(VIDEO) Duelul campionilor: rezultat spectaculos!

Spaniolul Rafael Nadal, locul 2 mondial, a câștigat duminică turneul de la Roma, după ce l-a spulberat pe liderul clasamentului ATP, sârbul Novak Djokovic, în mult așteptata finală. Primul set a fost fără istoric: 6-0 pentru Nadal. Povestea primului set s-a repetat și în decisiv, adjudecat de Rafael Nadal cu 6-1!

Rafael Nadal – Novak Djokovic –  6-0, 4-6, 6-1.

Nadal a început foarte bine finala și nu i-a lăsat prea multe șanse sârbului, luând manșa la 0. Mai mult, spaniolul a câștigat nu mai puțin de 31 de puncte, din totalul de 47 din primul set. Liderul clasamentului ATP și-a revenit în partea a doua și a opus mai multă rezistență. A început să fie mai agresiv, l-a pus mai mult în dificultate pe Nadal și a închis setul după fix o oră, grație unui break, cu 6-4. În decisiv, Nadal a repetat jocul din primul set, închizând partida cu doar un break pierdut.

Pentru spaniol este al nouălea succes la Roma, al doilea consecutiv. În plus, Rafael Nadal are acum în palmares 34 de trofee de Masters 1000. Djokovic a câştigat de patru ori la Foro Italico.

Scorul general al victoriilor între cei doi este acum 28-26 pentru Nole. Anteriorul meci, finala de la Australian Open, a fost câștigat de sârb 6-3, 6-2, 6-3.

În altă ordine de idei, Novak Djokovic continuă să conducă în continuare autoritar clasamentul ATP, cu 12.355 de puncte, urmat de Nadal cu 7.945 si de Roger Federer cu 5.950.

Djokovic s-a calificat, sâmbătă noaptea, în finala turneului ATP Masters 1000 de la Roma după ce l-a învins în trei seturi pe argentinianul Diego Schwartzman, locul 24 ATP.

Djokovic a obținut cu emoții calificarea în finală, după un meci de mare luptă care a durat peste două ore și jumătate. Astfel, după o partidă istovitoare cu Juan Martin del Potro în sferturile de finală, Niovak Djokovic a avut nevoie tot de trei seturi pentru a trece, greu, de încă un argentinian, Diego Schwartzman, locul 24 ATP, scor 6-3, 6-7, 6-3.

Diego Schwartzman i-a pus probleme lui Novak, impunându-se în setul 2, la capătul unui tiebreak pe care l-a dominat, scor 7-2.

Experienta liderului mondial și-a spus însă cuvântul în setul decisiv.

Rafael Nadal s-a calificat, sâmbătă, la Roma, în cea a 50-a sa finală de turneu ATP Masters 1000 după ce l-a învins în două seturi, pe grecul Stefanos Tsitsipas, locul 7 ATP, scor 6-3, 6-4.

Până la acest meci, Djokovic îl conducea pe Nadal cu 28-25 în confruntările directe.