AUR, atac la Isărescu: „BNR și Guvernul nu luptă cu inflația”

Senatorul AUR Petrișor Peiu acuză BNR și Guvernul că folosesc inflația ca politică de stat pentru a scădea datoria publică și deficitul.

De Bianca Dumbraveanu - Redactor coordonator
AUR, atac la Isărescu: „BNR și Guvernul nu luptă cu inflația”

FOTO Facebook Alianța pentru Unirea Românilor

Senatorul AUR Petrișor Peiu acuză BNR și Guvernul că folosesc inflația ca politică de stat pentru a scădea datoria publică și deficitul.

Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, susține că evoluția cursului de schimb nu are nicio legătură cu instabilitatea politică sau cu moțiunea de cenzură. Acesta acuză Banca Națională a României și Guvernul că întrețin în mod deliberat o rată ridicată a inflației. Potrivit senatorului, această strategie ajută statul să reducă datoria publică, dar distruge puterea de cumpărare a populației și blochează economia.

Senatorul AUR atrage atenția asupra discrepanței uriașe dintre creșterea prețurilor și evoluția monedei naționale. În ultimii cinci ani, inflația a depășit 62%, în timp ce leul s-a depreciat față de euro cu mai puțin de 6%. Peiu consideră că menținerea unui curs valutar aproape fix a lovit dur în producătorii români.

„Vrăjitoria BNR constă în faptul că, după explozia inflației din 2022, a urcat rata dobânzii de intervenție la 7% și, după un an și jumătate, a scăzut-o la 6,5%, unde o ține de doi ani”, declară Petrișor Peiu.

El se întreabă cum poate BNR să lupte cu scumpirile dacă rata inflației a urcat de la 5,6% la peste 10%, dar dobânda a rămas neschimbată.

Statul este acuzat că profită de pe urma scumpirilor

Liderul senatorilor AUR afirmă că autoritățile nu au un interes real în scăderea inflației. Această situație economică ar fi, de fapt, principala metodă prin care statul își reglează contabilitatea pe spatele cetățenilor. Inflația mare umflă veniturile la buget și face ca datoria țării să pară mai mică în raport cu Produsul Intern Brut.

„Răspunsul este cât se poate de simplu: BNR, ca și Guvernul, de altfel, NU luptă cu inflația! Inflația, oameni buni, este principala și singura politică economică a statului român. De ce? Simplu, pentru că inflația scade deficitul bugetar și reduce ponderea datoriei în PIB. Dar scade puterea de cumpărare și ucide creșterea economică!”, explică senatorul.

Pericolul stagflației pentru economia României

În viziunea senatorului AUR, politica actuală a dus la stagflație. Aceasta se traduce printr-o economie care stagnează în timp ce prețurile continuă să crească accelerat. Importurile sunt favorizate masiv în detrimentul producției interne din cauza cursului menținut artificial de către BNR.

Peiu concluzionează că responsabilitatea pentru această situație este împărțită între Executiv și Banca Centrală. El subliniază că temperarea recentă a cursului valutar este doar o chestiune de politică monetară, fără legătură cu faptul că România are în prezent un guvern interimar.

„BNR împarte cu Guvernul responsabilitatea stagflației pe care au creat-o și pe care o întrețin”, a încheiat liderul senatorilor AUR.

CITEȘTE ȘI

AUR acuză că Bolojan a lăsat „dezastru” în energie. Cinci propuneri ale partidului lui Simion

Distribuie articolul pe:

8 comentarii

  1. „Inflatia e o taxa ascunsa pe care guvernul o incaseaza.” – Daca ar fi adevarata prostia de mai sus, gurvernul n-ar mai avea imensele datorii pe care le are. Guvernul incaseaza ce declara negustorii drept incasari/venituri/profit. Primii care favorizeaza negustorii sa nu declare sunt cei care platesc cu cashul.

  2. Nu ar fi prima data. Sa ne amintim incercarea (lor) tot in acest sens, imediat dupa alegerile anulate, cand dadeau vina pe G.S. Mai dramatic este atunci cand ac. cresteri/devalorizari sunt reale si pe bune, provocate de politicile dezastroase ale lui Bolojan and company -USR/SRL. Din pacate toate acestea le traim acum.

  3. „…pensiile nu se indexeaza (au ramas aceleasi ca in 2024)” – Orice indexare creste inflatia. N-ai inteles, inca, sau asta vrei ? Preturile mari sunt generate de preturile la energie (curent, gaz, benzina). Aici poate sa intervina guvernul, daca n-are datorii mari si urgente de platit.

  4. Peiu nu este Trump, România nu este SUA, BNR nu este Fed. Am înțeles, copiază atitudini din State. Şi?

  5. Adică Peiu ne spune că toți ăia din instituțiile financiare internaționale și naționale sunt niște tâmpiți. Nu înțeleg cum merge economia.
    Poate ne explică și cine plătește miliardele alea irosite de BNR ca să mențină cursul.

  6. Normal ca nu lupta, ptr ca convine guvernului. Obligatiile, ca pensiile nu se indexeaza (au ramas aceleasi ca in 2024) in schimb incasarile statului cresc cu inflatia.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.