(VIDEO) Halep, doar pe jumătate salvată. Kiki a făcut-o lată!

S-au decis finalistele turneului WTA de la Roma, lucru care o afectează și pe Simona Halep, din punct de vedere al clasamentului.
Johanna Konta și Karolina Pliskova sunt cele două jucătoare calificate în finală.
Ultima calificată este Karolina Pliskova, 7 WTA, care a învins-o sâmbătă  în semifinale pe grecoaica Maria Sakkari (39 WTA), scor 6-4, 6-4.

Halep, 2 WTA, poate fi depăşită în urma rezultatelor de la Roma de către Karolina Pliskova în cazul în care cehoaica va câştiga turneul.

Dacă va câştiga turneul, Pliskova va urca pe locul 2 WTA, iar Simona Halep va coborî pe 3.

Românca are în acest moment 5533 de puncte, iar Pliskova, 5370. În cazul victoriei la Roma, Karolina va acumula 5685 de puncte.

Kiki a ratat locul 2 al Simonei
Jucătoarea olandeză Kiki Bertens, prima care îi putea lua locul 2 mondial Simonei Halep, a fost eliminată, sâmbătă, în semifinalele turneului de la Roma, ratând astfel, șansa de a o depăși pe româncă în ierarhia WTA.

Kiki Bertens, 4 WTA, a fost învinsă în semifinalele de la Roma de către britanica Johanna Konta într-un meci de mare luptă. Konta, locul 42 WTA, s-a impus în trei seturi, scor 5-7, 7-5, 6-2, după aproape trei ore.

Dacă ar fi ajuns în finală, Kiki Bertens ar fi trecut pe locul 2 WTA, ocupat în prezent de Simona Halep.

Kiki Bertens s-a calificat în semifinalele de la Roma după ce a beneficiat de abandonul lui Naomi Osaka, liderul mondial. Săptămâna trecută, jucătoarea olandeză a câștigat turneul de la Madrid după ce a învins-o pe Halep în finala din capitala Spaniei.

Clasamentul WTA de luni va fi luat în considerare pentru stabilirea capilor de serie la Roland Garros, competiţie pe care Simona a câștigat-o în 2018, iar acum are de apărat 2.000 de puncte.