Tărăboi în toi: Iulian Fota îl acuză pe Georgescu că a încălcat articolul 10 din Constituție

„Declarația asta aproape că este mai gravă și mai periculoasă decât declarația aia aiuritoare legată de NATO…

De (I.R.)
Tărăboi în toi: Iulian Fota îl acuză pe Georgescu că a încălcat articolul 10 din Constituție

„Declarația asta aproape că este mai gravă și mai periculoasă decât declarația aia aiuritoare legată de NATO…

Iulian Fota, fostul consilier al lui Traian Băsescu, care a fost demis de la MAE anul trecut, îl acuză pe Călin Georgescu că „a încalcat grav Constituția”, după ce candidatul a zis că Ucraina este un stat inventat și că România ar recupera teritorii de la acest stat.

„Declarația asta aproape că este mai gravă și mai periculoasă decât declarația aia aiuritoare legată de NATO sau cea legată de începerea războiului împotriva Rusiei de pe teritoriul României. În primul rând că asta este o încălcare gravă a Constituției pentru că în articolul 10 Constituția spune foarte clar, că politica externă a României este una pașnică, bazată pe ideea de buna vecinătate. Când tu vii pe mână cu rușii și începi să iei teritorii ba de la unii, ba de la alții, aia numai politică externă bazată pe bună vecinătate și pașnică nu este”, a spus Fota la B1 TV.

„În al doilea rând nu înțeleg de ce vrea neapărat să introducă România în toată discuția asta legată de teritoriile Ucrainei. România s-a remarcat prin câteva lucruri și asta ne-a dat predictibilitate și unul dintre ele era această împăcare cu istoria, cu trecutul și concentrarea pe ideea de a face România mai bună, nu mai mare. Miza întregii Europe și de aia avem pace în Europa de 70 de ani a fost asta, hai să ne facem țările mai bune că în trecut fiecare țară din UE a fost mai mare și dacă stăm să ne uităm la ultimii 200-300 de ani aproape că nu e țară în Europa care să nu aibă ceva ce ar putea să ne împiedice”, a mai afirmat el.

Art. 10 – Relaţii internaţionale, din Constituția României, prevede:

„România întreţine şi dezvoltă relaţii paşnice cu toate statele şi, în acest cadru, relaţii de bună vecinătate, întemeiate pe principiile şi pe celelalte norme general admise ale dreptului internaţional”.

Distribuie articolul pe:

49 comentarii

  1. Prevederile Conferinței de Pace de la Paris din 1919 … cea care a dus la formarea ROMÂNIEI MARI …
    ”…Articolul 59. În ceea ce o privește, Austria renunță în favoarea României la toate drepturile și titlurile părții din fostul Ducat al Bucovinei, alăturate frontierelor României, așa cum ele vor fi stabilite ulterior de principalele Puteri Aliate și Asociate.”
    În acest context, legitimitatea unirii Bucovinei cu România, în cadrul granițelor stabilite prin decizia din noiembrie 1918, a dobândit sancționare/ratificare internațională legală, în timp ce actul arbitrar din 1775 (pactul secret dintre Austria și Rusia prin care Bucovina a fost cedată Austriei) a fost încă o dată anulat.

  2. axoane,sabin gherman este un gunoi secesionist,uraste Romania din rarunchi. Un impostor,o zdreanta mediocra care face bani din propaganda mincinoasa.toate cozile mde topor ale tarii arata ca pocitania gherman,hidosi!

  3. S-a smintit lumea! Toti traitii bine, toti figurantii spun vrute si nevrute. Georgescu vorbeste prea mult iar uneori, politic, face greseli. Intr-o tara plina de impostori, nu trebuie sa spui adevarul. Iar basistii, leprele care au gravitat prin jurul acelui individ, pot fi recunoscuti prin tupeu si rautate extrema. Ramasi fara os de ros sunt disperati. Faptul ca a fost rupta o bucata buna din trupul tarii, nu este o trauma pentru ei, cei pentru care patriotismul este desuet. Sa ne rugam toata viata sa nu inceapa un razboi candva, ca la ce „valori umane”, vanzatori de neam si tara avem prin politica s-ar putea sa trebuiasca sa invatam sa vorbim si alte limbi.

  4. @ Wikipedia , Dacia
    ,,Scriitorul antic Justinus ne relatează că în timpul lui Oroles, dacii au fost învinși de bastarni, iar regele lor i-a pedepsit să se poarte ca femeile și doar o victorie în altă bătălie le aduce iertarea.” ?

  5. @ De când Băsescu nu mai are probabil că nici Fota nu mai are de băutură și se resimte, umblând după audiențe la cine îl publică , cu Constituția ?

  6. FOTA face parte din gașca mare a securiștilor de rit vechi.
    Situația grea a țării e si rodul acestor forțe slugi ale străinilor si
    in parte trădătoare de țară.

  7. Pe fata și apasă tare in orice ocazie,cînd apare la tv. Vrea să arate că este foarte dedicat Rusiei,parcă vrea să audă cum este lăudat de bolșevici,pai,tocmai asta vrea Georgescu că nou să cădem în capcana asta,și apoi Orban ,abia așteaptă să înceapă să strige că Transilvania este a lor.Asa că se vrea o lovitură dubla,să cadă și în adulația lui Orban. Trebuie oprit imediat acest impostor mucegăit.

  8. Călin Georgescu nu e doar un admirator al Rusiei – omul ăsta ar vinde România pentru o medalie de la Kremlin. În timp ce unii visează la suveranitate, el ne propune vasalitate față de Moscova. Sabin Gherman are perfectă dreptate: Georgescu calcă în picioare Constituția și flutură propaganda rusă fără nicio jenă. Nu e un mister că Rusia vrea să refacă sfera de influență sovietică, dar întrebarea e: de ce mai sunt români care înghit minciunile astea și îl cred pe Georgescu un salvator?

  9. Ma intreb totusi de ce da declaratii revizioniste inainte de alegeri , orice om normal la cap daca vrea sa castige alegerile nu face declaratii de asemenea impact extern , au luat foc ucrainienii si nu numai , partenerii externi se intreaba ce naiba e aici , si atunci incep sa cred ca scopul e altul decat alegerile Prezidentiale si anume crearea unei mase de manevra pro rusa nationalista populista care in caz de razboi cu Rusia ar putea trada cu usurinta din varii motive , din ura fata de sistem sau pur si simplu din prostie . Cred ca rusii se pregatesc de razboi si pericolul este imens dupa cum se vede , au inceput un razboi psihologic si atentie nu numai in Romania .

  10. Situația este clară, CG se crede un Puțin mai mic si vrea sa ne adaptam din înțelepciunea poporului rus adică să acceptăm că și poporul rus ideile lui idioate.
    Depinde cat putem noi să înțelegem.
    Am senzația că nu s a urat cu libertatea și democrația.

  11. Zici Fota zici Basescu. Zici Basescu zici odiosul. Cotidianul de la noua lege coalție UDMR PSD PNL a libertății presei Comentariile suveraniste sunt oprite.

  12. @axon 30 ian. 2025 la 19:38: Ucraina a existat, ca teritoriu, si-nainte de Revolutia bolsevica, numai ca partea ei NV era-n Rusia-Prusia (ca urmare-a-mpartirii Poloniei prometeiste, din cauza agresivitatii ei). Restul înjghebându-se din cauza Turciei, care-i cedeaza Basarabia Rusiei (1812), si caderii Imperiului Habsburgic (Bucovina lui Eminescu).

  13. Fota-i un tembel anti-român: bine-nteles ca Ucraina-i un stat inventat, artificial, si România trebuie sa-si recupereze teritoriile istorice, la disparitia lui inevitabila. @axon: UCRAINA a FACUT razboi dupa WW2, si l-a pierdut.Baiul fiind ca România i-a fost … aliata…

  14. Au luat foc vanzatorii de tara!pentru ei interesele ucrainei sunt mai importante decat cele ale Romaniei!mai aduc vorba si de constitutie,hartia aia cu care s-au sters ei la kur!

  15. Fota este un TRADATOR !

    Satania Ucraina este un stat fals format din bucati de teritorii rupte de la Rusia, Romania, Polonia si Ungaria !

    In Dreptul International acest stat nu este recunoscut cu granite oficiale.

    Si DA, Romania trebuie sa-si recapete teritoriile furate !

  16. Publicați la fiecare articol și o listă cu renegați pro europeni agreați la comentarii. Azi din mai multe, pe tot atâtea subiecte nu a trecut nici unul. În aceste zile de derută, Slugile odiosului Băsescu scriu ca să nu pută.

  17. @ Doctorul…Am făcut noi ceva special pentru că teritoriile pierdute fiindcă am pierdut al doilea război mondial să revină la noi?

  18. Păi pentru Kosovo nu s-a schimbat, măi „dily dily” ?
    Și veZi că 🎃ul tocmai a schimbat harta cu Golful Mexico.
    Și se pregătește pentru Panama, că doar n-o sa-i lase pe Maoiști in coastă, măR🤣g…

  19. Ati vandut tara,ati inchinat-o cui a vrut si cui n-a vrut,ne-ati indatorat pentru interese personale si straine,duceti-va dracului!

  20. Bai nene,CCR,CSAT,WERner au calcat in picioare toate articolele din Constitutie! lasati-ne,iudelor!mizerii ipocrite,javre cu duble standarde!

  21. Asta e alt roman de-al nostru care sustine, ca din cauza faptului ca am pierdut candva in 1945, trebuie sa platim pe vecie!!! Adica niciodata teritoriile romanesti sa nu revina la patria mama.
    Asta da Roman! Jos palaria!

  22. Asta e alt roman de-al nostru care sustine, ca din cauza faptului ca am pierdut al doilea razboi mondial, trebuie sa platim pe vecie!!! Adica niciodata teritoriile romanesti sa nu revina la patria mama.
    Asta da Roman! Jos palaria!

  23. Acest Fota habar nu are nici de diplomație, nici de politica externă, nici de Consituție. Constituția nu pedepsește libertatea de opinie. CG spune corect – și nu e invenția lui – că granițele Ucrainei sunt discutabile. O spun America, Ungaria, Polonia, Rusia etc.E doar ridicolă opinia că orice părere proprie a oamenilor este părerea Rusiei. Chiar așa părere solidă are Rusia?

  24. Cine e fota asta? E ala care s-a invvartit si prin MApN si prin MAE, desi NU are competenta pentru niciuna din astea? E, atunci trebuie sa ne inchinam la asta. Ma rog, ca hhabar n-are ce spune e adevarat, dar el spune exact ce i se ordona.

  25. Revizionismul a început după 1990 când Statele din Europa de Est au aderat sau au fost aderate la NATO, fapt ce a produs demolarea Echilibrului Strategic rezultat în urma Războiului Doi Mondial, echilibru care menținuse Pacea vreme de 80 de ani. Înainte de extinderea NATO Rusia nu avansase nici un centimetru la Vest. Din contra, Rusia era în contractie ca sa facă lor creației numita Ucraina, un Stat creat de bolșevici după Revoluția rusă din 1917, un Stat care nu existase niciodata…..După 1990 Occidentul și sateliții săi au tot provocat Rusia prin invitarea Ucrainei în NATO….Noi înjurăm colectiv Rusia de 30 de ani și credem că dacă suntem mai mulți avem dreptate….

  26. Respingătoare toate personajele ce au gravitat în jurul răutăților odiosului Basescu. Cum poți să invoci incriminarea unei declarație de neoficial în democrația libertății de expresie că încalcă Constituția, când accepți și ții la guvernare UDMR cu Bella Marko, Hunor Kelemen, Tanczos Barna Cseke Attila, care în posturi de demnitari NU recunosc că România este “stat național, unitar și indivizibile și 1 Decembrie ca Ziua Națională?”

  27. Vine dracu l-a trezit din moarte clinică pe acest individ care minte de îngheață dronele in propria gura? Acest stuchicios verbal, în fața căruia obligatoriu trebuie sa ai umbrela sa te protejezi, se baga in seama ca un virus inexistent, numai bun de anihilat. La cate minciuni au apărut în ultimile zile de la Niculae cel de la paie, a sărit și acest apucat psihic să mintă. Marsh mă!

  28. Dacă politica externă e pașnică, de ce România e agresivă cu Rusia?
    Nu mai scăpăm de sclavi.

  29. Basistul e basist pana si in ziua de Pasti.Pun pariu ca daca rusii rusi ajung unde le este locul pe Nistru va fi primul la pupat in kur.

  30. Măcar odată a fost sincer ticălosu,.. Altfel o tot dă in bară cu teoriile sale.. Oricum are suporteri poate tocmai pentru această idee..

  31. Acest individ pe care il cunoastem foarte bine din timpurile in care manca cu polonicul alaturi de prietenul lui Basescu,acum a inviat asa dintr-o data si este revoltat pt. ca noi romanii ,ne dorim teritoriile furate, sa ni le dea Ukraina inapoi.Un ticalos la fel ca toti ceilalti din gasca lor ,care au jefuit si au construit aceasta mafie in Romania pe care acum vedem cu totii ca nu o putem destrama ,atit de bine a fost sudata de mafia partidului din care facea parte Fota.

  32. Bai fota cu f mic ,pune mana pe istorie sau nu ai auzit de Bucovina,Cernauti,Aron Pumnul,Stefan cel Mare,Eminescu, cetatile si teritoriile ocupate de la nord de Delta Dunarii.Esti roman sau ruda cu Stalin, Lenin si Hrusciov? Dupa cum ii dai cu art 10 nu esti roman, esti un tradator cum zice unul mai sus.Ucraina a furat cu bolsevicii teritorii de la Rusia,Romania,Ungaria,Polonia,etc.Numai tu ,falsificatorii istoriei si ex prezidentul Constantinescu ati invatat cartea de istorie pe dos.i Ai auzit de Ecaterina a doua,batala de la Poltava? Esti omul lui Zdrelenschi?Daca da, pleaca la el sa-ti versi oftica si sa-l ajuti sa-i bateti pe rusi!

  33. Nu ar fi mai bine ca cotidianul să facă o investigație pentru a afla din ce trăiește Iulian Fota? Nenea nu știe istorie? Sau are diplomă de bac ca Ciolacu?

  34. -NUMITUL FOTA IULIAN,PENTRU ȚARA NOASTRĂ,REPREZINTĂ O PARTE A CELOR
    DELA COTROCENI,CARE DIN DECEMBRIE 1989,NU S-AU OCUPAT DE BUNĂSTAREA
    ROMÂNIEI CI,DE TRĂDAREA POPORULUI ȘI ȚĂRII,PRIN VĂDITĂ,TICĂLOLȘIE.

  35. Dar de când Fota poate sancționa pe cineva pentru o opinie?! Mai, Foto, vezi de treabă ta că te punem sa te exprimi in engleza.

  36. Pai bre nea Fota,cum adica a incalcat art 10.?Ce ,are el atributii in politica externa acum in calitate de vorbitor la TV?

  37. Taraboiul e in toi!
    Ceata lui Pitzigoi, dai intr-unul, tipa DOI!
    Fota este al o suta doilea…, dar se activeaza si el, ce sa faca?

  38. Domnu’ Julien, da’ cu Basarabia putem sa ne unim sau incalcam art. 10 din Constitutie? Intreb pentru un amic care spune ca rusii ne-au furat doar Basarabia…

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.