Jucătoarea româncă s-a calificat în semifinalele turneului Kremlin Cup

Victorie dramatică pentru Irina Begu la Moscova

Irina Begu s-a calificat în semifinalele turneului WTA, de la Moscova! Begu (locul 56 WTA) a învins-o pe jucătoarea Vera Lepko (167 WTA), din Belarus. Meciul a durat peste două ore, având o desfășurare dramatică!

Jucătoarea născută la București a câștigat primul set cu 6-3, după un break reușit la scorul de 4-3. Setul secund a fost câștigat de Lepko, după o răsturnare spectaculoasă de scor. Begu a condus cu 4-2, după ce reușise primul break al setului. Jucătoarea din Belarus a reveni însă, câștigând setul cu 6-4.

Desfășurarea setului decisiv a fost cu adevărat spectaculoasă! Irina Begu a început perfect setul al treilea, câștigând trei game-uri la rând. La scorul de 3-0, românca a pierdut apoi avantajul break-ului, Lepko reușind să egaleze la 3. Lepko a mai reușit un break, la scorul de 4-4, însă Begu și-a revenit, reușind re-break-ul, la 5-5.

Românca s-a dezlănțuit apoi! Begu a câștigat pe propriul serviciu, după care a reușit un break spectaculo, 0-40, adjudecându-și victoria!

„E un turneu special pentru mine, ţinând cont că am jucat finala acum trei ani. Mă simt foarte bine şi sunt fericită pentru calificarea în această semifinală! O cunosc pe Kasatkina destul de bine, e o jucătoare tânără şi sunt sigură că va fi o semifinală extraordinară!”, a declarat Irina Begu la finalul partidei.

Pe traseul său în turneul de la Moscova, Begu le-a mai eliminat pe Anastasija Sevastova (21 WTA) și pe Elena Rybakina. În meciul câștigat cu Sevastova, jucătoarele s-au plâns de zgomotul de fundal, care le-a perturbat jocul.

În 2014, jucătoarea născută la București a ajuns până în finala aceluiași turneu.

Begu, la un pas de Finală

Românca va disputa semifinala Kremlin Cup, în compania Dariei Kasatkina (28 WTA). Turneul de la Moscova este dotat cu premii în valoare de 700,000 de dolari. Begu va fi recompensată cu 42.080 dolari şi 185 de puncte WTA, pentru calificarea în semifinale.