Regele Charles al III-lea a dezvăluit recent că a plătit aproximativ 12,9 milioane de lire sterline sub formă de impozite pentru anul fiscal 2024–2025, într-un gest considerat de presă drept unul dintre cele mai transparente acte financiare ale Casei Regale britanice din ultimii ani, scrie News.ro.
Informația vine în contextul în care monarhul britanic continuă politica de transparență fiscală începută încă din perioada în care era Prinț de Wales. Suma raportată include taxe provenite din veniturile sale private, în special din Ducatul de Lancaster, una dintre principalele surse de finanțare ale regelui. De la urcarea pe tron, Charles ar fi contribuit cumulat cu peste 30 de milioane de lire sterline la bugetul Marii Britanii, potrivit datelor comunicate oficial.
De asemenea, Regele a plătit impozit de 11,7 milioane de lire sterline pentru 2023-2024, în timp ce Prinţul William a plătit 8,34 milioane de lire sterline pentru aceeaşi perioadă.Publicarea taxelor plătite în mod voluntar de Rege şi de Prinţul William a fost o decizie personală luată de cei doi, conform reprezentanţilor acestora.
Palatul Buckingham a descris această mişcare drept o transparenţă sporită, care a avut ca scop ”încurajarea unei înţelegeri mai largi a răspunderii noastre”.De când regele a devenit monarh în 2022, iar William Prinţ de Wales, factura combinată a tatălui şi fiului plătită către HM Revenue and Customs a depăşit 50 de milioane de lire sterline. Noile cifre nu oferă o defalcare a modului în care a fost calculat impozitul. Monarhul a plătit cea mai mare cotă a impozitului.
Palatul Buckingham a confirmat și o decizie cu puternic impact simbolic
Pe lângă acest anunț financiar, Palatul Buckingham a confirmat și o decizie cu puternic impact simbolic: Palatul Buckingham nu va mai deveni reședința principală a regelui și a reginei consoarte după finalizarea lucrărilor de renovare. Deși clădirea istorică, aflată în plin proces de modernizare estimat la sute de milioane de lire, va rămâne centrul ceremonial al monarhiei britanice, rolul său de locuință oficială va fi abandonat.
Regina Camilla și Regele Charles vor continua să locuiască la Clarence House, reședința lor actuală din Londra, chiar și după finalizarea lucrărilor de renovare la Buckingham Palace, programate pentru anii următori. Decizia marchează o schimbare semnificativă în tradiția Casei Regale britanice, întrucât Palatul Buckingham a fost, timp de aproape două secole, reședința principală a suveranilor britanici, începând cu epoca Reginei Victoria.