Pe ordinea de zi a ședinței de Guvern din data de 8 mai a fost repusă o ordonanță de urgență pentru modificarea și completarea unor acte normative, adoptată de Guvern în ședința din 4 mai. Motivul este că Executivul trebuia să ia act de avizul negativ emis de Consiliul Legislativ pentru acest act normativ, transmite Biroul de presă al Palatului Victoria.
Repunerea pe ordinea de zi a fost conform art. 43 alin. 1 din HG 561/2009, coroborat cu art. 10 din Legea nr. 24/2000 și nu are în vedere o adoptare/readoptare a actului normativ aprobat în data de 4 mai, explică sursa citată.
Ordonanța de urgență are scopul să adapteze cadrul legal pentru realizarea rapidă a unor investiții din industria de apărare, având în vedere oportunitățile create de accesarea programului SAFE, și să protejeze activele unor companii declarate strategice prin hotărâre a Guvernului.
SURSE Reforma lui Bolojan cu „băieții deștepți” din energie e compromisă. Care e motivul
Ce modificări au fost introduse în ordonanța de urgență
De asemenea, în timpul ședinței de Guvern din 4 mai au fost introduse în proiectul de ordonanță de urgență și alte modificări pentru buna funcționare a mai multor sectoare de activitate, respectiv:
- pentru soluționarea numărului mare de documente eliberate pentru dovedirea drepturilor persoanelor persecutate politic;
- clarificarea unor aspecte privind decontarea sumelor aferente compensării prețului la energie;
- clarificarea normelor privind securitatea la incendiu în cazul utilizării articolelor pirotehnice;
- posibilitatea de utilizare a excedentului bugetar din anii precedenți în cazul proiectelor publice;
- clarificări privind autorizarea antrepozitelor fiscale și a rambursărilor de TVA;
- clarificări privind legislația aferentă derulării proiectelor de investiții pentru modernizarea și extinderea rețelei de transport și distribuție a gazelor naturale;
- asigurarea resursei umane pentru o mai bună derulare a proiectelor finanțate din PNRR.
„Completările aduse în ședința de Guvern ordonanței de urgență au fost motivate de importanța și urgența reglementărilor, coroborate cu posibilitatea ca, în ipoteza votării moțiunii de cenzură împotriva Executivului, acesta să nu mai poată emite ordonanțe de urgență pe perioada interimatului”, adaugă Palatul Victoria.
Prima ședință de guvern după moțiune
Principalul administrator al treburilor publice, Executivul nu poate emite politici publice noi, deoarece Parlamentul a votat moțiunea de cenzură PSD–AUR. Cu alte cuvinte, nu poate da ordonanțe de urgență (OUG) și nu poate iniția proiecte de lege (PL).
Poate, în schimb, emite hotărâri de guvern (HG), fiind singurul instrument pe care îl are la dispoziție Guvernul condus de Ilie Bolojan.
Penal.
„Faceti din prosti conducatori si apoi va intrebati de unde vine dezastrul.”
W. Churchill
„De ce Bolojan a pus pe ordinea de zi o ordonanță de urgență în plin interimat” ? – Pai asa a vrut cel care conduce Romania. Nu va place, trageti-va obloanele !