Senatorul AUR atrage atenția asupra discrepanței uriașe dintre creșterea prețurilor și evoluția monedei naționale. În ultimii cinci ani, inflația a depășit 62%, în timp ce leul s-a depreciat față de euro cu mai puțin de 6%. Peiu consideră că menținerea unui curs valutar aproape fix a lovit dur în producătorii români.
„Vrăjitoria BNR constă în faptul că, după explozia inflației din 2022, a urcat rata dobânzii de intervenție la 7% și, după un an și jumătate, a scăzut-o la 6,5%, unde o ține de doi ani”, declară Petrișor Peiu.
El se întreabă cum poate BNR să lupte cu scumpirile dacă rata inflației a urcat de la 5,6% la peste 10%, dar dobânda a rămas neschimbată.
Statul este acuzat că profită de pe urma scumpirilor
Liderul senatorilor AUR afirmă că autoritățile nu au un interes real în scăderea inflației. Această situație economică ar fi, de fapt, principala metodă prin care statul își reglează contabilitatea pe spatele cetățenilor. Inflația mare umflă veniturile la buget și face ca datoria țării să pară mai mică în raport cu Produsul Intern Brut.
„Răspunsul este cât se poate de simplu: BNR, ca și Guvernul, de altfel, NU luptă cu inflația! Inflația, oameni buni, este principala și singura politică economică a statului român. De ce? Simplu, pentru că inflația scade deficitul bugetar și reduce ponderea datoriei în PIB. Dar scade puterea de cumpărare și ucide creșterea economică!”, explică senatorul.
Pericolul stagflației pentru economia României
În viziunea senatorului AUR, politica actuală a dus la stagflație. Aceasta se traduce printr-o economie care stagnează în timp ce prețurile continuă să crească accelerat. Importurile sunt favorizate masiv în detrimentul producției interne din cauza cursului menținut artificial de către BNR.
Peiu concluzionează că responsabilitatea pentru această situație este împărțită între Executiv și Banca Centrală. El subliniază că temperarea recentă a cursului valutar este doar o chestiune de politică monetară, fără legătură cu faptul că România are în prezent un guvern interimar.
„BNR împarte cu Guvernul responsabilitatea stagflației pe care au creat-o și pe care o întrețin”, a încheiat liderul senatorilor AUR.
Jos moșierii!
„Inflatia e o taxa ascunsa pe care guvernul o incaseaza.” – Daca ar fi adevarata prostia de mai sus, gurvernul n-ar mai avea imensele datorii pe care le are. Guvernul incaseaza ce declara negustorii drept incasari/venituri/profit. Primii care favorizeaza negustorii sa nu declare sunt cei care platesc cu cashul.
Nu ar fi prima data. Sa ne amintim incercarea (lor) tot in acest sens, imediat dupa alegerile anulate, cand dadeau vina pe G.S. Mai dramatic este atunci cand ac. cresteri/devalorizari sunt reale si pe bune, provocate de politicile dezastroase ale lui Bolojan and company -USR/SRL. Din pacate toate acestea le traim acum.
„…pensiile nu se indexeaza (au ramas aceleasi ca in 2024)” – Orice indexare creste inflatia. N-ai inteles, inca, sau asta vrei ? Preturile mari sunt generate de preturile la energie (curent, gaz, benzina). Aici poate sa intervina guvernul, daca n-are datorii mari si urgente de platit.
Peiu nu este Trump, România nu este SUA, BNR nu este Fed. Am înțeles, copiază atitudini din State. Şi?
Pai ce interes au? Inflatia e o taxa ascunsa pe care guvernul o incaseaza.
Adică Peiu ne spune că toți ăia din instituțiile financiare internaționale și naționale sunt niște tâmpiți. Nu înțeleg cum merge economia.
Poate ne explică și cine plătește miliardele alea irosite de BNR ca să mențină cursul.
Normal ca nu lupta, ptr ca convine guvernului. Obligatiile, ca pensiile nu se indexeaza (au ramas aceleasi ca in 2024) in schimb incasarile statului cresc cu inflatia.