Wimbledon: Halep, Bara, Bogdan și Buzărnescu merg în turul doi

​Misiune fără probleme pentru Simona Halep la debutul la Wimbledon 2022. Halep a învins-o pe sportiva cehă Karolina Muchova (81 WTA), scor 6-3, 6-2, afișând un joc solid.

Românca a încheiat cu procentaje excelente la serviciu, 79% la primul şi 75% la al doilea. Simona a avut mai multe mingi direct câştigătoare, 16-11, şi mai puţine erori neforţate, 9-24.

În turul doi, Halep va evolua contra belgiencei Kirsten Flipkens, locul 190 mondial.

Și Irina Bara (122 WTA) s-a calificat. A obţinut victoria, 6-2, 6-4 cu jucătoarea franceză Chloe Paquet (27 ani, 106 WTA), la primul său meci pe tabloul principal la Wimbledon.

Bara va avea o adversară foarte dificilă în turul următor, pe spaniola Paula Badosa (4 WTA).

Ana Bogdan a acces marți în turul secund după un meci de 61 de minute. Bogdan s-a impus în faţa ucrainencei Dayana Yastremska, scor 6-2, 6-2.

În turul doi, Bogdan va evolua cu învingătoarea meciului dintre italianca Jasmine Paolini, locul 72 mondial, şi Petra Kvitova din Cehia, locul 26 mondial şi favorită 25.

Ana Bogdan este a patra reprezentantă a României calificată în turul secund la Wimbledon, după Sorana Cîrstea, Irina Begu şi Mihaela Buzărnescu.

Mihaela Buzărnescu (127 WTA) a învins în primul tur pe sportiva germană Nastasja Mariana Schunk (154 WTA).

Buzărnescu a avut nevoie de o oră și 17 minute pentru a o învinge pe Schunk, în două seturi, cu 6-4, 6-2.

Românca a început bine și a dus scorul la 3-0, cu două break-uri și, chiar dacă a cedat și ea serviciul o dată, a reușit să închidă setul fără emoții.

Setul secund l-a început tot cu un break, dublat la 4-2 de încă unul, grație cărora a încheiat socotelile în 77 de minute.

În turul secund, Buzărnescu va juca cu Coco Gauf..

La începutul partidei, Mihaela a fost trimisă de organizatori la vestiar pentru a-și schimba echipamentul deoarece nu era complet alb, așa cum cere tradiția de la Wimbledon.

Prezența în turul doi îi asigură lui Buzărnescu un premiu în bani de 90.480 euro.

Gabriela Ruse este singura româncă eliminată de pe tabloul principal de la Wimbledon. Gabriela a fost învinsă marți în primul tur de americana Coco Gauff, în trei seturi.

Ruse s-a impus în primul set cu 6-2, a pierdut al doilea set, scor 6-3 şi în decisiv cu 7-5.

Meciul a durat două ore şi 30 de minute.