„În contextul în care România traversează o perioadă de incertitudine politică, marcată de dificultăți în desemnarea unui prim-ministru, și de negocieri prelungite şi eşuate pentru formarea unui Guvern, sunt convins că singura formulă de ieşire din criză şi de depăşire a blocajului politic şi instituţional din România este desemnarea de către Preşedintele Nicuşor Dan a Prea Fericitului Daniel, Patriarhul BOR, pentru funcţia de prim-ministru al României”, a transmis senatorul Clement Sava.
Acesta susține că Patriarhul Daniel ar fi votat de mai toate formațiunile din Parlament.
„PSD pentru că este tradiţional apropiat de Biserică, PNL pentru că nu va îndrăzni să se ridice împotriva Bisericii, suveraniştii pentru că sunt dedicaţi credinţei şi tradiţiilor religioase, şi chiar şi USR-ul pentru că la sfinţirea picturii Catedralei Mântuirii Neamului din 26 octombrie 2025, liderii USR au fost în primele rânduri ale oficialilor care au participat la slujba respectivă.
Afirm clar că singurul premier care ar întruni la această oră o majoritate solidă în Parlament ar fi Patriarhul Bisericii Ortodoxe, care este cel mai bun administrator de instituţie naţională la această oră, dovadă stând realizarea Catedralei Mânturii Neamului”, a precizat senatorul PACE.
Acesta a mai precizat că România are deja un precedent, cel stabilit de Patriarhul Miron Cristea.
„În perioada 1938–1939, Patriarhul Miron Cristea a ocupat funcția de prim-ministru într-un context de profundă criză politică, el fiind singurul Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române care a deținut această funcție simultan până în prezent, aşadar avem un precedent istoric care ne arată că în vremuri de criză, Biserica poate şi trebuie să se implice în viaţa cetăţii, nu pentru a face politică, ci pentru a salva ţara de la distrugere”, a adăugat Clement Sava.
Asemenea bazaconii nici nu ar trebui luate in seama. Arata exact ce parlamentari avem, ce calitate. S-a coborat, an de an, atat de jos!!! Am avut manelisti, sa ne amintim, am avut cantareti, acum au trecut la alte …..Adevarat! singurele lucrari de calitate din tara asta se fac in cadrul bisericilor, edificiilor de cult ce apartin Patriarhiei. Oare de ce? Acolo este responsabilitate.
Patriarhul știe că la scurt timp data trecută au venit legionarii și apoi comuniștii. Altfel, e bănățean (din zona de „confluență”) cu mare experiență și în fibra moldoveană precum și în cea munteană, cu înțelegere pentru zona dobrogeană. Deci da, un preot de mir ar avea șanse . Duhovnicul președintelui cine e?
Vai! Să-i acordăm clemenţă lui Clement. Propunerea lui atât de insolită probabil a fost inspirată de o entitate situată undeva între înger şi demon. Doar B.O.R. poate stabili exact unde. Patriarhul României, desigur, nu s-a gândit nici o clipă la aşa ceva, oricâte ispite s-ar afla în jurul scaunului său patriarhal. Republica Cristiana este o idee atât de veche. Asta cred că i-ar supăra, cu adenărat pe ruşi. Adică cum? „Noua Romă” să se mute de la Moscova la Bucureşti, aşa, doar că ceva a sclipit brusc în scărfârlia unui Clement?