vazut nu a contat.
N.Dan e ca un elev cuminte. Se impune stand in banca. Nu jigneste, nu ataca. Asta-i calitatea.
Romanul vede.
Bla, bla, bla. Cam atat a avut de spus autopropusul „catindat” la Cotroceni.
Dupa ce s-a jucat cu găletușa in nisip, acum vrea prezident! Un popor de Editat care poate să nască asemenea specimene!
Rusinica!
Sa candidezi în 2025 înseamnă să validezi lovitura de stat. Și alegerile din 2025 pot fi anulate pentru simplul motiv ca ar ieși președinte „cine nu trebuie”
„Intenționez să candidez la prezidențiale”
Extraordinar. Suntem sătui până peste cap de primarii de oraș care au ajuns președinți, recte băsescu și johannis. Ne-au terminat cu consumul de spirtoase sau cu naveta plătite din bani publici. Ne mai lipsește un nespălat căruia să-i plătim spălătoreasa, apa, peria de sârmă și detergenții. Ne vom ruina, nu alta.
Nu -i in stare sa gestioneze Bucurestiul, a lasat de izbeliste cladirile cu valoare istorica si arhitecturala, parcurile s-au degradat , caldura-i pe sponci , etc. iar el vrea sa fie presedintele Romaniei.
Unii oameni n-au simtul masurii,se cred buricul pamantului cand de fapt sunt niste nulitati
Ce ordin pe unitati au primiti postacii rusi. Vad ca sunt foarte activi. Au intrat in fibrilatii.
Ca iubitor devotat al logicii matematice și un admirator a lui N.D., consider că este obligat moral să participe la competiția pentru a fi ales Președinte al României; m-am săturat de sub-mediocri în funcții de conducere; merg pe zicerea „mai bine cu un deștept la pagubă, decât cu un prost la câștig!”Apropo:ce se mai întâmplă cu cei două meleoane care au votat pe extraterestrul cu apă și nanocipurile.Sunt deja la Săpoca?E bine.
lui nicusor i s-a urcat la cap si va fi folosit drept iepure de camp ; iepurasul fuge , fuge si nici grivei nu-l ajunge imi permit un sfat ” fugi bai puta de aici, ”
el, nicusor, uitucul care spunea ca a uitat ce a facut cu circa 70000 de dolari, stie legea lui Ohm cam asa : „ultima picatura tot in chiloti ramane „
Cum ar fi o finala Nicusor Dan si aurolacul rusofil George Simion :))
După un mandat la primărie a rezolvat tot, acum se vrea la alt nivel pentru ‘a rezolva’ și țara!
”Intenţionez să candidez la prezidenţiale”
In micul discurs a enuntat cateva aspecte grave care ar intentiona sa le rezolve/schimbe.
In caz ca va ajunge presedinte, nu cred ca va avea puterea sa le rezolve, dar este singurul de la care putem astepta o incercare de schimbare. Daca nu se face reforma statului (daca poate cu actualii de pe scena politica)…..cei care acum se cearta pe ciolan mai ceva decat inainte il ”mananca”, serviciile la fel.
Nicușor are un singur ‘dan’ ceea ce îl face vulnerabil, o pălărie prea mare pentru el!
…o avem pe stupida nationala si il avem pe plicusor, supranumit mu-cusor…vom avea inca unul dela pesede, altul de la penele…orgoliile, activul de partid, scuze, pretexte!…coalitia moare inainte de a se naste!…
Cred ca greseste. Cere prea mult. E prea lacom. Nu are nivelul D-lui Calin Georgescu nici pe departe. Se dovedeste a fi doar un arivist. Caracter mediocru, imi pare rau ca l-am votat ca primar.
Cine ‘la mea te-o mai fi chemat și pe tine?
Aaaaaaaaaaaaaa! …stăpînu’ $$OROȘ! …a sunat trîmbița Epokalipsei și v-a adunat pe toți argații săi……[Rumburak]
in disperare , Sistemul Ticalosit ” pro-european” arunca in Alegerile Prezidentiale oameni considerati puternici cica ” votati de un numar f mare de cetateni ” , in speta Nicusor Dan , primar al Capitalei .
Mare eroare , electoratul din Romania nu da : 2 BANI = N Dan , acest individ defazat si asincron .
vint in pupa! ha ha ha ha ha
zidul…zidul…. buf!
Mișto?! 😀O sa lase toată țara fără căldură și apă caldă! Nu mă mir că va ieșii președinte! Circ va fi în turul 2😀Să-l lase și pe Georgescu! Sa fie circul total!Tara vesela, trist popor!
După puturosul national, hopa și cel de București vrea onor cu brigada de garda. Suntem nebuni, dar nu se stie cât de masochiști.
Sincer. imi este mila de acest Nicusor! A-l pune sa candideze e un mod de a-ti bate joc de el. Chiar faptul ca nu vede realitatea arata nivelul lui usor modest, nepotrivit pentru politica.
La Bucuresti eu l-am votat din mila si deoarece concurentii lui erau antipastici, iar el pare un om bland, plin de bunatate. Cred ca ar fi potrivit ca profesor, pedagog
Știe și o și spune. A fost odată un om, el a făcut o lege: Legea lui Om.
intra in hora mafiotilor, vei fi carne de tun. O sa ajungi sa-l numesti pe un ciolacu, premier?
Te halesc astia la micul dejun.
Nespălatuleeeeeeeee lasă-neeeeeeeeeeee! Nu mai vrei să fii primar turnător lipsit de caracter? Hahaha, vai mama ta de ipocrit!
@Editat, pai gandeste-te totusi ca bucurestenii l-au votat si pentru al doilea mandat, omul crede! ma rog acum daca ne gandim ce primari si-au ales bucurestenii: ciorbea, lis, halaicu, basescu, firea … ne dam seama pe unde sunt ei!
Mda, vax. Un derutat cu acte bagat in fata de mafia useristo securista. Asta se cheama abuz si se cere eradicat. Alo, institutiile responsabile cu protectia persoanelor vulnerabile, se aude? Ca din taxele si impozitele noastre va luati salariile.
U. Salvați România voi că noi o distrugem, partide auto denumite proeuropene fă legătură cu nevoile și dorințele cetățenilor României, vorbe, vorbe despre nimic ținute de niște renegați slugarnici. Da uite că le merge.
Hai sa fim seriosi! „Partide pro-europene” + „conferinta de presa” a unui arivist = ingerabil.
Mototolul ăsta nu are nici o șansă mă mir ca a câștigat la primăria București.Degeaba ești bun la aritmetică,iar ca edil ești zero.Scoaterea la interval a mototolului e ultima zvâcnire a soroșiștilor .Nu au nici o șansă,lumea îi urăște !
Exemplu de „nedumerire națională”..!!
Plicusor este „alesul”! Sa ne spună ce a făcut în ultimii 4 ani de bucureștenii”informați” îl votează cu două măini! Cel puțin Ciolacu a făcut „Coreea de Nordis”, dar Plicusor știu să fi făcut ceva! In afara de teorema lui Pitagora ,nai știe ceva? Știe legea lui Ohm?
La ora 18? E clar! Uno Octo sau un act.
Pe 16 decembrie…a’nceput revoluția!