PSD, mesaj pentru Oana Gheorghiu: „Am mutat lanterna și parcă s-a aprins altfel lumina”

„Documentele există, într-adevăr. Toate”.

De Alex Tudor - senior editor
PSD, mesaj pentru Oana Gheorghiu: „Am mutat lanterna și parcă s-a aprins altfel lumina”

Vicepremierul Oana Gheorghiu (foto) a prezentat, pe pagina de Facebook, o istorie a companiei Petrotrans SA FOTO: Facebook/Oana Gheorghiu

„Documentele există, într-adevăr. Toate”.

Războiul declarațiilor dintre PSD și Oana Gheorghiu, vicepremier interimar, nu a luat sfârșit nici după retragerea social-democraților de la guvernare. Oana Gheorghiu, vicepremier interimar, a declarat vineri că România a pierdut sute de milioane de euro pe cererea de plată numărul trei din PNRR, „iar cei responsabili încearcă astăzi să își acopere incompetența aruncând cu acuzații în stânga și în dreapta”, Radu Oprea, fost secretar”. În replică, social-democratul Radu Oprea, fostul secretar general al Guvernului, a precizat duminică faptul că Oana Gheorghiu „a postat cu multe omisiuni”.

„O simplă căutare pe Google arată că cererea de plată nr. 3 a fost depusă pe 15 decembrie 2023, nu pe 15 aprilie 2023. De ce contează? Pentru că în decembrie 2023, Secretarul General al Guvernului — coordonatorul legal al reformei — nu era PSD. Era PNL. Și tot PNL era la conducerea SGG pe 28 mai 2025, când Comisia a suspendat 330 de milioane pentru neîndeplinirea jalonului 440”, a precizat acesta.

Radu Oprea a mai adăugat că „am mutat lanterna — și parcă s-a aprins altfel lumina”.

„Dar cel mai interesant detaliu nu e ce omite doamna vicepremier din cronologie. Este ce spune Comisia Europeană în motivarea pierderii celor ~200 de milioane de euro. Comisia invocă explicit Decizia 572/2025 — adică exact comitetul pe care doamna vicepremier l-a reactivat și pe care îl conduce — ca factor care a „diluat funcțiile principale ale AMEPIP” și a creat o „structură paralelă de guvernanță corporativă.”

Cu alte cuvinte: comitetul de care este mândră a contribuit la pierderea banilor pe care îi plânge. Ceea ce rămâne important — și documentat — este că procesul de selecție a conducerii AMEPIP a avut loc înainte de 28 noiembrie 2025, în mandatul meu ca SGG. Pentru acest lucru România a recuperat 132 de milioane de euro. Documentele există, într-adevăr. Toate”, a mai declarat Radu Oprea.

Distribuie articolul pe:

5 comentarii

  1. Lanterna e in viziunea PSD. PNL aprindea lumina batand din tavan in camara cf. Constitutiei – Duh!
    Pana si lumina se conformeaza Constitutiei, numai PSD-ul ba.

  2. PSD s-a dovedit incapabil sa guverneze ,de multa vreme
    Ultimul lor mare prim ministru a fost Nastase

  3. ”Secretarul General al Guvernului — coordonatorul legal al reformei — nu era PSD. Era PNL….” E suficienta atat! Sunteti toti la fel, inclusiv Oana Ghe. In asa timp scurt de la alegeri, v-ati schimbat mereu sosetele murdare. Rezultatele sau lipsa lor…..sunt, le vedem cu totii. Ati facut ”praf si pulbere” miliardele pt care Romania a platit partea noastra. PSD sa faca bine sa-i inlature pe Bolojan si suita lui din noua caractita incompetenti si ei si fara pic de experienta. Fac experimente pe tara.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.