România rămâne fără bugetari. Prăpăd în 15 ani, se pensinează 6 din 10 angajați la stat

România se pregătește pentru un val uriaș de pensionări în sistemul public. Statul ar putea profita de situație pentru a reduce numărul de posturi și a accelera digitalizarea.

România rămâne fără bugetari. Prăpăd în 15 ani, se pensinează 6 din 10 angajați la stat

România se pregătește pentru un val uriaș de pensionări în sistemul public. Statul ar putea profita de situație pentru a reduce numărul de posturi și a accelera digitalizarea.

România se pregătește pentru o schimbare uriașă în sistemul public. Potrivit unui raport al Guvernului, între 50% și 60% dintre angajații actuali din instituțiile publice vor ajunge la vârsta pensionării în următorii 15 ani. Cu alte cuvinte, statul riscă să rămână fără o mare parte dintre oamenii care țin acum administrația în mișcare.

Datele arată că aproximativ 55% dintre angajații din instituțiile publice au între 45 și 59 de ani.

Practic, în următoarea perioadă va începe un val masiv de pensionări, care poate schimba complet felul în care funcționează instituțiile statului.

Statul ar putea profita de pensionări ca să reducă aparatul bugetar

Raportul vorbește despre o posibilă reducere treptată a numărului de posturi din sistemul public. Mai exact, mulți dintre angajații care ies la pensie ar putea să nu mai fie înlocuiți automat.

În paralel, autorii raportului spun că statul ar putea merge mai departe cu digitalizarea, automatizarea și reorganizarea instituțiilor.

Unele structuri ar putea fi comasate, iar activitățile repetitive ar putea fi făcute mai rapid cu ajutorul tehnologiei.

Totuși, schimbările nu vin fără riscuri. În anumite domenii, plecarea unui număr mare de angajați poate însemna pierderea unor oameni cu experiență greu de înlocuit.

Probleme mari și la companiile de stat

Situația nu este diferită nici în companiile de stat. Acolo, cea mai numeroasă categorie de angajați este cea cu vârste între 55 și 59 de ani.

Estimările arată că peste 55% dintre salariații actuali vor ieși la pensie în următorii 15 ani.

Asta înseamnă că multe instituții și companii publice vor avea nevoie de oameni noi și de angajați pregătiți pentru domeniile unde vor apărea goluri mari de personal.

Raportul vorbește și despre reconversie profesională și pregătirea noilor generații pentru joburile unde statul va avea nevoie urgentă de angajați.

Cheltuielile uriașe pun presiune pe buget

Totul vine într-un moment în care cheltuielile de personal au ajuns la un nivel foarte mare.

Potrivit raportului, în 2024 acestea au depășit 164 de miliarde de lei, adică 9,3% din PIB.

În acest context, pensionările masive ar putea deveni pentru stat și o metodă de reducere a costurilor, mai ales dacă o parte dintre posturi vor dispărea odată cu plecarea angajaților.

Distribuie articolul pe:

9 comentarii

  1. Sistemul bugetar nu va ramane fara tineri. Acestia prefera locurile la stat, salarii mai mari, program fix, zile libere, prime, cursuri formare profesionale gratuite.

  2. Daca ne raportam la Polonia care la 39 milioane locuitori are 850 mii bugetari , Romania ar trebui sa aiba 400 mii bugetari , nu 1,35 milioane bugetari .
    Deci si cu o reducere de 60% tot avem in plus 100 mii bugetari.
    Asa ca nu-i prapad , doamna ziarista

  3. si de ce plangeti, luati taxe de la influenceri si alte categorii noi de facatori de bani scutiti, ca astia care urmeaza sa iasa la pensie macar si-au platit la zi toate taxele ani de zile. la bogetari nu a existat evaziune fiscala

  4. Da asta e o mare problemă…dar vine o întrebare, oare va mai exista provincia românia atunci?…

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.