Preşedintele AUR, deputatul George Simion, l-a criticat, sâmbătă, pe premierul Marcel Ciolacu, că „nu şi-a pus în vreun fel problema agricultorilor români” şi nu a interzis importul de cereale din Ucraina, aşa cum au procedat Slovacia, Ungaria şi Polonia.
„Slovacia este normală la cap, Ungaria este normală la cap, Polonia este normală la cap şi au interzis unilateral importul de cereale din Ucraina. Cinste lor! Slugile noastre de la Bucureşti au ales să stea iarăşi în genunchi şi să asculte idiocraţia de la Bruxelles şi să execute, nepunându-şi în vreun fel problema agricultorilor români (…). Anul trecut a fost teribil pentru noi, anul ăsta a anunţat premierul României că dublează cotele de cereale care tranzitează România. Dar nu e problema doar că tranzitează, problema e că şi rămân aici cereale şi produse agricole din Ucraina, care nu aparţine UE şi care dă orice echilibru, şi aşa fragil, peste cap”, a declarat Simion la Constanţa, în cadrul evenimentului de prezentare a candidaţilor AUR pentru alegerile europarlamentare.
Pe de altă parte, preşedintele AUR l-a ironizat pe Marcel Ciolacu, care a declarat că va da în judecată Austria pentru că a blocat intrarea României în Shengen.
„Aţi văzut cu toţii umilinţa Schengen. Asta nu este dreptate şi asta nu este normalitate. Idiocraţia de la Bruxelles nu poate să pună nişte rasişti – şi spun asta cu toată puterea cuvintelor – nişte rasişti care aruncă tricolorul românesc la gunoi şi nu ne recunosc drept egali, nu poate să îi pună la punct pentru că sunt prea preocupaţi de politicile verzi, eco-marxiste şi de reglementarea capacului de la sticla de plastic. Dar probabil că rezolvă Marcel problema Schengen. I-a dat în judecată pe austrieci. Aţi văzut cu toţii, de luni suntem în Schengen, austriecii fug speriaţi, îi văd şi pe aici, se ascund deja şi le e frică de Marcel. O rezolvă Marcel pe asta cum a rezolvat-o şi cu plafonarea preţurilor, de au ajuns românii astăzi să îşi dea întreg salariul pe hrană”, a afirmat Simion.
Guvernul României aşteaptă din partea Ucrainei prezentarea Planului de acţiune cu privire la măsurile eficiente de control al exportului pentru prevenirea denaturării pieţei cerealelor din ţara noastră, măsuri pe care s-a angajat că le va prezenta până la finalul zilei de luni.
Pe care ministru, ala care demola termocentrale in plina criza energetica?
& ”Rabi” Simion a venit și spune, ”nu există gem de prune fără prune” , ?
Defapt tuturor ne-au stralucit ochii cand am vazut ca cineva ii trage de maneca pe acei hoti.
Prezenta lui Simion in politica romaneasca are si o dimensiune pozitiva. Aceasta consta in faptul ca chiar un mediocru de teapa lui pare intelectual rasat fata de un Ciolacu. Iar daca AUR va lua locul PSD-ului pe primul loc in parlament, s-ar putea ca PSD-istii (si chiar si PNL-istii) sa se trezeasca si sa nu mai promoveze prosti si sa-i scoata (in sfarsit) in fata pe oamenii destepti (care inca mai exista in ambele partide).
@TRAIASCA ROMANIA LIBERA
Bine ai grait, frate.
Partidul stat PSDNL se vrea democratic cand este „Taurul intr-un magazin de porțelanuri”. Oricine ar contra-candida impotriva PSDNL, candidatii PSDNL vor castiga. Vor avea castig de cauza in orice alegeri parlamentare, prezidentiale. La europarlamentare, intre Comisia Europena domina peste parlamentul europeean care oricum voteaza cum si ce vre o minoritate. Europarlamentarii romani nu inteleg ce voteaza semneaza ca primarul ce ordin primeste liderul de grup.
Partidul stat, avand practic monopol, nu poate fi considerat si nu va fi democrtatic, castiga indiferent de combinatia politica de monolit, majoritate+Presedinte.
„Tomlin, ai vazut tu naziști la AUR?”
Statul Israel a vazut, eu nu contez, doar unul ca tine se impiedica de altii, ca atat il duce mintea. Si celelalte partide din Parlament au vazut, au izolat AUR si cu 9% faci galagie, atat. AUR si USR sunt doua experiente nereusite ale Dumbravei Minunate, opozitia impotenta, sa nu se spuna ca nu exista democratie.
Din „guwernul meu” au facut parte toti injuratorii de „Gigel” PSD, USR/REPER, UDMR, PNL+PDL.
Ghinion nu AUR a fost la guwernare, monstruoasa colalitie, care-si zice demicratica partidil unic a facut praf in pandemie au furat tot ce se putea rupe, samsarii si teparii din Voluntari de cuplul PSD Firea-Panedele a fost patronat si protejat. Firma de GPL la Crevedia ce functiona autorizatii pe baza unor relatii cu baroni PSD si securisti sus-pusi din Statul Mafiot. Cine e mafia atunci.
PSDNL partid de mafioti, securisti si slugoi cea mai mare mafie.
Doctoratele lui Ciuca si Bode au fost aparate de un intreg aparat de stat mafiot care n-ar exista fara largul concurs al justitie compromise si judecatori corupti-abuzivi.
Daca nu era scandalul cu alte tari independente Polonia, Ungaria PSDNL batitsta pe tambal, etichetau fermierii romani facuti putinisti ca-si aparau drepturile.
Dupa minte brucseleza cine nu e noi europenii , este cu Putin.
VOTATI PARTIDE NATIONALISTE ROMANE! NUMAI ASA SE VA AJUNGE LA ROEXIT SI LA ALUNGAREA GLOBALISTILOR DIN ROMANIA!
ALTFEL CUMPARATI-VA CORTURI!
ROMANI ADEVARATI AFLATI IN NEVOIE – TREBUIE AJUTATI SI SPRIJINITI IN CADRUL PROGRAMULUI DE RECISTIGARE A ROMANIEI PIERDUTE!
SPRIJINITI TARANUL ROMAN CUMPARIND DIRECT DE LA EL PRODUSE (ATITIA CIT AU MAI RAMAS)
UITATI DE VACANTELE EXOTICE SI CUMPARATI IN ASOCIERE TERENURI ARABILE!
EDUCATI-VA COPII IN SPIRIT NATIONALIST SI IUBITORI DE GLIE!
OCOLITI CIT PUTETI MULTINATIONALELE!
UNITI-VA CEI CU SUFLET ROMANESC!
@ Sanduk 10:09
Deocamdată, Caracatița masono-securice cu care Li🌈icii DemonRați Belicoși trag Colonia Eșuată la edec e bine merçi: salariile NESIMȚITE & pensiile SPECIALE curg gârlă.
Iar datoria externă CURGE și ea, spre 160 miliarde coco.
Evident, oricine obiecteaZă, „aluneca pe drumul izolării, lucrand cu spor în numele Kremlinului,…deservește interesele de azi ale statului nostru și servește interesele vrăjmașilor săi.”
bla-bla-bla…măRog…🤮
A reapărut clona cu EPOLEȚI de la 08:11.
Semn evident că AUR deranjeaZă și mafia peZedisto-penelache, dar și pe trolakii UrKaKi de la Kiev…măRog…😂
Sandule,tu sigur ești ori un pensionar special ori pe un post bugetar plătit baban … pesedeliste ce sunteți și trădători de țară
dau navala sa intre in Parlamentul european criticind europa .fariseismul este la el acasa .nu vor decit banii atit .
E inutil a spune că pe Simion Iscariotul – un indezirabil in Ucraina și Moldova – îl dor grijile. Îl doare in păr! Asta nu va părăsi vreodată drumul naționalismului de ura, de diversiune și de distrugere. Marea durere a timpurilor noastre este sa vedem cum unii indivizi văduviți de inteligenta și cu interesul mort, aluneca pe drumul izolării, lucrand cu spor în numele Kremlinului. Iată de ce politică de învrăjbire deservește interesele de azi ale statului nostru și servește interesele vrăjmașilor săi.
S-a trezit și Gigel ca musca-n calului. Simion cel puțin spune lucrurilor pe nume și nu greșește deloc in cele afirmate.Mai mult s-a referit la slugile noastre, nu a altora ….
In afara de razboi atat in Ucraina cat si in Rusia, se poate observa cum exista agricultura, multe fabrici, industrii si muncitori bastinasi, care sa munceasca. Nu nepalezi sau alti importati.
Romania si Bulgaria vor sa desfiinteze vamile sa faca drum liber turismului aglomerat de vara si tirurilor spre Turcia sau Grecia. Atat in Bulgaria si cat in Romania, bate vantul, nu se mai produce care sa stea prin PTF-uri, economiile locale si schimburile reciprocd locale declarate Bg-Ro decedate cu multi ani in urma.
In UE au devenit furnizoare de forta de munca ieftina, populatie tanara si importatori clienti de destoinici incredere ai multinationalelor, care la ei ce mai produc, mai nimic.
Singura solutie cu ukranii astia si cerealele lor este formarea de coloane de cite 10 camioane si insotirea lor cu politie pina la iesirea din tara! Cine desarca in Romania, camionul si marfa confiscata si format un stoc pentru donatie catre Africa flamanda!! Altfel hoholii ne pacalesc ca si pina acum! Se simt tari, au americanii in spate, care sunt si proprietari a unei bune parti din cereale!!
Pe ciolacu il intereseaza sa isi mentina functia nu bunul mers al Romaniei
Buna ziua!
Tomlin, ai vazut tu naziști la AUR?
Ești cumva un penelist terorizat de procentele care scad si tot scad?
Pnl cu incapabili si hoti in functii de decizie e pe topogan.
Slugile trădătoare trebuie să fie cazate pe termen lung!
lista tarilor deja in schenghen:
––––––––-
Austria,Belgia,Cehia,Danemarca,Elveția,Estonia,Finlanda,Franța,Germania,Grecia,Islanda,Italia,Letonia,Liechtenstein,Lituania,Luxemburg,Malta,Olanda,Norvegia,Polonia,Portugalia,Slovacia,Slovenia,Spania,Suedia,Ungaria
––––––––-
„Slovacia este normală la cap, Ungaria este normală la cap, Polonia este normală la cap şi au interzis unilateral importul de cereale din Ucraina. Cinste lor!”
Slovacia.Polonia,Ungaria sunt deja in schenghen si pot sa faca doar figuri,nu trebuie sa mearga cu miloaga cum e obligat Ciolacu & company ,deci afirmatia este subiectiva.
Ciolacu & company dupa diplomatie nu mai trebuie sa inghita tot ptr discriminarile impotriva Romaniei si romanilor ,din 2011-2012 pana in prezent si sa o spuna de ce: masurile voastre sunt valabiile tarilor care sunt deja in schenghen,noi -pe care ne tineti in afara- ne impiedicati progresul economic-minimum supravietuirea economica- si ne sabotati economia nationala care duce spre falimentul pe care il asteptati(din momentul ala se presupune ca alege EU slugile ,nu mai facem noi „vot”)!
In problema graului trebuiau despagubiti producatorii nostri, distribuitorii scutiti de taxe (doar ptr graul ucrainean) ,statul ar fi trebuit sa cumpere la subpret toata cantitatea si sa faca aluat de paine : 65% sa-l trimita spre Africa iar 35% sa-l vanda in Europa ,sa recupereze salariile si combustibilul utilizat in transport,productie.
q.e.d.
Legionarul Simion nu mai are somn,
cauta sa se faca om 🎯🎯
A primit ordin de la EPOLETI sa se dea preocupat de soarta escrocilor angrosisti de cereale,graul ucrainian e prea ieftin si deranjeaza,ca si painea romanilor se ieftineste
La coșul de gunoi al istoriei cu acești trădători de țară PSD PNL ,slugile ucrainei iar unii dintre ei trebuiesc judecați și la pușcărie cu ei…VOTEZ AUR 🇷🇴✌️
@ părere…07:18
Iar stâlcești Dulcea Limbă Românească și-i dai cu YouTube ?
Treci înapoi pe fly24 !
Să veZi ce mai e cu avionul „Rusicăi” de la Chișinău…😜
Gogule, ai probleme destule cu ai tai membri dubiosi si turisti prin alte partide care si-au gasit pozitie la tine in aur. Gogule, nu cumva sigla AUR reprezinta adunaturile care s-au imbogatit din sursa bugetului de stat prin legaturi de familie, afini, cunostinte si dupa au divortat pentru intra partidul tau, gogule ca sa ai probleme grave? Intreb pentru ca, deja sunt dovezi clare pe youtube cu europarlamentarii aur din lista expusa la vedere! Dubiosi omule, nu gluma! Nu stiu cum de a acceptat aur sa se adune aceasta gloata din alte partide la ei desi fusesera scuipati de cetateni de fiecare data la alegeri sau nu au participat la alegeri. Se duce dracului si imaginea AUR la cate sunt vizibil practicate.
Ordin de Zi pe unitate: EPOLEȚII de pe forum să-l umple imediat cu lături pe Simion !
Că numai MINCIUNI spune, măRog…😜
& Deja domnu’ George Simion are atitudini de rabin, ?
& Adică, oricât ai fi de prost, dacă ajungi și în Țara Sfântă în mod sigur te întorci și puțin mai deștept, ?
& A fost în Țara Sfîntă unde Lumina Sfântă la luminat, s-a întors mai șlefuit, mai deștept, mai strălucitor, ?
Când omul era sălbatic ceea ce nu era din tribul lui era considerat periculos …de atunci și până astăzi au trecut câteva zeci de mii de ani in care am evoluat continuu …dar încă unii tot consideră că tribul lor este mai bun decât al altora … dacă se bate Ursul Brun cu Ursul polar … păi ținem cu ala brun că e din Romania … atât ne duce capul asta facem ….
Bravos Simion! Mătură cu ei pe jos că merită ,poate se trezesc și românii vânzători de țară care îi voteaza de 30 de ani pentru o sticlă de ulei .Acum primesc ulei la preț redus din Urcacania și votează cu două mâini Ciordacu.Cât despre agricultorul român nu te stresa ,el e mort si ingropat demult .Toate câmpurile sunt vândute la italieni, la danezi ,la arabi …Ăia iau subventiile si trimit grâul la ei in țară.Noi mâncăm pâine congelată din Germania .
…pt s-a trezit si gigel…omenirea se indreapta spre brics…se pare ca tu nu intelegi!…
@ Nu pe oricine scrie AUR și e plimbat prin Israel, ? S-a întors mai conștient de valoare pe care o are, ?
Daca e adevarat ce se spune ca pe timpul „razboiului ” din afganistan , terenurile agricole erau pline de opium ceea ce a dat „impresia ” ca armata „eliberatoare” implicit apara aceste „zone ” si comparind cu isteria creata de transportul „cerealelor” din ucraina pe timp de „invazie” prelungita si de suportul (bani , arme,vieti omenesti) intregii europe si usa, sper sa nu fie vorba si de alt fel de „cereale”. Coraborind si cu faptul ca circula zvonul ca drogurile intra „pe la” ucrainieni” oare nu putem accepta idea ca aceaste prelungiri „au sens” chiar daca se pierd bani, arme si vieti omenesti?
„Aţi văzut cu toţii umilinţa Schengen”
Romania nu poate fi umilita ! Doar Giorgel Simionel pus in genunchi pe coji de nuca sa se jure ca nu admite legionari nazisti antiamericani si antievrei in partid. Nu-i de mirare ca partidul lui se duce pe drula, ca-i drulita !
nu s fan Simion, dar cinste lui: hrana azi e produs de ultralux.
o sa murim cu de al de Isarescu (un nul, el nu se baga, deci se poate si fara dumnealui, chit ca o sa sara o tara de cavaleri si de militari sa ne sparga).
deci: o tara de cc cu mancare adusa de afara, cu obligatia sa avem mancare doar pe 3 saptamani in hambarele de stat. o tara de cc, sa nu uitati:
intr o tara de kkt
totu i pe dos,
privesti in sus
totu o ia in jos…
Stiti ce sunt Agricultura si Producatorii agricoli romani? Media nu va spune….Un sat cu 200 de case si 1.000 de hectare are maxim 10 producatori agricoli care NU sunt tarani. Sunt arendasi care platesc cu 1.500 lei hectarul arendat de la 200 de tarani. Arendasii primesc si subventia de la UE si lucreaza exclusiv mecanizat dar numai Cereale….Indiferent de productie, taranul proprietar primeste doar 1.500 de lei de hectar pe an. Daca ii primeste!! …Arendasii romani castiga multi bani daca graul ucrainian nu le face concurenta.
Kievul, austriecii, firmele de vaccinuri inca fac bani frumosi pe seama fraierilor.
Si cu padurile taiate, nema gaze si tinuti afara din Schengen ca asa vor muschii statului austrica. Penibilii Ciolacu, Ciuca in genunchi la UiE sa nu-le faca de antireclama camapniile electorale din 2024 Nehammer sau cum l-o chema, nemtzalau ca pe Iohannis unde dulapul este angajat slugøi.
Pana in 1989 era inacceptabil, asa situatii de Romania, motiv pentru care s-a intamplat ce s-a intamplat atunci.
@ S-a trezit și Gigel, dar tu sigur nu te-ai trezit. Unde se vorbește în articol despre lucruri de acum 10 ani? Cred că am des pe …
Cat de PROFITABILA este in Romania firma austriaca OMV Petrom !?.Iata un clasament pe anul 2022:PROFIT-COMPANII 2022..
(1)OMV Petrom 10.287.553.182 miliarde
lei.
(2)Hidroelectrica 4.394.378.205 milarde lei.
(3)Complex Energetic Oltenia 3.499.914.114 miliarde lei.
FONDUL Proprietatea 2.769.448.871 miliarde lei.
Austriecii de la OMV sunt cei mai mari comtribuabili la PIB-ul Austriei si cu o parte din AFACERILE din Romania !.
Tradatorii de neam PSD-PDL-USR!
Lasa ca maturam pe jos cu voi cand votam AUR!
Ca orice habarnamist politic ce doreste sa para profesionist, Gigel o baga si el cu ‘shanghenul’ ca toti trotinetistii. Fraierul asta nu vede incotro se indreapta omenirea si vine cu treburi valabile acum 10 ani. Dar pe romani i-a intrebat daca vor in Schengen? In numele caror securisti vorbeste?
Da mare dezvăluire. Toți știm că România e stat marioneta.