(VIDEO) Surpriză: Zverev, câștigătorul Turneului Campionilor!

L-a eliminat pe liderul ATP, Novak Djokovic, în semifinale, apoi a trecut și de Daniil Medvedev, numărul 2 mondial, în marea finală.

Germanul Alexander Zverev, locul 3 ATP, a câștigat duminică seara Turneul Campionilor, pentru a doua oară, impunându-se în fața rusului cu 6-4, 6-4.

Zverev a mai câștigat Turneul  Campionilor în 2018 (în faţa lui Djokovic).

A fost al doilea meci dintre cei doi la cinci zile distanță după la thrillerul câștigat de Medvedev în faza grupelor cu 6-3, 6-7(3), 7-6(6).

Medvedev era deținătorul trofeului: și-a adjudecat în sezonul trecut, pentru prima oară în cariera sa, acest turneu care reuneşte la finalul fiecărui sezon cei mai buni opt jucători din circuitul profesionist masculin de tenis.

Anul trecut, Daniil Medvedev l-a învins cu 4-6, 7-6 (7/2), 6-4 pe austriacul Dominic Thiem în finala Turneului Campionilor, desfăşurat pentru ultima oară la Londra.

Germanul l-a învins sâmbătă noapte în semifinale pe Djokovic cu 7-6 (4), 4-6, 6-3, după un meci de două ore şi 28 de minute.

La feminin, Garbine Muguruza a devenit prima jucătoare spaniolă care reuşeşte să câştige Turneul Campioanelor, competiţia de final de sezon din circuitul profesionist feminin de tenis (WTA), după ce a învins-o în două seturi, 6-3, 7-5, pe estoniana Anett Kontaveit, în finala desfăşurată miercuri la Guadalajara (Mexic).

Perechea cehă Barbora Krejcikova/Katerina Siniakova a câştigat titlul în proba de dublu a Turneului Campioanelor, după ce a învins cuplul Su-Wei Hsieh (Taiwan)/Elise Mertens (Belgia), cu 6-3, 6-4, miercuri, în finala desfăşurată la Guadalajara (Mexic).

Tenismenii francezi Nicolas Mahut şi Pierre-Hugues Herbert au cucerit pentru a doua oară trofeul în proba de dublu a Turneului Campionilor, învingând în finală, cu 6-4, 7-6 (7/0), perechea americano-britanică Rajeev Ram/Joe Salisbury, duminică la Torino.