Steaua s-a calificat dramatic, la penalty-uri în grupele Ligii Europa

Trupa din Ghencea este singura reprezentantă a României în grupele Ligii Europa. Roş-albaştrii au fost conduşi de Grasshoppers, cu 0-1, după 120 de minute, dar s-au impus cu 4-3 la penalty-uri.

Steaua a trăit periculos la Zurich şi a ajuns cu mari emoţii în grupele Ligii Europa. Grasshopper a avut 1-0 după 120 de minute de joc, iar calificarea s-a decis la penalty-uri, unde Tătăruşanu a apărat două lovituri.

Pe cât de mult au ratat roş-albaştrii săptămâna trecută, în Ghencea, pe atât de copios au fost dominaţi în Elveţia. Trupa lui Ilie Dumitrescu a fost de nerecunoscut după prastaţia din ultimele jocuri şi a fost multă vreme în corzi, în returul jocului cu Grasshopper, din play-off-ul Europa League.

Primul avertisment din partea gazdelor a venit în minutul 9, când Tătăruşanu a respins în faţă o minge, iar Innocent Emeghara a reluat peste poartă. Tizul fundaşului dreapta al Stelei a mai avut o ocazie în minutul 25, dar lovitura sa de cap a trecut pe lângă poarta noastră. Tot el a reuşit să înscrie în minutul 43, dar golul a fost anulat, pe motiv de ofsaid. La reluare sarabanda ocaziilor a continuat, iar Tătăruşanu a scăpat incredibil mingea în faţa lui Toko, dar acesta nu a reuşit să reia spre poarta goală.

Reduta Stelei avea să cedeze în minutul 76, când Salatic a făcut 1-0 pentru Grasshopper şi a egalat situaţia la general. Scorul a rămas neschimbat până la sfârşitul timpului regulamentar de joc, iar echipele s-au departajat la loviturile de la 11 metri.

Tătăruşanu a apărat prima execuţie, a lui Smiljanic, iar Bogdan Stancu i-a adus imediat pe roş-albaştri în avantaj. Apoi cele două echipe am mers cap la cap, de la noi înscriind Surdu, Anghelov şi Latovlevic. Tătăruşanu a mai apărat o dată, la şutul lui Adili, iar Steaua a câştigat loteria penalty-urilor cu scorul de 4-3. Echipa din Ghencea este singura reprezentantă a României în grupele Ligii Europa.