Economedia a consultat un raport al Corpului de Control al Prim-ministrului despre Teatrul Național de Operetă și Musical „Ion Dacian”, instituție din subordinea Ministerului Culturii.
Totul a pornit în ianuarie 2013, potrivit documentului citat de Economedia, atunci când scena, „activ cu valoare semnificativă la momentul achiziției”, a ajuns în depozitul unei societăți private.
Coincidență sau nu, activitatea acestei societăți era organizarea de spectacole, scrie b365.ro.
Ce se întâmplă cu el și unde unde este inventarierea anuală obligatorie?
Nimeni din conducerea Operetei din București nu s-a interat însă în toți cei opt ani de soarta acestui bun de aproape un milion de Euro și ajuns pe mâna unei firme private. Piesele dispar, însă nimeni nu întreabă ele
Potrivit raportului, în 2018, o parte din componentele scenei au fost predate unei societăți comerciale „pe bază de structură cantitativă”, iar 2021, când firma a returnat bunurile, structura scenei era incompletă, răsese fără mai multe piese importante.
Citește și: Concurs pentru conducerea INP: Ministerul Culturii elaborează caietul de sarcini și extinde evaluările în instituțiile cu deficiențe
Conducerea însă nu a pornit nicio verificare, a preluat bunul, a mers mai departe, nimeni nu a fost tras la răspundere.
În 2023, ceea ce mai rămăsese a fost mutat din nou, pe baza unui proces-verbal de predare-primire către altă firmă privată.
Nu a existat niciu act juridic care să prevadă obligații și responsabilități pentru depozitare, integritatea activului sau condiții de relocare, potrivit Economedia.
Sesizare, după patru ani
Diferențele la inventar existau din 2021, dar Ministerul Culturii a fost sesizat de Teatrul de Operetă abia în martie 2025. Inventarierea oficială a activului s-a făcut abia în noiembrie 2025.
Potrivit Economedia, TNOMID a sesizat Ministerul Culturii în data de 10.03.2025 (…) deși diferențele majore la inventar existau încă din anul 2021, iar inventarierea activului a fost inițiată abia la data de 24.11.2025, după cum au notat inspectorii.
Mai mult, clădirea în care se joacă spectacole nu e nici acum recepționată
În raportul despre scenă, ispectorii au descoperit și o altă ”deficiență”, asfel că, la final, concluzia oficialilor Guvernului, citată de Economedia, arată cam așa.
Situația e „rezultatul unei gestionări deficitare a investiției, pe parcursul mai multor ani”, iar tolerarea folosirii unei clădiri nerecepționate timp îndelungat reprezintă „o deficiență majoră de management și control”.
Așadar, subiectul este ”rezolvat” și închis.