Arbitrul Pedro Proenca califică Olanda în sferturile de finală

Olanda s-a calificat nemeritat în sferturile de finală. Arbitrul Proenca a dat un penalty inexistent în minutul 90+4. Mexicul a demonstrat că este o echipă competitivă.

Olanda – Mexic 2-1 (0-1)

Incredibil cât de jos poate să ajungă acest turneu final de campionat mondial din cauza arbitrajelor. Două echipe eliminate din grupe şi acum Mexicul pierde în optimi din cauza unui arbitru. În minutul 90+4 (s-au dictat, nejustificat, 6 minute de prelungire), la scorul de 1-1, Robben se mai aruncă o dată în careu şi arbitrul portughez Pedro Proenca dictează penalty, care este transformat de Huntelaar şi astfel Olanda se califică nemeritat în sferturile de finală, unde va avea un adversdar – teoretic – accesibil, învingătoarea din meciul Grecia – Costa Rica.

Olanda nu a meritat să se califice. În prima repriză nu a jucat nimic. O echipă cu pretenţii la titlul mondial a tras în primele 45+5 minute doar 2 şuturi spre poartă, niciunul pe spaţiul porţii. Mexicul a fost vioara întâi a meciului în prima repriză, a dominat cu autoritate şi doar forma bună a portarului olandez a făcut ca tabela să arate 0-0.

În partea a doua a jocului, firesc, mexicanii deschid scorul (min.48) şi obligă Olanda să rişte totul pe cartea atacului. Timp de 40 de minute, mexicanii s-au apărat foarte bine, portarul Ochoa a făcut din nou o partidă mare, dar olandezii, deşi au presat, nu au arătat ca fiind echipa care a învins Spania cu categoricul scor de 5-1. Abia în minutul 88, defensiva mexicanilor comite o eroare – la o fază fixă nimeni nu l-a marcat pe Sneijder şi acesta a înscris printr-un şut violent de la 25 de metri. Mexicanii sunt la pământ, dar rezistă şi în al 4-lea minut de prelungiri, şi-a intrat în rol, decisiv, arbitrul. Pedro Proenca a arbitrat prost în acest meci. A refuzat ambelor echipe câte un penalty şi nu l-a avertizat pe Robben, care în alte două situaţii a simulat cerând penalty. A treia oară chiar i-a reuşit.

Casetă tehnică: Olanda – Mexic

Fortaleza: 32o

Estadio Castelao: gazon prost

Spectatori: 57.000

Arbitru: Pedro Proenca (Portugalia)

Asistenţi: Bertino Miranda, Jose Trigo (Portugalia)

Al patrulea oficial: Carlos Vera (Ecuador)

Au înscris: 0-1 (min.48 – G de Santor), 1-1 (min.88 – Sneijder), 2-1 (min.90+4 – Huntelaar, pen.)

Cartonaşe galbene: 0 – Guardado, Aguilar, Marquez

Olanda: Cillessen – Verhaegh (min.56-Deppay), Vlaar, De Vrij, Blind – Kuyt , De Jong (min.9-Martins Indi), Wijnaldum – Sneijder – Robben, Van Persie (min.76-Huntelaar)

Antrenor: Louis Van Gaal

Mexic: Ochoa – Aguilar, Rodriguez, Marquez, Hector Moreno (min.46-D.Reyes) Salcido – Herrera, Guardado, Layun – Peralta (min.75-Javier Hernandez), dos Santos (min.61-Aquino)

Antrenor: Miguel Herrera

Total şuturi: 14 – 12

Şuturi pe poartă: 8 – 7

Faze de atac: 47 – 29