Superstar al fotbalului, suspendat trei meciuri

Comisia de disciplină a Federaţiei spaniole de fotbal (RFEF) l-a suspendat miercuri trei meciuri pe Robert Lewandowski, atacantul lui FC Barcelona, în urma eliminării acestuia din partida de campionat cu Osasuna.

Lewandowski a fost suspendat un meci pentru că a luat două cartonaşe galbene în partida cu Osasuna şi două meciuri pentru desconsiderarea arbitrilor.

Polonezul a fost avertizat în minutul 11 al partidei, iar 20 minute mai târziu a lovit un adversar. Arbitrul i-a acordat al doilea cartonaș galben și a fost eliminat la scorul de 1-0 pentru formația gazdă. La ieșirea de pe teren a făcut mai multe gesturi cu degetul.

Totodată, Gerard Pique, fundaşul echipei catalane, care s-a retras deja din activitate, a fost suspendat patru meciuri după ce a văzut cartonaşul roşu la pauza aceleiaşi întâlniri.

Pique, care nu a jucat în acel meci, a primit cartonaş roşu la pauză după ce l-a insultat pe arbitrul Gil Manzano. El nu va efectua cele patru etape de suspendare, deoarece anunţase deja că va agăţa ghetele în cui după întâlnirea de la Pamplona.