Atât de aproape! Jaqueline Cristian, meci mare cu campioana Australian Open

Jucătoarea româncă de tenis Jaqueline Cristian (174 WTA) a fost învinsă dramatic, joi seara, de campioana de la Australian Open, Sofia Kenin (5 WTA), în optimile turneului de la Lyon, scor 7-6 (5), 5-7, 4 – 6.

Jaqueline s-a duelat de la egal cu americanca, căreia i-a dat mari bătăi de cap pe tot parcursul partidei. Românca a fost la doar un pas de victoria carierei: Cristian a avut minge de meci în setul al doilea, la 5-3, după ce își adjudecase primul set în tie-break, dar Kenin a reușit să revină. Sofia Kenin a avut nevoie de două ore și jumătate pentru a se impune.

A fost prima partidă cu greutate a jucătoarei noastre în vârstă de 21 de ani, ajunsă pe tabloul principal de la Lyon din calificări.

Datorită parcursului de la Lyon, Jaqueline Cristian a urcat 12 poziții în clasamentul WTA, până pe locul 162, cea mai bună clasare a carierei.

Evoluția setului 1: Break reușit de Kenin chiar în debutul partidei. Jaqueline a avut câteva șanse de a-l recupera, la 3-2 pentru Sofia Kenin, dar le-a ratat. A câștigat însă apoi pe serviciul americancei, egalând la 4-4. Imediat a venit și re-break-ul lui Kenin. Românca a recuperat însă imediat, salvând minge de set! Prima manșă a ajuns în tie-break, pe care jucătoarea noastră l-a câștigat, adjudecându-și astfel primul set ap partidei.

Setul doi: În manșa a doua, primul break a fost reușit de Jaqueline, care apoi s-a desprins la 4-2 și 5-3. Imediat după ce românca a realizat break-ul, americanca i-a cerut sfatul tatălui său, care îi este și antrenor, pentru a doua oară în această partidă. Sofia Kenin a salvat apoi o minge de meci a româncei, la 5-3. Jaqueline Cristian a servit pentru victorie la 5-4, dar americanca a reușit break-ul egalând la 5-5. După mai multe încercări, a venit apoi încă un break al lui Kenin, trimițând partida în decisiv.

Setul 3: S-a mers cu serviciu până la 3-3, apoi Kenin a făcut break-ul și a servit pentru victorie, însă Jaqueline și-a luat break-ul înapoi. Din păcate, românca și-a pierdut apoi serviciul, iar Kenin, favorita 1 a competiției, și-a trecut în cont victoria.

Reacția Sofiei Kenin după meci
„Este o jucătoare dificilă, am luptat pentru fiecare punct. N-am jucat cel mai bun tenis al meu, însă ea a fost la nivel înalt și mă bucur mult că am putut să câștig. Am jucat dublu cu ea în urmă cu câțiva ani, la Strasbourg. Ne-am antrenat de câteva ori împreună și știam ce poate”, a declarat Sofia Kenin, la interviul de pe teren.

Statistica partidei Kenin – Cristian:

Ași: 4-11
Duble greșeli: 6-4
Puncte câștigate cu primul serviciu: 68% (59/87) – 70% (44/63)
Puncte câștigate cu al doilea serviciu: 44% (14/32) – 46% (21/46)
Puncte de break salvate: 67% (8/12) – 57% (8/14)
Puncte de break câștigate: 43% (6/14) – 33% (4/12)
Total puncte câștigate: 51% (117/228) – 49% (111/228)
Durata partidei: 2h 31min.

Jaqueline Cristian, venită din calificări, a acces în optimi la turneul de categorie WTA International de la Lyon, după ce a învins-o, luni, cu scorul de 6-2, 6-0, pe Priscilla Hon, locul 129 WTA.

Cristian s-a impus după o oră şi 15 minute. Sofia Kenin a trecut, nu fără emoții, de rusoaica Vitalia Diatcenko, locul 107 WTA, scor 6-4, 6-3.

Jaqueline Cristian şi-a asigurat un premiu de 2.903 euro şi 48 de puncte WTA.

Jaqueline Cristian a devenit mai cunoscută printre fanii tenisului, după ce a reușit o victorie de senzație la Fed Cup, la înfruntarea dintre România și Rusia.