Astfel, prețul ofertat este de 0,450 lei/kWh, fără tariful de transport, respectiv 0,45363 lei/kWh, cu tariful de transport inclus (TG, componenta de introducere a energiei electrice în rețea).
Oferta poate fi contractată până la finalul lunii martie
Oferta Hidroelectrica este disponibilă pentru contractare până la data de 31 martie, oferind consumatorilor posibilitatea de a beneficia de același tarif menținut constant de la începutul anului.
Ascensiune rapidă pe piața de furnizare
Hidroelectrica a intrat pe segmentul de furnizare directă a energiei electrice în anul 2020 și a devenit într-un timp scurt unul dintre cei mai importanți jucători din domeniu.
În vara trecută, compania deținea o cotă de piață de 17,60% pe segmentul pieței concurențiale, poziționându-se pe primul loc în clasamentul furnizorilor din România. Cu doar o lună înainte, în iunie, cota de piață era de 15,16%, creșterea rapidă confirmând consolidarea poziției de lider.
Furnizor cu oferte competitive după liberalizare
Hidroelectrica și-a întărit reputația de furnizor cu unele dintre cele mai competitive oferte de pe piață, inclusiv în perioada de după liberalizarea pieței de energie electrică.
Investiții în digitalizare și relația cu clienții
De la intrarea pe piața de furnizare, compania a implementat mai multe proiecte strategice de modernizare, axate pe îmbunătățirea experienței consumatorilor și creșterea nivelului de încredere.
Abordarea Hidroelectrica a pus accent pe digitalizarea completă a proceselor interne, incluzând facturarea, plata și gestionarea relației cu clienții, cu obiectivul creșterii eficienței operaționale și a orientării către utilizatori.
Am fugit deja de la Premier din decembrie 2025. Plateam 1,67 lei pe KW preț final (+ abonament de 0,15 lei zi). Acum platesc la Hidroelectrica 1,09 lei pret final, asa am prins in decembrie. De fapt Premier ca și majoritatea celorlalți furnizori, nu produc energie electrică, cumpără tot de la Hidroelectrica și îl revând mai departe la suprapreț. Vad ca unii se plang ca Hidroelectrica incaseaza mai mult, nu este adevarat. Cei care se plang sa actualizeze conventia cu consumul estimat ca sa fie cat mai aproape de realitate. Si oricum nu fură nimeni, se face regularizarea cand se citesc contoarele.
Se pare ca sunt mincinosi. Din 25.12.2025 am facut contract si nici in ziua de azi nu am raspuns de la ei. Nu poti da de ei, nu raspund la telefon, ii sunam intruna de o saptamana. Deja de 2 ori am dat indexu tot la Electrica ca nu stim cum sa procedam. Mai bine mergeam la PPC ca poate sunt mai corecti.
E foarte bine, nu-ti place facem schimb cu al meu de 1,59 lei la Electrica.
Stai liniștită că nu ajunge la consumatori la prețul din articol,ajunge tot peste 1 leu kw
E foarte bine, nu-ti place facem schimb cu al meu de 1,60 lei la Electrica nesimtitii!
Ar trebui raportat site-ul pentru imprastierea de stiri false.
Da kw 1,19 lei da o început să exagereze și hidroelectrica nu ai controlează nimeni
A văzut că toți se mută la ei și măresc prețul
0.45 lei kw? Serios? Pe ce planeta? Fiti corecti si spuneti adevarul 1.16 lei in Cluj
E foarte bine, nu-ti place facem schimb cu al meu de 1,60 lei la Electrica nesimtitii!
Ultima factură la electrica-50kw=79,83lei
Prima factură la hidroelectrica-70kw=79,93 lei
Sunt client Hidroelectrica din 2022. In primul an au fost probleme cu facturile. Între timp au digitalizat sistemul si au o aplicație foarte prietenoasa. Prețul este imbatabil. Si este o minciuna ca se umfla facturile. Probabil nu se dau indecsii la timp si se ia in calcul convenția de consum, care este declarata tot de noi. Toți prietenii mei sunt la Hidroelectrica si nu regreta. Si asociatia de proprietari o avem tot aici.
Bună trimitem te rog ce aplicație ieste
Doresc să mă transfer de la Eon la Hidroelectrica și nu știu cum să procedez. Se poate acum în februarie să fac transferul?
HIDROELECTRICA nu respecta indexurile trimise de consumatori dar niciodata nu-ti trimet o factura mai mica din gresala ,tot timpul pun mai mult ,si dau vina pe DISTRIBUITOR , distribuitorii spun ca ei trimet tot timpul poze cu citirea contorului ,si dau vina pe HIDROELECTRICA ca EI UMFLA FACTURILE OAMENILOR !
HARABABURA asta este pentru ca ANRE & OPC-ul nu-s fac datoria , NU-I CONTROLEAZA NICIODATA ASA PE BUNE !
Asa este. Dai indexul la robot si ei pun altul pe factura. Harababura..
Bună ziua!
Nu mai este HIDROELECTRICA din primul an !
Trimit facturi cu estimat considerând luna de 33 de zile, motivând ca vor scădea următoarea lună…logic au calculat un consum la 33 de zile diferența de la 30 de zile așa cum e lun în calendar nu o mai restituie . În luna dec 2025 tariful era 1,07/ kWh, iar în luna ian 2026 a venit factura cu întârziere cu 1,11 lei/ kWh chiar ma dezamăgește HIDROELECTRICA unde mi-am atras tot neamul și prietenii . Nu se țin de cuvânt 🤥
Facturarea este o problemă majoră. Deși au tarif mic se facturează estimat anticipat altfel își recuperează din costuri. Niciodată nu-ți îa în calcul conturul din aplicație. Permanent invoca regularizare și citire estimată. Așadar, facturează consum anticipat.
Fals. Totul e in regula la hidro.
Corect. Nu au luat in considerare indexul trimis lunar si au dat vina pe Retele Electrice Muntenia (in cazul meu) ca nu a validat indexul. De 4 luni platesc niste sume imense. Iar raspunsul de la Retele Electrice a fost ca tot eu sunt de vina, ca nu am fost acasa in septembrie cand au venit ei sa citeasca contorul, in conditiile in care indexul a fost trimis lunar si corect.
In 25 decembrie 2025 am facut contract cu hidroelectrica si nici in ziua de azi 3 februarie 2026 nu am primit nici un raspuns de la ei, se pare ca are dreptate lumea care zice ca sunt mincinosi. Deja am dat de 2 ori autocitirea la Electrica pentru ca nu pot da de Hidro deloc. Nu raspund la telefon de o saptamana ii sunam. O data au sunat si cand am raspuns au inchis. Speram sa nu platim in 2 locuri.
Doar 17,60% dintre consumatorii de energie electrica au numar pe casa ? Restul au ales un pret de pana la 50% mai mare ? Continuati, pentru ca meritati !