SURSE Reforma lui Bolojan cu „băieții deștepți” din energie e compromisă. Care e motivul

Ordonanța dată marți, înainte de moțiunea de cenzură, stabilea o garanție de 30 de euro/kW pentru frimele care solicitau aviz tehnic de racordare (ATR)

De Rareș Mereuță - senior editor
SURSE Reforma lui Bolojan cu „băieții deștepți” din energie e compromisă. Care e motivul

Foto: gov.ro

Ordonanța dată marți, înainte de moțiunea de cenzură, stabilea o garanție de 30 de euro/kW pentru frimele care solicitau aviz tehnic de racordare (ATR)

O ordonanță de urgență adoptată marți, 5 mai, înainte de votul pe moțiunea de cenzură, și care instituia o garanție de 30 de euro per kilowatt instalat pentru companiile din energie care solicitau aviz tehnic de racordare (ATR), nu a putut fi adoptată de Guvern din cauza unor impedimente de tehnică legislativă, spun surse politice guvernamentale.

În ultima ședință de Guvern de marți, Guvernul Bolojan a introdus într-o Ordonanță de Urgență (OUG) care reglementează cu totul alt domeniu noi reguli pentru emiterea ATR-urilor. Practic, Guvernul a modificat Legea energiei electrice și a gazelor naturale.

Ordonanța insituia o garanție fixă de 30 euro/kW instalat, care trebuie constituită la momentul solicitării Autorizației de Înființare, drept o condiție pentru obținerea ei.

„Am zis că nu plec din acest guvern până când în această dimineață nu am venit cu o ordonanță să impun garanții ferme. V-ați gândit, probabil, că dacă vă mișcați repede cu moțiunea, nu mai putem corecta ce era de corectat”, a transmis Bolojan, în Parlament, înainte de votul moțiunii.

De ce nu a putut fi instiuită garanția care viza „băieții deștepți” din energie cu ATR-uri

Însă ordonanța nu a putut fi adoptată din cauză că avizul Consiliului Legislativ (condus de Florin Iordache), pe forma modificată și citită pe bandă în Guvern, a venit după ce moțiunea de cenzură s-a publicat în Monitorul Oficial. Asta deși exista aviz al CL pe forma ordonanței în care nu era prevăzută modificarea care stabilea o garanție de 30 de euro/kW.

Prin urmare, practica juridică face ca acest OUG să nu mai intre în vigoare până nu ia act noul Guvern de acel aviz. Din acest motiv ea nu a mai putut fi publicată în Monitorul Oficial.

Reamintim că Executivul nu poate emite politici publice noi, deoarece Parlamentul a votat moțiunea de cenzură PSD–AUR. Cu alte cuvinte, nu poate da ordonanțe de urgență (OUG) și nu poate iniția proiecte de lege (PL).

Poate, în schimb, emite hotărâri de guvern (HG), fiind singurul instrument pe care îl are la dispoziție Guvernul condus interimar de Ilie Bolojan.

Bolojan și „băieții deștepți” din energie

Ilie Bolojan a deschis un front împotriva „băieților deștepți din energie”, în contextul în care sistemul energetic este blocat de mii de proiecte care nu ajung să fie realizate.

În centrul reformei se află problema ATR-urilor, documente emise de operatorii de rețea care permit rezervarea de capacitate în sistemul energetic pentru proiecte de producție. În prezent, peste 1.400 de ATR-uri cumulate însumează peste 80.000 MW, de aproape zece ori necesarul de consum al României, potrivit unui comunicat al Guvernului de la finalul lunii aprilie.

O mare parte dintre aceste proiecte nu ajung în faza de construcție. Iar pentru a limita specula și blocajele, Guvernul a vrut să instituite o garanție de 30 de euro per kilowatt instalat, care trebuie constituită la momentul solicitării Autorizației de Înființare.

Ce este un ATR

Potrivit ANRE, avizul tehnic de racordare (ATR) se obține de la operatorul de rețea din zonă și este un document prin care operatorul de rețea aprobă racordarea unui solicitant la rețea și care, în același timp, constituie oferta sa la cererea de racordare a solicitantului.

Acesta conține posibilitățile și condițiile de racordare la rețeaua electrică a locului de consum din amplasamentul respectiv pentru satisfacerea cerințelor precizate în cerere de către utilizator. Acesta este, totodată, valabil numai pentru un anumit amplasament.

În practică însă, ATR-ul a devenit și un instrument de rezervare a capacității de rețea, ceea ce a generat dezechilibre majore în sistem.

Cum funcționează mecanismul speculativ al ATR-urilor

În lipsa unor bariere financiare, unele companii au folosit ATR-ul ca activ economic în sine:

  • obțin avizul de racordare pentru proiecte mari
  • nu dezvoltă investiția
  • vând ulterior proiectul sau drepturile de racordare

Dintr-o interogare la Oficiul Național al Registrului Comerțului pentru un eșantion aleatoriu de 722 firme din listă, rezultă următoarele:

  • 437 firme au fost înființate în perioada 2020-2023
  • 105 firme în perioada 2010-2019
  • 100 înainte de anul 2010
  • 59 după anul 2024
  • 78% din firme nu aveau niciun angajat în anul 2024
  • 15 firme aveau peste 250 de angajați
  • 387 de companii aveau capital social mai mic de 10.000 de lei
  • 318 firme aveau capital social sub 1.000 de lei
  • 101 firme aveau capital social între 100.000 de lei și 1 milion de lei

DOCUMET – lista cu firmele care dețin ATR-uri

Băieții deștepți din energie. Cazul nepotului lui Ciolacu

HotNews a arătat, printr-o serie de articole, cum nepotul fostului premier Marcel Ciolacu – Mihai Ciolacu – a obținut avizul tehnic de racordare (ATR) de la Transelectrica pentru două parcuri fotovoltaice, în doar patru luni, deși experții citați susțin că acest aviz se obține de multe ori în peste un an.

Concret, pe 13 martie 2023, a obținut ATR-urile de la Transelectrica pentru două proiecte de parcuri fotovoltaice, cu baterii de stocare, în județul Buzău. Mai exact, cu Solar Energy Productions SRL a obținut ATR pentru o capacitate instalată de 48 MW energie solară, cu 10 MW stocare, iar cu Development Power Solar Energy SRL a obținut ATR pentru 38 MW energie solară, cu 8 MW stocare.

În vara lui 2024, Mihai Ciolacu a scos cele două proiecte la vânzare, fiind încheiate acorduri prealabile cu Premier Energy Group. Grupul ceh a confirmat pentru HotNews că „a fost semnat acord prealabil” pentru achiziția a două proiecte fotovoltaice din județul Buzău, dar nu a specificat de unde cumpără.

Citește și: Bolojan pune pe jar „băieții deștepți” din Energie. Proiectele speculative își vor pierde ATR-urile

Distribuie articolul pe:

13 comentarii

  1. „Ordonanța insituia o garanție fixă de 30 euro/kW instalat, care trebuie constituită la momentul solicitării Autorizației de Înființare, drept o condiție pentru obținerea ei.” Adica doar pentru viitor. Adica o protectie suplimentara pentru actualii detinatori de ATR-uri. Adica unii sa plateasca si altii nu. E o nebunie asta si nu e nici constitutional…

  2. de ce este bine sa ai savanti in posturile cheie? Alta Intrebare si-a facut datoria!..
    Sa plateasca fraierii votanti, nu partidul, mai draga!

  3. Ba desteptilor, cind se acorda „licenta”, puneti conditii clare: termen de realizare, penalitati usturatoare si interdictia de vanzare la altii. N-ai facut? Pierzi totul si sa vezi cum dispar aceste smecherii.

  4. Prețul la energie de astăzi în afară de conjunctura internațională vine din legile date în perioada 2017-2019 care au dinamitat sistemul energetic, au fost oprite toate investițiile în energie.
    Prin legea off shore dată de Dragnea exploatarea Neptun Deep a fost întârziată cu cel puțin cinci ani. Așa cum era făcută legea se termina gazul și nu se recuperau nici investițiile.
    „Patriotismul” mai arde și la buzunar fraților.

  5. care reforma? nu era nici o reforma. parca acum ceva timp il laudati pe bolojan ca a taiat pensiile speciale…
    asa se lauda si ministrul pnl-ist care a liberalizat preturile la gaze si energie, ca acestea vor scadea si o sa dispara baietii destepti.

  6. garantia era pt ci mai voia sa ”intre” nu pt cei din sistem, adica sa nu-i deranjeze pe baietii destepti…care sunt in sistem…

  7. Scopul lui Bolojan a fost sǎ scoatǎ din joc potențialii furnizori mici și sǎ ia avize doar companii transnaționale. Povestea cu „e prea mult” nu ține fiindcǎ instalațiile solare nu dau energie în bandǎ, randamentul lor real este de aprox 3% ca medie anualǎ.

    1. Ia vezi câte mii de firme de apartament fără nici un angajat există și câte milioane învârt doar mutând două hârtii.

  8. Din tot ce am citit eu în ultimii foarte mulți ani din presă, am înțeles că energiticienii din PNL, care au condus Ministerul Energiei în ultimii 10 ani, au fost cei mai deștepți, sanchi, băieți din domeniul, evident, al energiei. Sub protecția acestor eminențe negre, și-au făcut de cap și băieții sistemului. Din cauza acestora toți, românii, alături de naționalitățile conlocuitoare, plătesc, azi, cel mai mare preț la energie dintre toate statele UE. Vivat!

  9. indraznit sa te iei de nepotul lui Ciolacuuu?
    Afara din guvern, ilie saracie!
    Ai vrut sa ii saracesti pe baietii destepti?
    La Oradea cu tine!!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.