![Svitolina](https://www.cotidianul.ro/wp-content/uploads/2023/05/27/Svitolina-1000x600.png)
Jucătoarea ucraineană de tenis Elina Svitolina (508 WTA) a cucerit sâmbătă titlul la turneul WTA 250 de la Strasbourg, dotat cu premii totale de 225.480 de euro, după ce a învins-o în finală pe rusoaica Anna Blinkova (66 WTA), în două seturi, 6-2, 6-3.
Pentru Svitolina, campioană la Strasbourg şi în 2020, este primul trofeu adjudecat în circuitul WTA după pauza de un an în care a născut o fetiţă.
Sâmbătă, Svitolina s-a impus după doar o oră şi jumătate în faţa rusoaicei, campioana en titre de la Transylvania Open.
La finalul partidei cu Anna Blinkova, Elina Svitolina a salutat-o pe adversara sa dând din cap, dar nu a dat mâna cu rusoaica.
Grație succesului său, ucraineanca a urcat pe locul 191 în clasamentul mondial live.
În semifinale, Svitolina o învinsese pe franţuzoaica Clara Burel (122 WTA) cu 4-6, 7-5, 6-3. Franţuzoaica debutase în turneu cu o victorie în faţa Soranei Cîrstea.
„I will be donating all my prize money from this tournament. Is going to go to the kids of Ukraine.” ??@ElinaSvitolina | #IS23 pic.twitter.com/KcpaEUsJXs
— wta (@WTA) May 27, 2023
2020 ? 2023@ElinaSvitolina is a champion in Strasbourg once again!#IS23 pic.twitter.com/IeHYzD0Yfl
— wta (@WTA) May 27, 2023
La fel se va incheia si razboiul declansat de invazia dementului kremlinez.
poate are droguri mai tari!
O non stire: un turneu de tenis obscur intre doua jucatoare obscure, dar daca serveste Cauzei ……..
Se bucura toti dobitocii (inclusiv ala de la 19:33) de parca ucrana l-ar fi batut pe Nadal, cel putin ! A luat si ea Cupa de Ciocolata la un turneu de doua kopeici jumate si, cu ocazia asta a avansat 317 locuri (!!) Nu sint absolut deloc misogin, dar tenisul feminin continua sa ramina un fel de patinaj pe zgura. Pacat ca a disparut Haleapa, ca parca era publicitate la „Narcos” !
I-a dat Zelenski, din rezerva strategica … De fapt se aude ca arbitrul de scaun a si intrebat-o pe ucrana „de ce nu si-a ras mustata alba ?” …
Simona Halep daca vrea sa scape de tinichea imediat,sa solicite cetatenia ucraineana.Poa sa umble dupa aia cu cocaina la sapca.
Cand este invers, cotidianul este mucles. Nu vă mai mirați de ce jurnalismul este în cădere liberă.
erau un banc:
-un „evreu”, un armean si un oltean….
@Martin Navratilov
-e pe undeva o poza multi-mega-pixel cu Sharapova,
nu va ganditi la prostii, am analizat:
avea probleme mari cu unghiile de la deshte!
Jucatoarea din Ukraina nu a dat mana cu rusoaica pt. ca ii lissesc cei sapte ani de acasa.Ce legatura are conflictul militar cu sportul ,asta probabil nu a inteles jucatoarea din Ukraina.Daca a fost atit de suparata pe jucatoarea din Rusia ,confundind sportul cu conflictul militar intre Ukraina si Rusia ,de ce a mai jucat cu rusoaica ?
ha, ha, postac platit ghei
WOW !
In sfarsit, are și Ceata lu’ Pițigoi un motiv de bucurie. Ghițanul de Marghita, RomBorKaK @19:33, doi_peri și aia cu dinții sunt in extaz : Putin își smulge părul din cap datorită înfrângerii la un turneu de tenis de 2 parale…?
Incredibil ! Ce titlu ati putut da unui „articol” ce nici macar nu era necesar; atatea altele s-au petrecut ieri in Lume care meritau a se cunoaste.
Mai , dar sunteti obsedati, paranoici, psihopati. Rau ati ajuns, rau de tot.
„O ce veste minunata”!!!!!! Paranoia si delirul pe paginile „Cotidianul”!Nu ca ar duce lipsa de subiecte unii „gurnalisti”,dar incearca si ei „mierea”din dosul ukranilor. Pofta buna……..
Ucraineanca a batut-o pe rusoaica, iar ucrainenii ii vor bate pe rusi.
Damoi criminalilor, idite na hui!
Va dati seama, ukrana a batut, avind in spate tot Vestul „democratic si mai ales pe barbatu-su, francezul! Rusoaica, o fata frumoasa, de pe la jumatatea clasamentului WTA, si-a propus sa piarda, ca sa nu fie facuta putinista, adica sustinatoare a razboiului! Las ca vine Sabalenka si spala „rusinea” bielo-rusa!! PS. Pe asta , Elina, n-o sufar de la ce maimutereli facea cind o batea Simona!!