Ambele coduri vor fi valabile de luni până miercuri. ANM transmite:
- codul roșu: În Banat, Crișana, Maramureș, Transilvania, Moldova, Oltenia și jumătatea vestică a Munteniei se vor înregistra temperaturi maxime extreme, comparabile cu recordurile absolute ale lunii iunie, disconfortul termic va fi deosebit de accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 35 și 41 de grade, cu cele mai ridicate valori în Banat și Crișana. Nopțile vor fi tropicale, cu minime ce se vor situa în general între 17 și 25 de grade.
- codul portocaliu: În Dobrogea și jumătatea estică a Munteniei valul de căldură se va intensifica, va fi caniculă și disconfort termic accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. Temperaturile maxime se vor situa de la 32 de grade în Delta Dunării și până la 38 de grade în restul zonelor. Nopțile vor fi tropicale, cu minime ce se vor situa între 20 și 24 de grade.
Și astăzi, România este vizată de mai multe coduri de caniculă.
Crișana, Maramureș, Transilvania și nordul Moldovei se află sub cod roșu, în timp ce Banat, Oltenia, cea mai mare parte a Munteniei și a Moldovei sunt vizate de un cod portocaliu. De cealaltă parte, în Dobrogea și sud-estul Munteniei este valabil un cod galben.