S-a reluat Champions League la fotbal

Marţi noaptea s-au jucat primele două meciuri din optimile de finală din Champions League.

La Paris, pe „Parc des Princes” în faţa a 46.505 spectatori, PSJ a învins cu 2-1 pe Chelsea Londra, după un meci controlat de echipa gazdă. Primul gol înscris de PSJ a fost însă înscris în minutul 39, de Ibrahimovic dintr-o lovitură de la 23 de metri gratuit acordată de arbitru.

Londonezii au egalat tot după o fază fixă, prin Obi Mikel în minutul 45+1. Golul victoriei a venit exact într-un moment în care Chelsea avea o perioadă de dominare şi a fost înscris de Cavani în minutul 78, la puţin timp după ce a intrat în joc.

În ultimele minute, oaspeţii au avut o ocazie mare de a egala, dar portarul german Kevin Trapp, a salvat. Trebuie menţionat că de la Chelsea au lipsit 3 titulari, printre care şi căpitanul echipei, John Terry. În cealaltă partidă, pe „Da Luz” (48.615 spectatori), Benfica Lisabona a învins pe Zenit Sankt Petersburg printr-un gol înscris în minutul 90+1 de Jonas.

Meciul a fost echilibrat, lusitanii dominând însă copios finalul de partidă. Miercuri seara se joacă alte două partide: Gent – Wolfsburg şi AS Roma – Real Madrid.