![nuclear_plant](https://www.cotidianul.ro/wp-content/uploads/2023/11/29/nuclear_plant-1000x600.jpg)
Pericolele cresc în jurul centralelor nucleare ucrainene din cauza apropierii luptelor şi a întreruperilor de curent, a avertizat miercuri directorul general al Agenţiei Internaţionale pentru Energie Atomică (AIEA), Rafael Grossi, relatează AFP.
„Sunt numeroase pericole care se înmulţesc şi care sunt acolo până la sfârşitul conflictului”, a declarat Grossi presei, în marja unei vizite la un loc prevăzut pentru depozitarea de deşeuri radioactive la Bure, în estul Franţei.
Centrala nucleară Zaporojie, sudul Ucrainei, se află sub controlul ruşilor de la invazia ţării, la începutul anului 2022.
„Acţiunile militare au crescut, iar în misiunea noastră permanentă de experţi, pe care o avem în Zaporojie şi, de asemenea, în alte centrale ucrainene, se observă o creştere a atacurilor în jurul” centralelor, a remarcat Grossi. „Aceasta ne preocupă foarte mult”, a subliniat el.
Directorul AIEA a menţionat şi întreruperile de curent „care prezintă un risc pentru funcţia de răcire” a reactoarelor.
@L.V.
-ce crezi ca iese („iasă”, ca la tine acasa)
pe hornurile alea,
fum cu izotopi radio-activi????
e doar abur
sau e centrala din vitan
Va salut ! Cine le ataca ? Rusii sau ucrainenii ?
maier.. 5’43”
Cine îți va răspunde? Toți stiu dar tac căci îndată o i-au la moacă și sunt alungați de la locurile calduțe..
Ho bre cu teroarea. Războiul nu e pe zona acestor centrale, ukraina menține războiul departe de zonele locuite și de centrale! Nu uitați că ukraina folosește totul online cu marja de eroare in perimetrul de maximum 200 metri pătrați dar foarte rar eșecuri. Acest bula de la AIEA doarme sau visează teroare?!
Cum cine ? Rușii! Atât de proști sunt că trag cu racheta în sus și așteaptă să cadă. (Ce ziceți băieți? Mă calific la ” servicii” ?)
Pai, de ce le lăsați sa crească? Dați cu ierbicid sau lăsați o turma de capre sa le pasca. Neapărat sa angajați un bidenist ca sa le mulgă și sa facă din lapte hrana spirituala pentru cei care sug din biberonul NATO.
PS. E clar. Rusii folosesc proiectile bumerang. Le-au achiziționat de la australieni, numai ca ei nu reușesc sa le prindă înainte de a exploda. Noroc ca noi ne-am prins și ne adapostim când se intorc ca să ne mângâie pentru ca ke-am scos la plimbare pe piața manipulării.
Centralele ukrane sunt controlate de dusman, deci, ukranii nu pot exporta energie sa plateasca armele de la americani. Intelegeti a cui purtator de cuvant este „neutrul” acela.