![spital bolnavi pacienti, cancer, medicamente](https://www.cotidianul.ro/wp-content/uploads/2018/01/26/1380542092spital-1000x600.jpg)
Secretarul de stat în Ministerul Sănătăţii Alexandru Rogobete a susţinut joi ca spitalele din subordinea ASSMB din Bucureşti sunt în pericol de a-şi pierde finanţarea din PNRR.
„Spitalele din subordinea ASSMB din Bucureşti sunt în pericol de a-şi pierde finanţarea din PNRR. A trecut un an de la semnarea contractelor de finanţare şi ASSMB s-a plasat în contra-timp cu cea mai consistentă finanţare pe care spitalele bucureştene o au la dispoziţie, prin PNRR. 28 de milioane de lei din bani europeni pentru dezvoltarea serviciilor medicale în ambulatoriile de specialitate! Pentru cele 6 obiective primare de investiţii, adică 6 spitale fundamentale pentru sistemul sanitar bucureştean, ASSMB a finalizat numai serviciile de consultanţă, audit, informare şi publicitate. Atât!”, a scris secretarul de stat pe Facebook.
Potrivit acestuia, Spitalul „Victor Babeş”, Spitalul Clinic „Dr. Ion Cantacuzino”, Spitalul Clinic „Filantropia”, Spitalul Clinic „Sfânta Maria”, Spitalul Clinic De Copii „Dr. Victor Gomoiu”, Spitalul Clinic De Psihiatrie „Profesor Doctor Alexandru Obregia” „sunt în aer cu lucrările efective” la ambulatorii.
„Este foarte grav. Termenul este scurt, dar ASSMB-ul condus de Oana Sivache foloseşte banii din PNRR pentru alte avioane. Exact acelaşi lucru l-am spus, public, şi în vara anului trecut. Până astăzi nici o schimbare. Indiferent de loialitatea politică (sau personală), interesul primar este dezvoltarea infrastructurii sanitare în interesul pacienţilor! (…) Bani de la Ministerul Sănătăţii aveţi…trebuie doar să îi folosiţi în interesul oamenilor!”, a scris Alexandru Rogobete, care a menţionat că pacienţii din Bucureşti au nevoie de „consultaţii, nu de consultanţă”.
Obregia trebuia de anu’ trecut, la ce bataie de joc -vezi pacientu’ gasit mort in iarba- shi ciordeala generalizata.. Colentina nu -dupa mortzii de acum 6 ani dupa „tratamente: scumpe +shpagi- ?? Urmate de pensionatzi & transferu’ lor la Sanador pe salariu+pensie.. .
Fantastic site. A lot of helpful info here. I’m sending it to some buddies ans additionally sharing in delicious. And naturally, thanks on your sweat!
Medicina de urgenta in caz de război, a lui Arafat, ce dreacu! P.s. de câțiva ani, cu vreo 15 ani in urma pe continuitate, am scris că 2023 și 2024 va fi dezastru in Romania. Oare chiar e realitate totală, sau am bătut eu campii?!
pnrr este o mizerie care trebuie desfiintata. sa ne dea banii! SUNT BANII ROMANILOR I PNRR „DATI” DE NA Z I SHT II EUROPENI SUB CONDITIE PENTRU A FI SIFONATI DE MAFIA SECURISTA! BANII SUNT AI POPORULUI ROMAN! DATI-NE BANII INAPOI OTREPELOR! FARA CONDITIE J A VRE LOR!