Alte vești bune din sport! Medalii și la gimnastică

gimnastica, aur, medalie

A fost azi o zi extraordinară pentru sportul românesc. Veștile bune au venit încă din noapte odată cu calificarea Mihaelei Buzărnescu în finala turneului de la San Jose, cea mai bună performanță a sa până acum. Au urmat argintul de la natație al lui Robert Glință la Campionatele Europeneși cele șapte medalii câștigate de canotori la aceeași competiție.

A venit și rândul gimnasticii. România a obţinut titlul european la sol, la junioare, la Campionatele Europene de gimnastică de la Glasgow, prin Ioana Stănciulescu.

Sportiva în vârstă de 14 ani s-a impus la sol, valorificând singura ei şansă de medalii. Gimnasta constănţeană a fost prezentă într-o singură finală, cea de la sol, unde se calificase cu a treia notă. Tot la sol, România a fost reprezentată de Antonia Duţă.

După un concurs cu destule emoţii, Ioana Stănciulescu a câştigat medalia de aur, cu 13.433. Antonia Duţă a încheiat pe locul 4, cu 12.900. Pe podium au mai urcat Giorgia Villa (Italia / 13.333) şi Amelie Morgan (Marea Britanie / 12.900). În concursul junioarelor, România a mai avut două prezenţe în finale, prin Silviana Sfiringu: locul 5 la sărituri (medie de 13.849) şi locul 6 la bârnă (12.700).

Și la sărituri am luat o medalie. Gimnasta Denisa Golgotă a câştigat medalia de bronz, în finala probei de sărituri.

Românca a obţinut notele 14.500 şi 13.833, având o medie de 14.166, conform news.ro.

Aurul i-a revenit sportivei Boglarka Devai din Ungaria, cu 14.349, urmată de Angelina Melnikova din Rusia, cu 14.233, care a luat argintul.