„O simplă căutare pe Google arată că cererea de plată nr. 3 a fost depusă pe 15 decembrie 2023, nu pe 15 aprilie 2023. De ce contează? Pentru că în decembrie 2023, Secretarul General al Guvernului — coordonatorul legal al reformei — nu era PSD. Era PNL. Și tot PNL era la conducerea SGG pe 28 mai 2025, când Comisia a suspendat 330 de milioane pentru neîndeplinirea jalonului 440”, a precizat acesta.
Radu Oprea a mai adăugat că „am mutat lanterna — și parcă s-a aprins altfel lumina”.
„Dar cel mai interesant detaliu nu e ce omite doamna vicepremier din cronologie. Este ce spune Comisia Europeană în motivarea pierderii celor ~200 de milioane de euro. Comisia invocă explicit Decizia 572/2025 — adică exact comitetul pe care doamna vicepremier l-a reactivat și pe care îl conduce — ca factor care a „diluat funcțiile principale ale AMEPIP” și a creat o „structură paralelă de guvernanță corporativă.”
Cu alte cuvinte: comitetul de care este mândră a contribuit la pierderea banilor pe care îi plânge. Ceea ce rămâne important — și documentat — este că procesul de selecție a conducerii AMEPIP a avut loc înainte de 28 noiembrie 2025, în mandatul meu ca SGG. Pentru acest lucru România a recuperat 132 de milioane de euro. Documentele există, într-adevăr. Toate”, a mai declarat Radu Oprea.
Lanterna e in viziunea PSD. PNL aprindea lumina batand din tavan in camara cf. Constitutiei – Duh!
Pana si lumina se conformeaza Constitutiei, numai PSD-ul ba.
PSD s-a dovedit incapabil sa guverneze ,de multa vreme
Ultimul lor mare prim ministru a fost Nastase
”Secretarul General al Guvernului — coordonatorul legal al reformei — nu era PSD. Era PNL….” E suficienta atat! Sunteti toti la fel, inclusiv Oana Ghe. In asa timp scurt de la alegeri, v-ati schimbat mereu sosetele murdare. Rezultatele sau lipsa lor…..sunt, le vedem cu totii. Ati facut ”praf si pulbere” miliardele pt care Romania a platit partea noastra. PSD sa faca bine sa-i inlature pe Bolojan si suita lui din noua caractita incompetenti si ei si fara pic de experienta. Fac experimente pe tara.
Cine se amesteca in tarate il mananca porcii.
Oana asta e POLITRUCA pana-n maduva oaselor. Nimic nu iese din ea, decat lozinci.