Criza energiei: după ”taxa” pentru Rusia, urmează cea pentru Iran

China este marele perdant al războiului din Iran. Însă Europa nu este mult mai bine și nu este ajutată nici de dependentă energetică tot mai mare de SUA

Criza energiei: după ”taxa” pentru Rusia, urmează cea pentru Iran

China este marele perdant al războiului din Iran. Însă Europa nu este mult mai bine și nu este ajutată nici de dependentă energetică tot mai mare de SUA

La mai nici o săptămână de la atacarea Iranului de către SUA și Israel, Beijingul a ordonat companiilor din domeniul energiei să oprească exporturile de benzină și motorină. Excepție fac livrările pentru Hong Kong și Macao. Strâmtoarea Hormuz a rămas paralizată. China este unul dintre cei mai mari perdanți ai unei închideri prelungite a Hormuzului.

Impactul global: forță majoră în Qatar și scumpirea GNL

Guvernul de la Beijing a cerut un armistițiu imediat în conflictul dintre SUA și Iran. Irakul a început să reducă producția de țiței. Pe 4 martie a venit marele șoc: Compania Qatar Energy a declarat forță majoră, eliminând efectiv aproximativ 20% din oferta globală de GNL de pe piață. Din ce se producea în Qatar, 80% luau de regula calea Asiei.

Numai că această evoluție aduce pierderi și in Europa. Gazul natural lichefiat se tranzacționează la nivel global la fel ca petrolul. Când oferta scade, prețurile cresc, iar gazul este livrat acolo unde se aplica prețul cel mai mare. În Asia, prețurile GNL au crescut mai mult decât în Europa, deoarece continentul depinde mai mult de importurile de GNL, transportate pe cale maritimă.

Europa și scumpirea energiei: gazul ajunge acolo unde prețul e mai mare

Financial Times prezinta o primă consecință concretă pe piață: un petrolier GNL și-a schimbat ruta din Europa către Asia. Venea din Nigeria, avea inițial Franța indicată ca de destinație. Dar s-a întors în Atlantic și se îndreptă către Capul Bunei Speranțe. Acest lucru este văzut ca o dovadă suplimentară că competiția globală pentru gazul natural lichefiat continuă să se intensifice. „În cele din urmă, petrolierele și navele cu GNL merg întotdeauna acolo unde are cel mai mare sens economic. Câștigă ofertantul cel mai mare“, a spus un specialist citat de Berliner Zeitung. Chiar și navele cu încărcătură destinată inițial altei țări pot schimba direcția pe mare, în funcție de piață.

Clienții asiatici depindeau mult de GNL din Qatar. Oprirea producției în Qatar îi obligă să se orienteze către alte soluții, pe piața spot, care a explodat. Prețul gazului pe principala platformă de tranzacționare din Asia a crescut cu 70% în câteva zile. Dacă țările europene doresc să cunmpere gaz natural lichefiat pe piața spot, vor trebui să ofere si mai mult. Or, după o iarnă care a dus la un consum cu 17% mai mare de gaze (circa 170 de nave de transport GNL), a început perioada de refacere a stocurilor din depozitele europene. Dacă întreruperea continuă pentru o perioadă mai mare decât cele conci săptămâni estimate de guvernul israelian, va fi o problemă reală de preț pentru Europa, apreciază Eurointelligence.

Soluții extreme: importuri din Rusia și amenințări energetice

O opțiune extremă pentru a întări aprovizionarea cu gaz a Europei ar fi extinderea importurilor din Rusia, au speculat analiștii de la compania norvegiană de consultanță Rystad, potrivit Financial Times. UE intenționează să implementeze treptat un embargo asupra importurilor de GNL din Rusia începând cu luna aprilie, începând cu contractele pe termen scurt și urmând ca toate contractele să fie eliminate până la sfârșitul anului. Soluția extremă ar fi amânarea aplicării embargoului.

Însă președintele Vladimir Putin a declarat, pe 4 martie, că Rusia ar putea înceta livrările de gaz către Europa chiar înainte de aplicarea sancțiunilor europene. ”Se deschid noi piețe. Poate că ar fi mai bine pentru noi să oprim livrările către Europa imediat și să ne axăm pe acele piețe”, a spus Putin. Apoi, președintele rus a spus că decizia nu este luată. Putin a spus că scumpirea energiei nu poate fi pusă pe seama Rusiei, care a menținut același nivel al producției, la fel ca și Algeria, Norvegia sau SUA.

Vulnerabilități politice și economice pentru Europa

Prețurile actuale ale gazului natural în Europa au ajuns, temporar, la peste 50 de euro pe MWh. Este cel mai mare preț înregistrat din 2023. Însă este mult sub recordul de peste 300 de euro MWh înregistrat la criza energiei din 2022. Unul dintre rezultatele crizei din 2022 a fost o creștere semnificativă a importurilor de GNL din SUA. După sancțiunile impuse gazelor prin conductă din Rusia, gazele lichefiate (sensibil mai scumpe) ajuns să reprezinte aproximativ 46% din importurile de gaz ale Europei. SUA au furnizat 58% din acest GNL, iar în termeni de volume totale, acum trimite aproape la fel de mult în UE precum cel mai mare furnizor european, Norvegia.

Acum, președintele SUA produce în mod indirect criza energiei, prin războiul din Iran. Imprevizibila administrație americană poate cauza o criză mai mare în mod direct, daca ar concretiza amenințările a adresa Spaniei – încetarea relațiilor comerciale cu Spania. Guvernul socialist de la Madrid a interzis folosirea bazelor sale militare în războiul din Iran. Dependența tot mai mare de Statele Unite nu face nici ea bine Europei.

O soluție analizată de Financial Times este reducerea temporara a ambițiilor verzi ale UE. Este vorba despre amânarea creșterii prețului pentru dioxidul de carbon emis în atmosferă. Comisia Europeană poate accepta și mai multe ajutoare de stat, pentru ținerea sub control a prețului energiei. Industria îngrășămintelor chimice este printre cele mai afectate. Impactul se va resimți în prețul produselor agricole.

Campanii de comunicare și efectele asupra consumatorilor

Deși creșterea prețurilor nu se compara cu cea din 2022, ea amintește de campaniile catastrofale de comunicare ale companiilor energetice. E.ON Next din Marea Britanie le trimitea clienților șosete de poliester (cu zero amprentă climatică) pentru a se încălzi fără prea mult consum de gaze scumpe. Iar Ovo Energy îi sfătuia pe clienți să se joace mai mult cu copiii, să mai pună o haină pe ei, să-și îmbrățișeze animalele de companie și să nu mănânce alimente picante. Fără a ține cont de scumpirea energiei (și efectul în lanț asupra industriei europene), presa germană arăta că, de la începutul războiului din Ucraina și până în prezent, fiecare european a contribuit cu puțin peste o sută de euro pentru oprirea Rusiei lui Putin. Urmează acum o scumpire a energiei, a îngrășămintelor chimice și a transportului – prețul pentru răsturnarea regimului din Iran.

 

Distribuie articolul pe:

16 comentarii

  1. Marchievici,’marele perdant’ e Rusia…Trump ii ataca aliatii,unul dupa unul,in timp ce da din coada in fata Kremlinului..Dupa Venezuela si Iran,va urma Cuba…
    Petrolul din Golf este si pentru Japonia,Coreea de Sud, Vietnam,Indonezia ,India,Egipt etc., studiaza mai bine harta lumii

  2. Trump a făcut k.k.tul praf , Europa va ajunge în colaps datorită politici tembele ale acestuia și a perciunatilor care îl comandă, mai vorbim, mână birjar la bulivar !

  3. Ministrul ungar de externe este deja la Moscova „pentru o garanție a gazelor și petrolului la prețurile anterioare”, în timp ce alții, deocamdată, înțeleg, în tăcere, că linia lor de salvare o reprezintă din nou resursele rusești, de care au fost atât de viguros înțărcați.
    Conducerea iraniană pune, deja, direct întrebarea: „America mai întâi sau Israelul mai întâi?”
    Cu cât mai mult haos în jurul Hormuz și al GNL-ului qatarez, cu atât prețurile sunt mai mari și Europa devine mai vulnerabilă. Pe termen lung, acest lucru împinge părți ale UE către o legătură și mai strânsă cu SUA (cu garanții de protecție a rutelor și asigurare) și, în același timp, întărește puterea celor care ar urma logica maghiară și s-ar întoarce din nou către Rusia. Ambele rezultate sunt în avantajul Israelului: linia autonomă a Europei în Orientul Mijlociu este ruptă.

  4. Și dacă se scumpesc hidrocarburile-n China se scumpesc toate-n toată lumea; e ceva ce nu-i făcut în China? Iar ne sărăcesc mințindu-ne.

  5. „Europa și scumpirea energiei: gazul ajunge acolo unde prețul e mai mare„.Bolovane , vezi că la Covid, Sică și cu AFARAT au deturnat un avion cu măști din Bengal și ne-au băgat pe găt pt. a ieși din casă la serviciu sau la „alimentară „ niște cărpe cae se rupeau în 5 minute cu 5 lei bucata . Dup-aia cănd n-a mai fost DEVER de făcut, erau 0.2 lei . Vezi acuma deturnează și tu de la singura rafinărie care mai e acilea vreo căteva cisterne cu 10-15 lei litru , că restul le ia Merțu și MAcraonu și MACAROANA , că ăștia au „loz , nu ca tine care ești cu TIR-ul în „pana prostului .

  6. La fel ca China, India s-a implicat profund în politica din Orientul Mijlociu, conturând practic o nouă regiune în care toată lumea, dacă nu era iubită, atunci îi tolera pe toți ceilalți.
    India are propriul ei mic Orient Mijlociu – 200 de milioane de musulmani sunniți și 25 de milioane de șiiți . Acum se așteaptă la o creștere a ostilității între Iranul șiit și locuitorii monarhiilor sunnite, împovărați de bazele militare americane. Teheranul vizează aceste baze, iar ceea ce va decide regiunea în continuare cu privire la această „securitate” este o chestiune foarte complexă și pe termen lung.
    Ei bine, India va trebui să fie deosebit de atentă în toată această situație.
    Și nu numai.

  7. Doar întrebări: cum va decurge vizita lui Donald Trump în China, în ultima zi a acestei luni? Va participa, o va amâna sau o va anula?
    P.S. – Vizita este programată pentru perioada 31.03 – 02.04.2026.

  8. Însă, în acest moment, discuția din regiune se concentrează în principal pe „lipsa muniției suficiente”. Povestea Iranului ilustrează o aritmetică destul de simplă: chiar și o victorie totală a SUA în Orientul Mijlociu va slăbi America în Asia. Deoarece arsenalele sunt epuizate chiar acum – toată lumea poate vedea cât de repede și cu ce cost sunt cheltuite în Orientul Mijlociu. Acum imaginați-vă un teatru de război mult mai complex și mai extins în Orientul Îndepărtat: câte zile le va lua Statelor Unite să rămână fără resurse acolo? Tot ceea ce se întâmplă slăbește pregătirea de luptă a SUA în fața Chinei.

  9. Unde dai și unde crapă! Rusia jubilează! Ucraina e în genunchi! Trump i-a ordonat lui Zele să încheie pacea! Deșteptul nu a vrut și a fost lăsat din brațe! Nici nu știți ce pierdeți!

  10. Au vrut Siberia gratis…acum plătesc și pentru Iran..Nemții au un ciclu de căpiere la fiecare 50- 70 ani..

  11. Prin acest conflict China este ‘tinta’ din spate, insa Europa este marele perdant. A ascultat ‘sfaturile’ americanilor, a trecut la ‘energia verde’, iar acum culege ‘roadele’…
    Iar noi, romanii, cu economia care ‘e sublima, dar lipseste cu desavarsire’ ii vom ‘slavii’ pe cei care au facut listele pentru partide si pe cei care au hotarat ca ‘x’, ‘y’ sau ‘z’ sa fie ministrii. Despre presedinte…Dzeu cu mila! 😎

  12. Eu mai plătesc încă o sută de euro pentru răsturnarea lui Putin. Marchievici, tu te auzi? Ce înseamnă o sută de euro pentru un european? Iar cânți prohodul Europei? Mai bine vezi ce ziceepresa internațională despre când vine rândul KGBistului și nu ne mai duce nouă grija.

    1. și ce mai mănânci luna aia dacă pierzi TOATĂ PENSIA ? Căte centime dă Soros la o prostare?

    2. Plătește EDITAT, că nu te oprește nimeni! Încetează totuși cu inepțiile pe care le propagi de o bună bucată de vreme…

    3. Plătește că nu te oprește nimeni! Încetează totuși cu inepțiile pe care le propagi de o bună bucată de vreme…

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.