![vinicius](https://www.cotidianul.ro/wp-content/uploads/2024/02/02/vinicius-1000x600.jpg)
Este de-a dreptul de necrezut ce i se poate întâmpla unuia dintre starurile lui Real Madrid, brazilianul Vinicius. Acesta tinde să devină deținătorul unui trist record al abuzurilor verbale rasiste la nivelul primei divizii spaniole. Ultima ispravă a avut loc tocmai joi seară, la meciul câștigat într-un soi de derby de Madrid de Real pe terenul celor de la Getafe. În drumul autocarului blanco spre stadion, cu mai bine de un ceas înaintea startului partidei, s-a auzit repetat scandarea „Vinicius, mono!” (Vincius, maimuțo!). O scandare care s-a auzit mai bine de un minut, până când vehiculul care ducea echipa cea mai titrată din istoria fotbalului s-a îndepărtat de zona cu pricina. Deși coechipierii au încercat să-i distragă atenția, brazilianul a auzit. Și, firesc, a fost afectat să constate că acest coșmar al rasismului la adresa lui nu se mai termină. Rezultatul s-a văzut pe teren, acolo unde Vinicius a avut o evoluție slabă, ratând două mari ocazii.
Cotidianul AS, unul dintre cele două ziare de casă ale Realului, a contabilizat toate incidentele rasiste avându-l ca țintă pe Vini și a ajuns la cel puțin 8, cu cel de aseară: de două ori pe „Metropolitano”, casa lui Atletico, apoi câte o dată la Mallorca, Pamplona, Valencia, Valladolid și Sevilla.
Nu este prima oară, nici a doua ori a treia. Rasismul e ceva normal în LaLiga. Liga spaniolă crede că e normal, federația, la fel, iar adversarii încurajează rasismul. Regret mult. Campionatul care le aparținea cândva lui Ronaldinho, Ronaldo, Cristiano și Messi este astăzi terenul rasiștilor – a spus cel agresat verbal.
Vinicius însă e decis să lupte cu toate puterile împotriva rasismului. Deja în noiembrie trecut, el a fost promotorul unei campanii în țara natală, „Rasism, nu vă faceți că nu vedeți!”.
Pe panouri publicitare din orașele importante ale Braziliei a fost afișat respectivul mesaj, la fel cum s-a întâmplat în New York și-n unele orașe din Spania în care Vinicius a fost atacat și insultat în 2023.
Vini provoaca, deci, primeste ce merita ! Exact asa percepe BOR femeia si aceia ii publica pe unde poate.
Nu vad supararea fotbalistului ,atita timp cit mutra lui chiar seamana cu a unei maimute.
Atitudinea lui este cauza.Se crede mare,dar de fapt este o potaie!!!