Remarcabil rezultat românesc, la JO de la Pyeongchang

Rezultat de excepție pentru sportul românesc la Jocurile Olimpice de la Pyeongchang, din Coreea de Sud.  Raluca Nicoleta Strămăturaru s-a clasat pe locul 7 în finala probei de sanie. Este cea mai bună clasare a unui sportiv român în ultimele șapte ediții ale Jocurilor Olimpice. În 1994, în Norvegia, la Lillehamer, Ioan Apostol și Liviu Cepoi au încheiat pe locul șase finala în proba de dublu sanie.

Sportiva este legitimate la Clubul Sportiv Steaua București și are 32 de ani. Raluca nu este la prima participare la Jocurile Olimpice, dar acum a obținut cea mai bună clasare. În 2010, la JO de la Vancouver, s-a clasat pe locul 21, iar la JO de la Soci a terminat competiția abia pe poziția 30. Raluca Strămăturaru are o soră, Violeta, care a reprezentat România la JO de la Vancouver.

Alte rezultate

Considerată o prezență exotică la aceste Jocuri Olimpice, prin prisma rezultatelor, România încearcă să lupte cu statele considerate mari forțe ale sporturilor de iarnă.

Ieri, Daniela Vasilica Haralambie s-a clasat pe locul 25 la schi sarituri, la trambulină normală, cu un total de 150.8 puncte.

În competiția de biathlon, Cornel Dumitru Puchianu a ocupat locul 58 la 12,5 km urmarire masculine.

Din cauza condițiilor meteo nefavorabile, proba feminină de slalom uriaș, în care trebuia să ia startul și reprezentanta României, Ania Caill, a fost amânată pentru 15 februarie. În aceste condiții, Ania Caill a decis să renunțe la această probă pentru a se pregăti numai pentru probele de viteză Super G și coborâre.