![centru cultural multufunctional Oradea](https://www.cotidianul.ro/wp-content/uploads/2024/02/26/centru-cultural-multufunctional-Oradea-1000x600.jpg)
Oradea va avea un centru cultural multifuncțional
![centru cultural multufunctional Oradea](https://www.cotidianul.ro/wp-content/uploads/2024/02/26/centru-cultural-multufunctional-Oradea-1000x600.jpg)
Comentariile sunt închise.
Precizare:
Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.
Bravo Oradea!! Clujul ca de obicei în urma. Primăria n-a fost în stare sa facă galerii de arta, o filarmonica etc., In schimb, a lăsat sa se piardă fraudulos clădirile orașului. Vezi Muzeul de Arta
bun erea Bolojan de premier!
Dar Bolojan s-a opus maritatului cu PSD, a cerut restrangerea aparatului bugetar, examene, concursuri!
Si a mai obtinut fonduri europene cat pentru 10 judete, huooooo! Nu este de-al nostru, este prea pentru TARA!
Doamne fereste ce elefant alb hidos! Toata tara se umple de astfel de structuri respingatoare. La ce le mai trebuie centru cultural? Tineretul nu are nici o treaba cu tot ce tine de cultura. Batranetului ii ajunge distractia televizata. Nu inteleg de unde sint bani si interes pentru o adunatura de trogloditi?!
Cum s-au potrivit de bine lucrurile. Clădirea filarmonicii din Oradea, după proaspăta renovare pe bani de la buget, ai tutror, tocmai a fost retrocedată Bisericii Catolice.
Cum scria cineva mai sus, noua clădire e urătă. Dacă scriam clădire urătă și modernă era pleonasm.
Eu, cel puțin, credeam că „retrocedare” înseamnă a da cuiva înapoi ceva ce a fost a lui dar i-a fost luat cu japca. Greșit!
retrocedà v. Jur. a reda cuiva un drept ce a fost cedat
retrocedéz v. tr. (fr. rétrocéder, d. mlat. retrocédere, a retroceda, lat. „a te retrage”. V. cedez). Cedez altuĭa ceĭa ce-mĭ cedase el mie maĭ înainte.
Acuma gândiți-vă ce înseamnă, de fapt, schimbările de regim!
Sectoarele Capitalei, mai mari decât Oradea, vor și ele.
Penru Romania Educata de unul care abia vorbeste, Centru Cultural lipsea !
oribilă clădire!
Cotidianul e proprietatea unui grup de presă din Ungaria? de nu-i mai voie să scrii despre primarul Oradea și Șeful consiliului Județean că sunt vectorii propagandei intereselor Ungariei în Transilvania. Tot ce din trecutul maghiar trebuie amintit și gonflat prin acești edilii bihoreni sau Dan de Orăstie, pe coloane nesfârșite, dar orice comentariu Deșteaptă-te române e cenzurat.