Este vorba despre actul normativ semnat de Ilie-Gavril Bolojan și contrasemnat de mai mulți miniștri, la trei zile după ce Guvernul a fost demis prin moțiune de cenzură de către Parlamentul României, în ședința comună din 5 mai 2026.
„Ne aflăm în fața unui caz fără precedent: un Guvern demis prin moțiune de cenzură semnează o ordonanță de urgență ce afectează proprietatea privată, drepturile salariaților, ale funcționarilor publici și ale contribuabililor. Aceasta nu este guvernare, este uzurpare”, acuză AUR.
Formațiunea condusă de George Simion susține că articolul 110 alineatul (4) și articolul 37 alin. (3) din Codul administrativ prevăd, fără echivoc, că un guvern demis „nu poate să emită ordonanțe sau ordonanțe de urgență și nu poate iniția proiecte de lege”, ci doar acte strict necesare pentru administrarea curentă a treburilor publice.
„OUG 38/2026 nu este, sub nicio formă, un act de administrare curentă. Aceasta introduce un mecanism nou de expropriere a bunurilor mobile, fără precedent în legislația română, permite trecerea în proprietatea statului a unor active funcționale ale unor companii private, inclusiv a celor aflate în faliment, fără protejarea creditorilor, modifică simultan 14 acte normative complet diferite (Legea exproprierii, Codul fiscal, Codul de procedură fiscală, Legea salarizării, Legea apărării împotriva incendiilor, regimul funcționarilor publici și altele), restrânge drepturi fundamentale precum dreptul de proprietate, dreptul la muncă, libertatea contractuală și interzicerea muncii forțate”, mai susțin reprezentanții AUR.
Explicațiile Palatului Victoria
Palatul Victoria a venit cu precizări după ce, în ședința de vineri, 8 mai, a avut pe ordinea de zi o ordonanță de urgență, deși Executivul este interimar și nu poate emite astfel de acte normative.
„Pe ordinea de zi a ședinței de Guvern din data de 08.05.2026 a fost repusă ORDONANȚA DE URGENȚĂ pentru modificarea și completarea unor acte normative – adoptată de Guvern în ședința din 4 mai – pentru ca Executivul să ia act de avizul negativ emis de Consiliul Legislativ pentru acest act normativ.
Repunerea pe ordinea de zi a fost conform art. 43 alin. 1 din HG 561/2009, coroborat cu art. 10 din Legea nr. 24/2000 și nu are în vedere o adoptare/readoptare a actului normativ aprobat în data de 4 mai”, explică sursa citată, a transmis biroul de presă al Guvernului.
De ce Bolojan a pus pe ordinea de zi o ordonanță de urgență în plin interimat. Explicațiile Guvernului
Ce acte normative poate emite Guvernul în timpul interimatului
Principalul administrator al treburilor publice, Executivul nu poate emite politici publice noi, deoarece Parlamentul a votat moțiunea de cenzură PSD–AUR. Cu alte cuvinte, nu poate da ordonanțe de urgență (OUG) și nu poate iniția proiecte de lege (PL).
Poate, în schimb, emite hotărâri de Guvern (HG), fiind singurul instrument pe care îl are la dispoziție Guvernul condus de Ilie Bolojan.
„Ne aflăm în fața unui caz fără precedent: un Guvern demis prin moțiune de cenzură semnează o ordonanță de urgență ce afectează”. Ac. este apogeul sirului de ilegalitati,facut la vedere, fara teama, pare din disperare, fara rusine, cu tupeu facut de ac Bolojan. E caz penal. Daca uitati, cei care puteti sa-l trimiteti in justitie sunteti la fel de vinovati precum el. La vedere ilegalitati, pt o decizie, o lege care tine de un subiect sumbru facut, totul pe secret. Si tot de bani este vorba. De banii notri pe care nici nu-i avem. Cine i-a dat acestuaia mesajul ”forteaza nota”. Pe ce protectie se bazeaza? De unde?
Ce sanse are? Cine mai e Avocat al Poporului? Scriptic avem? Faptic stim, nu-i al nostru, e tot sluga fidela a lor.
S-a terminat operatiunea ordonata de taiat feli din totul Greenland ? Invata de la Basau: iesi zilnic la TV la ora 18 si spui ce iti trece prin vidul din cap ! Poate asa ne creste consumul de televizoare noi (aduse din import) !
am inteles, la avocatul roman sau rus?
Si iar nu inteleg, de ce nu recunosc maritisul cu PSD ca acum este liber la casatoriile de toate genurile?
Sa treaca domnule in guvernare ca au cohorte de posibili ministrii!
Trimit comenzi la coruptii CCR in loc sa preia guvernarea.
Așa-i când ajung ciobanii primari.Sau chiar premieri,că se mai întâmplă!
@telea > nu-ti sunt clona eu, poate El, ala cu probleme infantil-identitare. Aceasta este o dovada ca ai inceput sa postezi mai mult si mai nesi.labic decat El.
@telea > nu-ti sunt clona eu, poate el, ala cu probleme infantil-identitare.
Dacă tot mă clonezi să vii la tetea cu o sticlă de vin.
Ocupatia predilecta AUR=sesizari si reclamatii!
e avocatul poporului, cucoana pensionata inainte de 50 de ani si propusa de USR? daca da puteti observa ipocrizia lui Bolojan despre cumul pensie si reangajare tot la Stat…
Sa reclame peste tot, la ONU, la CEDO, la UNESCO, la CLUBUL DE FITZE DE LA ROMA, la Budapesta si la Kremlin !
PNL-listul Ilie Bolojan este mai rau decat RAIA, de care mai scapi, dar de asta nu !.