Roland Garros: Primul finalist al Openului francez

Primul finalist al Openului francez de la Roland Garros s-a stabilit în urmă cu puțin timp după meciul dintre germanul Alexander Zverev (6 ATP) și grecul Stefanos Tsitsipas (5 ATP). Grecul s-a impus în set decisiv, după 3 ore și 37 de minute.

Tsitsipas s-a calificat pentru prima dată în carieră într-o finală de mare premiu, câștigând cu 6-3, 6-3, 4-6, 4-6, 6-3, după un meci dramatic cu multe răsturnări de situație. El este totodată și primul jucător grec care va juca o finală de Grand Slam.

Primule set a fost la discreția grecului, care a făcut repede un break, chiar în debutul meciului și s-a impus apoi cu 6-3.

Scor repetat și în setul 2, care însă diferit, Tsitsipas fiind condus cu 0-3, de unde a revenit, câștigând 6 game-uri consecutive.

Zverev a replicat în seturile 3 și 4, pe care le-a câștigat obținând câte un break în debutul fiecăruia, suficient cât să egaleze și să ducă meciul în decisiv.

În setul 5, Tsitsipas a fost pus în situația de a reveni de la 0-40 în primul game, salvând 3 mingi de break. Apoi, s-a dovedit mai puternic și mai inspirat, realizând un break în game-ul 4.

La 5-2, grecul a ratat 4 mingi de meci pe serviciul germanului, dar s-a impus apoi pe propriul serviciu, închizând meciul cu un as.

Cu lacrimi în ochi, Tsitsipas a declarat la interviul de la final că visul său a fost dintotdeauna să joace finala la Roland Garros, dar nu a crezut niciodată cu adevărat că va ajunge atât de sus. Tsitispas va juca în finală cu câștigătorul celei de a doua semifinale dintre Rafael Nadal și Novak Djokovic.