Putin îl felicită pe Gorbaciov

Preşedintele rus Vladimir Putin l-a felicitat pe Mihail Gorbaciov, primul şi ultimul preşedinte al Uniunii Sovietice, cu…

De (G.D.)
Putin îl felicită pe Gorbaciov

Preşedintele rus Vladimir Putin l-a felicitat pe Mihail Gorbaciov, primul şi ultimul preşedinte al Uniunii Sovietice, cu…

Preşedintele rus Vladimir Putin l-a felicitat pe Mihail Gorbaciov, primul şi ultimul preşedinte al Uniunii Sovietice, cu ocazia împlinirii a 91 de ani, informează TASS.

Într-o telegramă publicată miercuri pe site-ul Kremlinului, Putin a evidenţiat rolul jucat de Mihail Gorbaciov în istoria ţării sale. „Aţi câştigat o mare şi bogată experienţă de viaţă, pe merit vă bucuraţi de o mare autoritate şi recunoaştere. Ne bucurăm că astăzi activitatea dvs. multilaterală contribuie la realizarea proiectelor sociale, caritabile, dezvoltării cooperării umanitare internaţionale”, a afirmat Putin în felicitarea sa, urându-i lui Gorbaciov sănătate şi energie spirituală.

Cea mai importantă moştenire a lui ”Gorbi”, aşa cum este el cunoscut în Occident, este faptul că a pus capăt cursei înarmării dintre Uniunea Sovietică şi Statele Unite şi, prin urmare, Războiului Rece. Însă indiferent de ceea ce face sau spune, pe Gorbaciov îl urmăreşte dezintegrarea URSS, la 25 decembrie 1991. Sunt multe persoane în Rusia care continuă să-l considere personal responsabil pe Gorbaciov de ceea ce actualul preşedinte al Rusiei, Vladimir Putin, a numit ”cea mai mare catastrofă a secolului al XX-lea”.

Nostalgicii comunismului sunt mereu dispuşi să-l acuze de trădare, iar în prezent pe reţelele sociale din Rusia circulă materiale video despre consecinţele funeste pentru cetăţeni ale prăbuşirii URSS.

Însă Gorbaciov nu şi-a schimbat punctul de vedere. El continuă să creadă că o reformare a Uniunii Sovietice era posibilă, însă decizia liderilor rus, ucrainean şi belarus de a semna actul de deces al statului totalitar la finele anului 1991 a făcut această misiune imposibilă.

În 2014, într-un interviu pentru The Sunday Times acordat la scurt timp după anexarea ilegală a peninsulei ucrainene Crimeea de către Rusia, Gorbaciov declara că, dacă el ar mai fi fost la putere, „Uniunea Sovietică încă ar fi existat şi Crimeea ar fi făcut parte din ea’. „Întotdeauna susţin voinţa liberă a poporului, iar cei mai mulţi din Crimeea au dorit să se reunească cu Rusia’, a spus atunci ultimul lider al URSS, făcând referire la aşa-zisul referendum prin care Vladimir Putin a justificat anexarea Crimeei.

În prezent, Gorbaciov pledează pentru ”o maximă cooperare” între fostele republici sovietice, inclusiv prin intermediul integrării economice.

Distribuie articolul pe:

14 comentarii

  1. N -ati inteles nimic…Putin l- a felicitat pe Gorby pur formal. Pentru actiuni caritabile. Pe fond Putin crede ca Gorby a fost un naiv idiot…care distrus URSS crezand ca face bine. A facut canci, a distrus economia tarilor din URSS, l a omorat pe Ceausescu di economia Romaniei. Dupa Gorby a venit potopul, Balcanii s au reaprins, Americanii au capatat drept si voie sa isi extinda Imperiul lor sub forma NATO. Azi NATI urmarea acapararea Ucrainei ultimul pas in acapararea Rusiei. De aceea Rusia a fost fortata sa atace Ucraina ca da impiedice extinderea NATO.

  2. @analistu (lui Peste prajit, murat, eviscerat, decerebrat): Multi jucatori de sah sovietici nu au fost rusi ca nationalitate si oricum nici unul nu l-a invins pe Bobby Fisher. Oricum, razboiul nu este sah ci poker. Ghici cine sint cei mai buni jucatori de poker.

  3. VREMEA IMPERIILOR S-A SFARSIT PE VECI.Putin si Gorbaciov sunt doua fosile bolsevice,adica niste vechi talhari ramasi distrusi la cap cu aceleasi mentalitati vechi de golani de mahalale pline de mujici cu fumuri imperialiste in capatanile lor seci,fiindca ei,rusnacii inapoiati si talhari puturosi,nu pot sa existe linistiti pe lume,decat stapani peste alte popoare,asa cum au deja omultime de alte popoare in rahatul lor de federatie,plus vecini tot la fel de sclavi,aparent state independente doar cu numele,si mai vor inapoi si statele pana la Germania,considerand ei rusnacii ticalosi,ca statele si popoarele alea sunt cuceririle lor din razboi si nu state prin care au trecut ca sa-si infranga inamicul de la aceea vreme.Insa imperialistii astia rusnaci,ca si cele doua mangafale,cu ticalosie in cap,cica vor „autodeterminarea popoarelor”,dar numai pentru rusii lor din asazisele republici,adica niste gasti de separatisti care nu suporta sa fie conlocuitoare in alte state si nici acasa la mama lor nu pleaca,dar nu vor rusnacii bolnavi la cap autodeterminare si pentru ucrainieni si nici pentru multimea de alte popoare pe care le viseaza ca sa fie in imperiul lor.PAI NU TINE VRAJEALA,TOVARASI.LASATI IN PACE UCRAINA. VREMEA IMPERIILOR S-A SFARSIT PE VECI.

  4. Bay @ (editat),ti-au dat bilet de voie,sau ai fugit de la tratament? Pai cand rusii vor bombarda atomic pe cineva,inseamna ca s-au hotarat sa se sinucida,asta este clar.In rest joaca shach mai rau ca moshii aia din Cismigiu si mai vorbesc de cuceriri cand ucrainienii ii plesnesc si omoara ca pe muste de le este frica rusnacilor sa mai stea in tancuri si in alte fiare umblatoare ca si alea din imensul si grozavul convoi care vine amenintator spre Kiev de parca vine tocmai de la Polul Nord de mai mult se duce,cu un pas inainte si doi inapoi. Dar au fost bune si shandramalele alea ca sa stea la adapost de frig, dar pana au terminat motorina ca acum o sa vada shachistii rusnaci cum mai scapa ei de iarna in camp,daca nu se scoala morti in tanc.Si astfel sachistii rusnaci au sa infranga Ucraina pana la sfarsitul deceniului daca atunci mai exista ei si Rusia lor pe care,ca sa scape de decesul de foame,o sa trebuiasca sa o scoata la mezat,cum au facut cu URSS-ul falimentat.

  5. Putin tzica rabdare, pentru ca va urma procesul 2 Nurenburg pentru totzi aceshti criminali de oamenii shi popoare. Asta explica de ce pupilul Krakanel cel Mititel al tov.Ieltzin, care l-a bushit be Gorby de la cirma URSS, cum a bushit cu bombe Parlamentul tzarii, acum ca se saruta ca Iuda, este de a ascunde inca realitatea trista a Istoriei. Se pare ca este o istorie a absurdului, neavind de a face cu homo sapiens, mai mult prin actziuni neclare, nu face decit sa apara conducatori convinshi ca nu vor fi judecatzi niciodata, ex.acest Putin. Deci Hitler moare?! shi este ars cu benzina ca la Austerlitz, la fel Cheaska este ciuruit?!, dar pelicula nu arata clar daca este o sosie, shi poate va fi la fel shi cu piticul atomic, care condamna ferm creatziile bolshevice ce au creat subminarea Rusiei, dar inca il tzine pe Pomponel Ilici la Mausoleul lui. Deci este o cretzie absurda la conducerea natziunilor, aminti-m doar de Ieltzin care a distrus Rusia, shi a aranjat ca sa nu fie judecat el shi tot neamul lui, prin acest KGB ingust la minte. La fel a facut shi tov.Iliescu cu Secu.
    Deci acest nou Mare Macel Pobeda de ucidere > ortodoxi daca se poate, oricum creshtinii sunt la mijloc, pare sa fie tot o Mare kacialma de Poker mondial, jucat cu cartzi pe sub masa, in loc de tratate secrete ca in WW2 care prevedeau din start invingatorii. Se poate vorbi mult, dar Planeta asta deja falimentata, datoriile>PIB, cu distrugeri climatice devastatoare pentru viatza, ne mai vorbind ca de la WW2 nu s-au platit datoriile, ex Germania pentru Romania, samd, vom putea vorbi de pe acum a disparitzie speciei umane, care este mai presus de acesti allo! genii. Adevarul inca umbla cu capul spart…
    O zi buna.
    Con

  6. @un Roman; corect,asa se va intimpla si cu Putin,care e creatia CIA!Vei vedea in continuare ce se intimpla in Ucraina …

  7. Mai deștepților, rușii sunt campioni mondiali la șah! Șah politic, șah militar! Când văd toate fatucele care își dau ochii rujati/ botoxati peste cap și ne prezintă numai pierderile umflate de 1000 de ori ale rușilor, mă stric de ras daca nu ar fi de plâns! Rusia protejează Ucraina fiindcă dacă voia să o distrugă, o distrugea intr-o noapte! Russia își păstrează marile forte în așteptare! Când se vor implica americani în război le vor activa iar Ucraina va fi distrusa complet! O vreți in U.E. naziștilor globaliști, luați un teritoriu bombardat atomic sa vad daca o mai vreți! Russia își apără și spatele! Succesuri Bideu!

  8. Nu am fost si nici nu sunt RUSOFIL.Dar acest GORBACIOV,peste cativa ani o sa se publica si o sa se demonstreze ca a fost cel mai MARE SPION al SUA si al celor din EUROPA de VEST.Pentru ce a primit el PREMIUL NOBEL pentru PACE? Pentru ca a desfintat acel sistem numit „COMUNIST”,care a fost adus de evrei.Cati evrei au fost in guvernele dupa 1945 in ROMANIA?Acest GORBACIOV i-a pus gand rau lui CEAUSESCU,dupa ce acesta a avut curajul sa ceara TEZAURUL si sa-l contrazica.

  9. Ba cum a fii ma sa fi jucarnalist in secolul 21… sa ai atatea surse de informare inainte de publicare si tu ca un jurnalist de Pulitzer sa dai cu bata in balta?

    Nati informare

    Leader
    • 1922–1924
    Vladimir Lenin[c]
    • 1924–1953
    Joseph Stalin[d]
    • 1953[f]
    Georgy Malenkov[e]
    • 1953–1964
    Nikita Khrushchev[g]
    • 1964–1982
    Leonid Brezhnev[h]
    • 1982–1984
    Yuri Andropov
    • 1984–1985
    Konstantin Chernenko
    • 1985–1991
    Mikhail Gorbachev[i]
    Head of state
    • 1922–1946 (first)
    Mikhail Kalinin
    • 1988–1991 (last)
    Mikhail Gorbachev

  10. Ce frumos,se vede iubirea filiala, Putin e copilul sau,dinafara casatoriei!Nu vreau sa fiu rea ,dar unde e ‘pata mongola’ la Putin? si punct !Pupici!

  11. Doi tovarasi care merita imbratisati si pupati pe toate partile.
    Sper sa aveti ocazia cand vor fi mutati in camera tovarasului Lenin.
    Nu dati navala, va stie lumea pe cei iubitori.
    Faceti prezenta zilnic pe Cotidianul.

  12. Metoda, „sa ne pupam prin laude” continua. Astea sunt actiuni care acopera adevarul din teren, adevarul crunt cu uciderea cetatenilor si distrugerea a tot ce exista in aceasta tara. Metoda folosita de orice criminal in functie inata decizionala a oricarui stat de pe glob. Doar lasii omoara cetatenii fara arme si distrug totul din aer! Asta nu e sub nicio forma victorie a rusiei, este genocid sau ucidere in masa=infractini grave la adresa securitatii oricarui stat.

  13. Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a făcut miercuri dimineață un apel către milioane de evrei din întreaga lume ”să nu rămână tăcuți, pentru că nazismul se naște din tăcere,in Rusia” transmite Reuters.
    Putin il felicita pe criminalul Ceausestilor

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.