Din nou egalitate în „derby de România”

Al patrulea egal între FCSB şi Dinamo în ultimul an. Dinamo a început meciul cu 3 mâini moarte. Astra mai are 3 puncte avans. „Finala” se joacă la Giurgiu.

Un egal bun pentru… Astra

FCSB şi Dinamo au terminat din nou la egalitate, 1-1, după 90+3 minute. Pe ansamblu FCSB a fost mai bună, dar în faza de atac a lipsit luciditatea în faţa unei apărări care a jucat mai mult la „disperare”. După acest rezultat, situaţia în fruntea clasamentului, cu 4 etape înainte de terminarea campionatului este următoarea: Astra Giurgiu 39 de puncte, FCSB – 36 de puncte. Sâmbătă la Giurgiu se joacă „finala” campionatului între primele două clasate.

Cine a răspuns de filtrele de la intrarea în stadion ?

Meciul dintre FCSB şi Dinamo a adus în tribunele Naţional Arena peste 40.000 de spectatori, o cifră record pentru campionatul nostru. Şi cum în peluza galeriei FCSB s-au aflat numeroşi posesori de petarde, ne punem întrebarea: cine şi cum s-a efectuat filtrul la intrarea în stadion. Dacă în loc de petarde ar fi fost vreun spectator şi cu „altceva”. Aşteptăm un răspuns ferm de la patronajul arenei, adică primăria generală a Capitalei. În ceea ce priveşte garniturile de start, a surprins „11”-le trimis în teren de Mircea Rednic: niciun vârf de meserie, şi cu Bickfalvy, pe post de vârf 1, deşi el este mijlocaş ofensiv; de asemenea nu am înţeles de ce Rednic insistă să joace cu Filip fundaş stânga, deşi Olteanu a arătat că este mai competitiv şi mai disciplinat pe acest post; nu în ultimă instanţă a surprins şi titularizarea lui Vali Lazăr, un jucător care de mult nu mai face faţă rigorilor primei divizii. În ceea ce priveşte FCSB, trecerea lui Tamaş fundaş dreapta nu a surprins, pentru că şi la naţională a mai fost folosit pe acest post.

FCSB: Niță – Tamaș (Enache), Varela, Toșca, Momcilovici – Bourceanu (Tade), Pintilii – Ad. Popa, Stanciu, Hamroun – Chipciu (Filip)

Antrenor: Laurenţiu Reghecampf

Dinamo: Cerniauskas – Hanca, Mevlja, Puljici, Steliano Filip – P. Anton, Palici – D. Rotariu (Nedelcearu), Kortzorg (Olteanu), V. Lazăr (Gnohere) – Bicfalvi

Antrenor: Mircea Rednic

Dinamo inexistentă în prima repriză

Prima repriză nu a avut niciun istoric. Dinamo nu a contat deloc în treimea adversă, mijlocul alb-roşilor nu a reuşit să strice jocul adversarului, iar gazdele nu au refuzat invitaţia de a şarja spre poarta adversă, după ce au avut clar posesia în zona centrală a terenului. Şi nici în apropierea careului advers, cei de la FCSB nu au întâmpinat o rezistenţă organizată, ci doar respingeri la disperare a baloanelor. Ţinând cont de modul în care s-au desfăşirat ostilităţile în primele 45+2 minute, pentru oaspeţi, un singur gol la pasiv, chiar nu era deloc rău. De cealaltă parte, faptul că FCSB a punctat doar printr-un autogol (Steliano Filip în minutul 15) spunea iarăşi mult: deşi sunt cam tot jucătorii care acum doi ani câştigau fără probleme titlul, se poate observa că nivelul valoric a scăzut mult. Tot în prima repriză gazdele au solicitat un penalty la Chipciu; cum însă nici asistentul şi nici adiţionalul nu l-au atenţionat pe centralul Tudor, este posibil ei să fi avut dreptate.

Stanciu „co-autor” al golului lui Dinamo

În partea a doua asistăm la un reviriment al lui Dinamo, iar rezultatul se vede pe tabela de marcaj, în minutul 48, când Gnohere, intrat în locul inexistentului Vlad, egalează. Dar la originea golului s-a aflat mult lăudatul Stanciu, căruia Anton i-a „furat” nepermis mingea şi i-a pasat-o lui Palic, şi acesta l-a angajat pe Gnohere aflat singur cu Niţă. FCSB acuză primirea golului, şi timp de 15-20 de minute Dinamo se află la controlul jocului. Din minutul 70, Dinamo face pasul în spate, iar FCSB domină clar, dar fazele de poartă nu mai au claritarea din prima repriză. Intrat în minutul 62, Tade a semănat panică în careul advers, dar numai atât. În prelungiri, cei de la Dinamo se mută în terenul advers şi au şansa victoriei, dar apărarea imediată a gazdelor a evitat înfrângerea.