Alexandra Căpitănescu, reprezentanta României la Eurovision 2026, s-a născut în Galați și a câștigat cel de-al 11-lea sezon al emisiunii „Vocea României”.
Finaliştii Selecţiei Naţionale 2026 au fost:
Alejandro Zandes & Emil Rengle – „Bailando Solo”
Alexandra Căpitănescu – „Choke Me”
Antonio Pican – „Humans”,
Edward Maya x LavBbe x Costi – „Everybody Needs Somebody”
Emy Alupei – „Tili Bom”
HVNDS – „HVNDS – DOR”
Monica Odagiu – „Fereastră Pentru Un Orb”
Olivia Addams – „Croco”
Robert Lukian – „Fire to the lies”
Vanu – „Therapy Enemy”
Wrs – „All The Way”
Yguana – „Happy Birthday”
Anul acesta, Viena este orașul care va găzdui Eurovisionul. România va intra în competiție pe 14 mai, în semifinala cu numărul doi.
Sub sloganul „United by Music”, Eurovision Song Contest 2026 va avea loc la Viena, cu semifinalele pe 12 şi 14 mai şi finala pe 16 mai.
La ediţia cu numărul 64 a competiţiei muzicale, alături de România s-au mai înscris 34 de ţări:
Albania, Armenia, Australia, Austria, Azerbaidjan, Belgia, Bulgaria, Croaţia, Cipru, Cehia, Danemarca, Estonia, Finlanda, Franţa, Georgia, Germania, Grecia, Israel, Italia, Letonia, Lituania, Luxemburg, Malta, Moldova, Muntenegru, Norvegia, Polonia, Portugalia, San Marino, Serbia, Suedia, Elveţia, Ucraina şi Marea Britanie.
asta se duce aca si se intoarce ou de la Eurovision
Politica ANTI-NATIONALA a TVR nu se dezminte. Romania este reprezentata ca tara FARA LIMBA PROPRIE.
Daca nici de data asta Vladuta nu ne reprezinta atunci este bai.
Piesa este foarte buna, interpretarea super. Din pacate, fiindca este romanaca, nici nu va fi luata in seama. Nu ne vom califica in finala.
Depinde de concurenta. Rromancele spaniole au fost pe locul 3.
Foaie verde ”choke” tâmpit,Cum am mers,așa-am venit !