VIDEO Escaladare militară în Orientul Mijlociu. SUA au încălcat armistițiul și au atacat ținte iraniene, Teheranul promite o ripostă „decisivă”

Tensiunile dintre Washington și Teheran cresc după ce armata SUA a lansat o serie de lovituri aeriene de 90 de minute asupra unor depozite de rachete, drone și stații radar iraniene. Astfel, armistițiul a fost încălcat.

De Stefan Lupu - Redactor coordonator
VIDEO Escaladare militară în Orientul Mijlociu. SUA au încălcat armistițiul și au atacat ținte iraniene, Teheranul promite o ripostă „decisivă”

stânga: Președintele SUA, Donald Trump / dreapta: Liderul suprem al Iranului, Mojtaba Khamenei

Tensiunile dintre Washington și Teheran cresc după ce armata SUA a lansat o serie de lovituri aeriene de 90 de minute asupra unor depozite de rachete, drone și stații radar iraniene. Astfel, armistițiul a fost încălcat.

Intervenția americană a venit ca răspuns la atacul cu drone al Iranului asupra unei nave comerciale în Strâmtoarea Ormuz, acțiune catalogată de președintele Donald Trump drept o încălcare a armistițiului semnat pe 17 iunie. În replică, Gărzile Revoluției Islamice au anunțat atacarea unor poziții militare americane din regiune, amenințând cu un răspuns și mai amplu.

Operațiunea „Ochi pentru ochi” în Strâmtoarea Ormuz

Operațiunea militară a SUA, executată vineri, a vizat patru obiective strategice de-a lungul coastei iraniene și pe insula Qeshm. Avioanele F-35 și F-16 au distrus depozite de armament și radare, acționând după ce nava comercială M/V Ever Lovely, sub pavilion Singapore, a fost lovită de o dronă iraniană în timp ce părăsea Strâmtoarea Ormuz. Pentagonul a condamnat ferm această agresiune, calificând-o drept o violare clară a armistițiului stabilit recent.

Președintele Donald Trump a adoptat un ton dur, refuzând să confirme explicit pașii următori, însă a transmis un avertisment clar liderilor de la Teheran: „Nu ar trebui să facă asta, așa că veți afla”. La rândul său, vicepreședintele SUA, J.D. Vance, a subliniat că Washingtonul a respectat protocolul de pace, avertizând că orice continuare a violențelor din partea Iranului va fi întâmpinată cu o forță similară, notează news.ro.

Represaliile Gărzilor Revoluției și fragilitatea păcii

Iranul a respins acuzațiile și a acuzat la rândul său SUA de nerespectarea memorandumului de înțelegere, susținând că orice navă care tranzitează strâmtoarea trebuie să se coordoneze cu autoritățile de coastă iraniene. Ca ripostă directă la loviturile americane, Gărzile Revoluției au raportat atacarea unor poziții militare americane din Golful Persic, promițând un răspuns rapid și decisiv în cazul în care agresiunea va continua.

Televiziunea de stat iraniană a prezentat atacurile americane ca fiind un eșec, afirmând că forțele iraniene au respins o ofensivă asupra localității Sirik. Între timp, situația din regiune rămâne extrem de volatilă. Deși piața petrolieră a reacționat inițial cu scăderi, îngrijorările privind blocarea Strâmtorii Ormuz – artera prin care trece o cincime din aprovizionarea mondială cu energie – persistă, notează aceeași sursă.

Un context geopolitic tensionat

Conflictul are loc într-un moment în care administrația Trump încerca să liniștească aliații din Golf cu privire la pactul provizoriu cu Teheranul. Vizita secretarului de stat Marco Rubio în regiune a subliniat dorința Washingtonului pentru o „navigație liberă și necondiționată” în strâmtoare, o poziție respinsă de Iranul care dorește controlul total asupra rutelor maritime riverane.

Această criză survine în paralel cu eforturile diplomatice fragile în alte teatre de război, precum acordul Israel-Liban, despre care analiștii avertizează că ar putea rămâne ineficient dacă tensiunile din Golful Persic continuă să crească. Cu un armistițiu aparent compromis și forțele navale în alertă maximă, viitorul negocierilor de pace de 60 de zile dintre SUA și Iran este mai incert ca niciodată.

CITEȘTE ȘI:

VIDEO Negocieri între Liban şi Israel continuă vineri la Washington, anunţă departamentul de Stat

Distribuie articolul pe:

2 comentarii

  1. Au inebunit cu totii si mai mult ca sigur ca totul se va termina cat se poate de tragic pt. noi oameniii care nu putem face nimic, impotriva acestor criminali bolnav la cap .

  2. Se pare ca americanii sunt cam neseriosi in respectarea tratatelor, libertatilor si democratiei in comparatie cu regimul iranian.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.