Suedia – Franţa 2-0, dar francezii merg mai departe

Kiev.Echipa de fotbal a Suediei a învins Franţa cu scorul de 2-0 (0-0), marţi seara, pe Stadionul Olimpic din Kiev, în grupa D la EURO 2012, dar numai francezii merg în sferturile de finală ale competiţiei care are loc în Polonia şi Ucraina (8 iunie – 1 iulie), conform Agerpres.

Suedia a reuşit o victorie frumoasă de palmares, prima în competiţie, prin golurile marcate de Zlatan Ibrahimovic (54) şi Sebastian Larsson (90+1). Franţa, care a jucat modest în acest meci, va juca în sferturile de finală cu Spania, campioana europeană şi mondială en titre.

Suedia, deja eliminată din competiţie după primele sale două meciuri, a început foarte bine partida şi a avut două ocazii în primele minute de joc, prin Toivonen (3) şi Larsson (4), lovituri de cap care au creat pericol la poarta lui Lloris.

Ribery a semnat prima şansă clară de gol a francezilor, dar şutul său din unghi a fost respins de Isaksson (8). Peste doar două minute, Ben Arfa a şutat puternic, dar peste poartă (10).

Scandinavii au ratat cea mai mare ocazie a primei reprize, prin Toivonen, care a scăpat singur după gafa lui Mexes, l-a driblat pe Mexes, dar şutul său din unghi a lovit doar bara (10).

Au mai existat faze periculoase la ambele porţi, dar cele mai clare au fost de partea francezilor, mai prezenţi în joc în prima parte. Ben Arfa a tras peste transversală (35), iar Ribery a fost blocat în momentul şutului la 16 metri de Mellberg (45).

După pauză, prima ocazie a avut-o Franţa, prin Benzema, al cărui şut a trecut pe lângă poartă (51).

Suedia a reuşit să deschidă scorul în min. 54, când Larsson a centrat, iar Ibrahimovic a înscris un gol de senzaţie, cu o execuţie acrobatică, din voleu. ”Les Bleus” au acuzat şocul şi Lloris a avut mult de furcă , la şutul lui Wilhelmsson (57) şi reluarea lui Mellberg (58).

Franţa a depăşit momentul de slăbiciune şi a reluat ofensiva la poarta lui Isaksson, care s-a remarcat în min. 71, la şutul lui M’Vila. Francezii au cerut penalty în două situaţii, după ce mingea a atins mâna unui suedez, dar arbitrul a lăsat jocul să continue. Menez a fost aproape de egalare (82), dar Isaksson a salvat din nou, după care Giroud a trimis mingea cu capul pe lângă poartă (83).

Suedia a marcat şi al doilea gol în prelungiri, pe o contră, prin Larsson, după ce Holmen trimisese mingea în bară (90+1).

Pentru Franţa acest eşec înseamnă sfârşitul unei serii de 23 de meciuri consecutive în care nu a pierdut.

Suedia – Franţa 2-0 (0-0)

Au marcat: Zlatan Ibrahimovic (54), Sebastian Larsson (90+1).

Kiev, Stadionul Olimpic: 60.000 spectatori

EURO 2012, Grupa D

Au evoluat echipele:

Suedia: 1. Andreas Isaksson – 4. Andreas Granqvist, 3. Olof Mellberg, 13. Jonas Olsson, 5. Martin Olsson – 8. Anders Svensson (18. Samuel Holmén, 79), 9. Kim Källström – 7. Sebastian Larsson, 10. Zlatan Ibrahimovic (căpitan), 19. Emir Bajrami (21. Christian Wilhelmsson, 46) – 20. Ola Toivonen (16. Pontus Wernbloom, 78). Selecţioner: Erik Hamrén.

Rezerve: 12. Johan Wiland, 23. Pär Hansson – 2. Mikael Lustig, 15. Mikael Antonsson, 17. Behrang Safari, 6. Rasmus Elm, 11. Johan Elmander, 14. Tobias Hysén, 22. Markus Rosenberg.

Franţa: 1. Hugo Lloris (căpitan) – 2. Mathieu Debuchy, 4. Adil Rami, 5. Philippe Mexes, 22. Gaël Clichy – 11. Samir Nasri (14. Jérémy Ménez, 77), 18. Alou Diarra, 17. Yann M’Vila (9. Olivier Giroud, 83) – 20. Hatem Ben Arfa (15. Florent Malouda, 59), 7. Franck Ribéry – 10. Karim Benzema. Selecţioner: Laurent Blanc.

Rezerve: 16. Steve Mandanda, 23. Cédric Carrasso – 3. Patrice Evra, 13. Anthony Réveillere, 21. Laurent Koscielny, 6. Yohan Cabaye, 8. Mathieu Valbuena, 12. Blaise Matuidi, 19. Marvin Martin.

Arbitru: Pedro Proença; arbitri asistenţi: Bertino Miranda, Ricardo Santos (toţi din Portugalia); arbitru de rezervă: Pol van Boekel (Olanda); arbitri asistenţi adiţionali: Manuel De Sousa, Duarte Gomes (ambii din Portugalia)

Cartonaşe galbene: Mexes (68), Svensson (70), Holmén (81).