Regimul Băsescu nu mai suportă să fie criticat de presă și preluând exemplul de la vecinii din Ungaria, a conceput o lege prin care se reintroduce cenzura în media.
Jurnalistul Iosif Buble de la Antena 3 a anunțat pe blogul său că puterea a pregătit pentru începutul sesiunii parlamentare un proiect de lege care să reglementeze întregul spațiu mediatic. Evident, în sensul limitării drastice a libertății de exprimare.