Când Leo Hare s-a mutat în Rusia din Texas, la sfârșitul anului 2023, după ce i s-a acordat azil, era convins că își construia un viitor mai bun pentru familia sa.
Tatăl a trei copii s-a dedicat complet noii sale vieți: a gustat găluște, a muls capre la o fermă și a filmat videoclipuri despre viața din Rusia pentru urmăritorii săi din mediul online.
Leo este un creștin devotat, care devenise tot mai dezamăgit de diverse aspecte din Statele Unite, de la diviziunile politice până la alimentele modificate genetic și ceea ce el consideră a fi ascensiunea mișcării LGBTQ.
La acea vreme, el credea că Rusia oferea o alternativă atractivă: o societate construită pe credința creștină și valorile familiei – o imagine promovată intens de statul rus.
După mutarea lor în Rusia, familia lui Leo a devenit unul dintre cele mai vizibile exemple ale migrației occidentale.
Presa de stat rusă a filmat ceremonia prin care li s-a acordat azil, iar Leo i-a mulțumit public președintelui Putin pentru că i-a primit. La acea vreme, Leo credea că ajuta la deschiderea drumului pentru ceea ce el numește „o legislație privind imigrația fără precedent”.
Însă realitatea s-a dovedit mai dificilă decât anticipase.
La doar câteva săptămâni după sosire, Leo spune că au fost înșelați cu 5 milioane de ruble – aproximativ 52.000 de lire sterline (66.000 de dolari) – de o persoană în care aveau încredere, rămânând fără locuință.
Când reporterii BBC au vorbit cu Leo, la începutul acestui an, el locuia separat de soția sa în orașul Ivanovo, iar copiii săi mai mari se întorseseră în Statele Unite.
Doi ani în Rusia, între oameni generoși și lipsa drepturilor omului
Întrebat dacă Rusia s-a ridicat la nivelul așteptărilor sale, Leo descrie ultimii doi ani drept cei mai buni și, în același timp, cei mai grei din viața sa.
El spune că a cunoscut multe fațete ale Rusiei: a lucrat într-o mănăstire ortodoxă, a locuit într-un apartament dintr-un bloc înalt, iar mai târziu s-a mutat într-un mic apartament din perioada sovietică. În cele din urmă, și-a găsit de lucru ca profesor de limba engleză.
El vorbește în continuare cu afecțiune despre rușii obișnuiți, pe care îi descrie drept generoși și primitori. Îi laudă pe membrii comunității sale religioase, care i-au ajutat familia să supraviețuiască după ce și-au pierdut economiile, și își amintește de o femeie care l-a primit pe fiul său cel mic în casa ei și l-a învățat limba rusă gratuit.
„Inima mea este plină de dragoste pentru acești oameni”, spune el.
Dar, în același timp, a devenit tot mai îngrijorat de starea economiei Rusiei și de restricțiile privind accesul la informații.
Leo își reconsideră acum rolul pe care l-a avut în promovarea imigrației occidentale în Rusia.
„Am crezut în propagandă”, îmi spune el, recunoscând că, înainte, el era „tipul care ar fi scris scenariul”.
Deși este hotărât să rămână în Rusia dintr-un sentiment al „destinului”, el spune acum că îi lipsesc libertățile care au modelat personalitatea americană.
„În Rusia nu există aceste valori ale drepturilor omului.”
Puteți citi reportajul integral aici.