„Faptul că pesediștii au o problemă cu lunga mea experiență europeană confirmă că, pentru ei, Europa nu este ceva bun, pozitiv, spre care aspiră. Ei nu înțeleg că Europa ne face mai puternici, că suntem parte a culturii și a civilizației europene.
În inima lor, mulți politicieni PSD sunt anti-europeni. Nu le plac regulile, nu le plac legile, nu le place transparența. De aceea, se și simt atât de bine alături de AUR”, a scris pe Facebook Siegfried Mureșan.
CITEȘTE ȘI: Confruntarea greilor din PSD și PNL. „Dane, lasă scenariile!”
Siegfried Mureșan: „Ei au vrut ca Europa să îi lase în pace, eu vreau o Românie puternică și demnă în Europa”
Europarlamentarul a mai adăugat că „PSD-ul va ține mereu România la marginea Europei”.
„Eu cred că România merită să fie în mijlocul Europei”, a completat Siegfried Mureșan.
Nu este, însă, singura postare pe care Siegfried Mureșan a dedicat-o PSD duminică. Acesta a mai postat un mesaj despre social-democrați, tot pe tema viziunii despre Europa.
„Viziunea PSD-ului și viziunea mea despre România în Europa au fost mereu diferite: ei au vrut ca Europa să îi lase în pace, eu vreau o Românie puternică și demnă în Europa”, a precizat Siegfried Mureșan.
Mesajele lui Siegfried Mureșan vin după ce Lia Olguța Vasilescu, primarul PSD al municipiului Craiova, a declarat că vicepreședintele PNL „habar n-are cum să trăiește în România” și „singurii bani pe care i-a absorbit” au fost cei din salariul de europarlamentar.
„Ilie Bolojan vrea să ne propună acum un prim-ministru care în ultimii 20 de ani nu a stat în România. Habar n-are cum se trăiește în România. Și despre care aflăm, tot de la domnul Bolojan, că este specialist în absorbția de fonduri europene. M-am uitat pe CV-ul lui și cred că singurii bani pe care i-a absorbit domnul Mureșan au fost cei din salariul de europarlamentar. Pentru că n-a lucrat niciodată la vreun proiect pentru România”, a declarat Lia Olguța Vasilescu.
ASTA BAGA PNL UL IN ALEGERI ANTICIPATE SI DEMISIA LUI NICUSHOR DAN !
Olguța o fi stat ea în România dar a stat degeaba.
O dată a fost pe afară și ne-am ales cu „marș în tramvai”.
Care este problema că omul are conexiuni în Europa?
Zigfrid ,daca nu te trecea peasedeaua la comun la euro nuai ieșeai euro
Aceste sigfrid, indirect, recunoaste ca el NU ESTE ROMAN in suflet, nu conteaza certificatul de nastere. Pentru el, Romania NU conteaza, doar Europa.
Somnambule PeSeDele, diabetice sardele, la suete-AdunătUră pe UE. Toate PeSeDelele sunt anti-europene, anti-civilizatie, ant-reforme, anti-reguli si principii. Nici de România nu au drag. Transeea lor de lupta este vrăjeală. Șarlatania este scula care le tine loc de inteligenta. Sforariile intru capatuiala și sforile care-i leagă de gAURă sunt principii de căpătai. Moto-ul: „Țara bleagă, te-am secatuit de vlaga!”
De asemenea, în titlu nu e vreo virgulă. Dac-aveți textul exact și nu vreo transcriere dintr-un discurs, puteți da sursa. Ca să nu credem c-o avea și ăsta lupte de dat cu limba oficială.
Cine este acest Siegfried si ce realizari se leaga de numele lui? Asta ne intereseaza si nu pozitia pe care o ocupa vremelnic intr-o uniune europeana capturata.
Europa in forma actuala este un cartel coordonat de marile companii transnationale. Visul european a fost calcat in picioare. In guvernul Romaniei trebuie acceptati numai ROMANI NEAOSI pina la a 4-a generatie , cinstiti, cu onoare, patrioti ,aplecati la nevoile reale ale poporului. Citi astfel de oameni avem?? Ceilalti trebuiesc ignorati ! La fel ca articolul acesta. EU in forma actuala este in cadere libera! Va urma ROEXIT cu siguranta!
daca ”nu esti cu liberalii nerecunoscatori” devii antieuropean? Cum adica? Cine ne ia dreptul de a fi locuitori ai Europei de a vorbi o limba indo-europeana si cel 7500 de ani de la cea mai veche scriere de la Tartaria sau de 40.000 de ani de la cele mai vechi oseminte din Europa in afara celor de 7,2 milioane de ani din Bulgaria care ”mai recent” au fost tinutul tracilor din care cei mai…erau geti…Herodot atunci cand Roma inca nu era construita decat in imaginatia lor cand l-au pus pe Eneea tracul din Troia sa le fie fondator…ipotetic 753 iHr arheologic sec. V unde etruscii si celtii au stapanit sute de ani…iar unde vikingii inca nu aflasera ca civilizatia megalitica si cultul druizilor a pornit de la Marea Neagra…R. Steiner…du-te Vasile la base sa-ti dea un toi de palinca poate te trezesti!