VIDEO Bolojan, primit cu aplauze în Oradea după moțiune: „Am rămas blocat. Nu-mi venea să cred”

„A fost aplaudat de oamenii veniți la festivalul comunității maghiare”.

De Alex Tudor - senior editor
VIDEO Bolojan, primit cu aplauze în Oradea după moțiune: „Am rămas blocat. Nu-mi venea să cred”

„A fost aplaudat de oamenii veniți la festivalul comunității maghiare”.

Ilie Bolojan, premierul interimar al României, a fost aplaudat vineri seară în Oradea de mai multe persoane care l-au văzut ieșind de la un eveniment. Premierul interimar participase la „Majális”, un eveniment al comunității maghiare, organizat în cadrul Festum Varadinum, scrie Bihoreanul.

Persoanele aflate în zonă au filmat momentul, iar imaginile au fost publicate mai apoi pe rețelele de socializare.

„Să fii aplaudat la scenă deschisă când ieși dintr-un restaurant după ce ai fost demis printr-o moțiune de cenzură mai rar. Respect Ilie Bolojan!”, a scris Dacian Meza pe Facebook, orădeanul care a publicat imaginile.

În filmare, Ilie Bolojan apare alături de partenera sa, pe care o ține de mână. Pe fundal se aud aplauzele orădenilor aflați în zonă. Premierul interimar îi salută pe cei care îl aplaudă și le zâmbește în drumul său spre ieșirea din local.

Bihoreanul l-a contactat pe Dacian Meza pentru a confirma autenticitatea filmării. Acesta a mai adăugat că Ilie Bolojan a fost aplaudat nu doar la plecare, ci și în momentul în care a sosit la eveniment.

„Când a venit spre restaurant, n-am apucat să filmez, pentru că am rămas blocat. Nu-mi venea să cred. A fost aplaudat de oamenii veniți la festivalul comunității maghiare”, a spus Dacian Meza, pentru Bihoreanul.

Amintim că executivul condus de Ilie Bolojan este în acest moment interimar, după ce PSD și AUR au depus o moțiune de cenzură pe care au reușit să o treacă în Parlament. Astfel, guvernul a fost demis și funcționează ca interimar până la învestirea unui alt executiv.

Între timp, președintele Nicușor Dan a purtat consultări informale cu liderii partidelor care au format vechea coaliție, în speranța că va găsi o cale de mijloc pentru a întoarce partidele din nou la aceeași masă. PSD este de acord cu refacerea coaliției, însă fără Ilie Bolojan premier.

De cealaltă parte, PNL și USR au adoptat rezoluții prin care susțin că nu mai vor să colaboreze cu PSD, după ce social-democrații au votat inițiat și votat moțiunea de cenzură. Mai mult, liberalii au votat și pentru intrarea în opoziție.

Distribuie articolul pe:

18 comentarii

  1. @expertul anonim: mătăluță în ce ești expert? Ce meserie ai? Ce vrei să faci la anul? Și ce carte citești? Dacă unul ca tine îl aseamănă pe Bolojan cu Ceaușescu, cu cine îl asemeni pe Nuvulon ori pe Știucă? Cu vreun rege, cu maica Tereza? Ăștia doi, au făcut ceva în viața lor decât să împartă banii altora?

  2. Bine că nu m-am întâlnit cu marele conducător că îmi strica ziua ba chiar toată săptămâna. Brrr…

  3. si Basexu primea aplauze cand se ducea pe plaja de Secaturisti de la Neptun… si dupa ce a sarit la gatu’ aluia de l-a criticat, tot regimu’ umbla cu camioanele de jandarmi dupa ei, sa le asigure „paza”… de iubiti ce sunt. Cam ca Dej

  4. Primul prim ministru care a condus 10 luni un guvern care a pus contribuabilii pe primul plan, tot timpul: banii publici trebuie cheltuiți doar atât cât trebuie, când trebuie, cum trebuie. A preluat la timpul potrivit guvernarea pentru a întrerupe ciclurile proastei guvernări. Țara este sufocată de găşti transpartinice care sifonează banii publici. PNL şi USR, probabil şi UDMR, vor oferi cetățenilor coaliția de stabilitate, alternativa la partidele ce susțin actualul sistem corupt (PSD, AUR).

  5. Daca le e atat de util, sa si-l ia acolo. Noua ne trebuie lamai, doar cand auzim de el. Ne-a bagat toata mana in buzunar, ne-a furat mii de lei munciti. Banii din buzunarul lui sunt tot ai nostri. Luati-l ne scapati de un nou Ceausescu. Poate va e util. Ne instraineaza resursele.

  6. Daca le e atat de util, sa si-l ia acolo. Noua ne trebuie lamai, doar cand auzim de el. Ne-a bagat toata mana in buzunar, ne-a furat mii de lei muciti. Banii din buzunarul lui sunt tot ai nostri. Luati-l ne scapati de un nou Ceausescu. Poate va e util. Ne instraineaza resursele.

  7. Mi-au dat lacrimile… 🤣 Parca-l aud pe Liiceanu spunand: ‘Slujirea. Reprezinta insasi Slujirea’.

  8. da cand il huiduiau pe unde mergea pana mai ieri de ce nu ne spuneati? aveati interzis de la stapanire?

  9. Pupati-l undeva, mainile sau…… dar luati-l la voi acasa. Pt noi a fost horror!!! Cam anemice aplauzele, iar cand a fost sa iasa in strada oradenii sa-l sustina…..mai nimeni, si…bine inteles tot comanda a fost si acolo. Botii!!! Acum e permis. Lamai!!! E ca si cum ne-a bagat mana concret direct in buzunare.

  10. Nu este ceva nemaivazut, umflandu-le notorietatea , propaganda i-a ajutat pe multi sa intre in galeria personajelor care indiferent ce au facut sau spus sunt aplaudate de fanii lor; de pilda : Calin Georgescu, Sosoaca, Simion, Dragnea, Dancila au sau au avut o gramada de fani pe oriunde au aparut in public.

  11. Eu nu va inteleg. E un om care doar a crescut taxele si a distrus IMM-urile… oamenii astia chiar merita asa ceva. Au un IQ de maimuta.

  12. Păi el e cu KOMUNITARII #MAIDANEZI , hunguri , ioropieni , nemți , spoitori, lingurari și de alte naționalități. Amintiți-vă unde s-a lansat bolidul Băsău la prezidenție . La finuțu Bercea la Costești . Că oricum muma lu Ilie cel Mare nu-l primește rănit la coaste . Îl trimite înapoi cu oaste secuiască și $obolănescă .

  13. Pai sa si-l tina.Ardealu e fruntea are niste lideri ceva de speriat:Cluj-Boc,Oradea-Bolojan,Timisoara -Fritz,.Am uitat de asta ,safu de la g AUR,si mai era unu pe la Arad dar am uitat cum ii zicea(aradenii stiu despre cine).Asta nu inseamna ca surorile Moldova si Muntenia sunt mai breze.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.