După meciul cu Timea Babos, Halep a fost poreclită ”Luptătoarea”

Simona Halep s-a calificat în optimile de finală de la US Open după ce a obținut o dramatica victorie in fata unguroaicei Timea Babos.

Halep s-a impus greu, in trei seturi, scor 6-1, 2-6, 6-4. Primul set l-a câștigat extrem de ușor, pe al doilea însă l-a cedat, nu fără luptă aprigă. La al treilea set, abia la jumătate scotul a început să încline în favoarea sa.

„A fost un meci foarte greu, a jucat extraordinar Timea in setul doi, am incercat sa revin in setul 3, sa lupt in continuare, stiam ca o sa fie greu pana la final. Am inceput bine meciul, ea a facut cateva greseli usoare dar ea nu a mai ratat, s-a miscat bine. Am facut tot ceea ce am putut astazi, cred ca am fost mai buna la final. O cunosc pe Carla Suarez Navarro, ma astept sa fie extrem de dificil, dar sunt aici sa castig fiecare meci”, a declarat Simona dupa meci.

In optimi, Halep va juca cu Suarez Navarro, cu care, dupa 10 meciuri, este la egalitate: 5-5.

Simona Halep si Timea Babos au facut un meci fantastic in turul 3 la US Open. Ambele jucatoare au castigat cate un set. Simona pe primul, ulterior a revenit Babos. Decisivul a fost unul de infarct pentru cei care au urmărit partida în direct.