România, pe marți seara!

România, pe marți seara!

Cornel Nistorescu este un jurnalist, scriitor și editorialist român cunoscut pentru stilul său critic și analitic. A condus publicații importante precum Evenimentul Zilei și Cotidianul, influențând presa postdecembristă prin opinii ferme și investigații curajoase.

România, pe marți seara!

Joi seara, călătorul nostru politic, tocmai de la Gdansk (ce folositor ar fi un Lech Wałęsa și în democrația de croială a Comisiei Europene!), ne-a transmis concluzia sa referitoare la AUR: Nu!

Adică nu este un partid prooccidental, a zis el îngrozit de acuzațiile lui Alexandru Muraru. „Va fi primul care aduce extremismul la guvernare”. S-a speriat de moarte și a scuipat în sîn. Nu se poate închega nici o majoritate cu acesta!

Pe ce se bazează?

Are Nicușor Dan un șpilifanț pe care îl ține ascuns în cămară și cu care măsoară orientarea partidelor. Apasă butonul și primește răspunsul: „Tu ești șeful sistemului și tu decizi”.

Și cu gîndirea lui pîlpîită a formulat de îndată:

„Pentru România e important, pentru că avem miza până la 31 august a banilor din PNRR, e important să avem un guvern cât mai repede, şi, pentru că parlamentarii vor intra în vacanţă parlamentară marţi, ar fi bine să avem un Guvern până marţi”.

Ca un mic popîndău cocoțat în vîrful unui mușuroi, a început să își peroreze discursul marcat de o suspectă egolatrie:

„Eu cred că suntem toţi oameni serioşi şi în consultarea publică pe care am avut-o acum două zile, am avut nişte declaraţii politice. Dacă punem cap la cap în mod logic acele declaraţii politice care s-au făcut în faţa dumneavoastră, rezultă de acolo cel puţin o soluţie. Am văzut în declaraţiile publice disponibilitate pentru o soluţie, cel puţin pentru o soluţie”.

„Eu aştept ca partidele să vină la mine cu majoritate. Cred că după două luni, noi toţi, cetăţenii, în ţara asta, putem să aşteptăm de la partidele politice  o propunere de majoritate. (…) Din declaraţiile publice, acea soluţie care se preconiza era o soluţie de guvern minoritar, susţinută de o majoritate”.

Eu mă aştept la responsabilitate. După două luni, soluţii de majoritate”.

Totul cu „eu” (caz medical) și totul pînă marți! Micuțul vodă din vîrful mușuroiului se arată optimist. Mai este o soluție. Cea pe care și-o imaginează el. Iar democrația înseamnă ca partidele să o descopere și să fie de acord cu ea. Care SĂ FIE? Guvern minoritar! Cui nu-i convine? AUR n-ar fi prooccidental. Ca  atare, ar trebui să fie antioccidental. Adică prochinez sau promoscovit. Pare un fel de partid din Bulgaria. PSD-ul a fost și el înțărcuit de siamezii din fruntea PNL și USR și plasat dincolo de imaginare linii roșii trasate în mintea celor doi președinți. Cine mai rămîne? Cine zice Nicușor Dan. Un guvern minoritar cu „ai noștri”. Adică PNL-USR-UDMR. Adică tot ăia!

Se confirmă astfel găselnița cu faimoasa descoperire a unui biet neuron liberal. Căzutul în sus! Dar pînă marți! Rezolvăm și deficitul și inflația. De miercuri, țara nu mai are probleme. Creierele în care se coc legile României intră în vacanță. Au nevoie de odihnă. Guvernul are de semnat alte contracte de tip Rheinmetall. Președintele trebuie să-și ducă odraslele la mare. O scenă politică haotică, fărîmițată, cu interdicții, linii roșii și idei tîmpite derutează populația, afacerile și partenerii externi.

La București continuă o politică românească după mintea lui Nicușor Dan, Ilie Bolojan și Dominic Fritz, toți trei preocupați să țină PSD-ul și AUR într-un unghi mort și să rămînă la putere cu orice preț.

sursa foto https://www.presidency.ro 

Distribuie articolul pe:
Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.

1 comentariu

  1. Asta trebuia sa faca de acum 2 luni, de cand a cazut guvernul. Fara experimente securistice/sistemice. Dar unde nu-i cap…

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *