Câștigătorii Turneului de la Cincinnati

Americanca Serena Williams, numărul 1 în clasamentul mondial, a câştigat, duminică, turneul de la Cincinnati.

Williams a învins-o în finală, cu scorul de 6-4, 6-1, pe jucătoarea din Serbia Ana Ivanovici, locul 11 WTA şi cap de serie numărul 9, care o eliminase în semifinale pe rusoaica Maria Șarapova. Meciul a durat o oră şi 4 minute.

Este al 62-lea titlu din cariera sportivei americance și al cincilea din acest an, după cele de la la Brisbane, Miami, Roma şi Stanford.

Serena Williams nu reușise să câștige niciodată până acum la Cincinnati, în cinci tentative, cel mai bun rezultat fiind o calificare în finală, în 2013, pierdută în fața jucătoarei din Belarus Victoria Azarenka.

„Sunt foarte mulțumită că am câștigat în sfârșit la Cincinnati. A fost cu adevărat o săptămână foarte frumoasă pentru mine”, a declarat Williams după joc.

Roger Federer, al 80-lea titlu ATP la simplu

Finala la simplu masculin a Turneului fost câștigată de elvețianul Roger Federer care l-a învins pe jucătorul spaniol David Ferrer, scor 6-3, 1-6, 6-2.

Odată cu această victorie, Federer și-a trecut în palmares al 80-lea titlu ATP la simplu din cariera sa și al treilea succes al anului, după cele de la Dubai (Emiratele Arabe Unite) și Hamburg (Germania).

Jucătorul elvețian este deținătorul recordului de titluri de Mare Șlem din tenisul profesionist masculin (17), ultimul obținându-l în anul 2012, la Wimbledon.

Proba de dublu a Turneului de la Cincinnati a fost câștigată de fraţii americani Bob şi Mike Bryan, care au învins în finala de dublu a turneului de la Cincinnati cuplul Vasek Pospisil/Jack Sock (Canada/SUA), scor 6-3, 6-2. Americanii au câştigat, duminică, la Cincinnati, al 99-lea lor titlu din carieră la dublu.

La turneul de la Cincinnati au participat şi Simona Halep, care a fost învinsă în sferturile de finală de Maria Şarapova, dar şi Sorana Cîrstea, eliminată în primul tur de Ana Ivanovici și Irina-Camelia Begu, învinsă tot în prima rundă, de Zarina Dias.