Afaceristul Dragoș Sprînceană susține într-o postare pe X că el este persoana care a reintrodus România pe drumul către programul Visa Waiver al SUA. Prin admisia în acest program, românii nu ar mai avea nevoie de viză pentru a intra în SUA.
„Vă rog să întrebați PSD, PNL și USR de ce nu v-au spus cine a reintrodus România pe calea de a fi acceptată din nou în Programul Visa Waiver, în ziua alegerilor din a 2a rundă de alegeri la doar 4 ore după ce România fusese scoasă din acest program!?
Adevărul gol goluț este ca EU PERSONAL m-am luptat pentru România în acea zi non-stop după discuțiile directe cu Secretara Departamentului de Securitate Națională – Kristi Noem și indirecte cu Secretarul de Stat – Marco Rubio și Vice Președintele Statelor Unite – J.D. Vance. Discuțiile au durat cam 4 ore și România a fost reintrodusă pentru reevaluare. Pentru a fi reintrodusă trebuiau să retrimită tot dosarul pentru reevaluare la State Department și DHS.”, a scris Sprînceană.
Citește și: Sprînceană: Bolojan e interimar, SUA trebuie să ignore mesajele pro-Ucraina
Omul de afaceri spune că nu doar incompentența Coaliției de atunci a ținut de scoaterea României din Visa Waiver. Sprînceană acuză faptul că Simion ar fi făcut lobby pentru o decizie împotriva României, astfel încât să fie favorizat în cursa internă de o astfel de lovitură mediatică.
„Partea tristă este ca ar fi trebuit să dau vina doar pe PSD, PNL și USR pentru incompetentă! Nici măcar nu au făcut follow-up dupa, fiindcă nu le-a păsat. Dar când am revenit în România, ca Consultant Federal Electoral din Partea Statelor Unite și am făcut interviuri candidaților electorali împreună cu Trey Trainor – Presedintele Comisiei Federale Electorale Americane, plus Aaron Gentry – am aflat cu stupoare la întâlnirea cu domnul George Simion, care fiind băut în momentul interviului, prin admisia lui personală, ca a făcut lobby și cu cine exact, împotriva României pentru a fi scoasă din Programul Visa Waiver pentru a câștiga el capital electoral împotriva coaliției.”
Dragoș Sprînceană și-a exprimat susținerea și aprecierea pentru membrii AUR. Totuși, acesta a semnalat nevoia de schimbare a liderului formațiunii.
Citește și: Șoșoacă s-a întâlnit cu Dragoș Sprînceană
„Tuturor membrilor de la AUR va felicit pentru tot ce faceți! Dar sunteți conduși de un mic trădător de țară ca altfel nu pot să îl numesc, mincinos care tot vine prin America și aruncă cu milioane de $$$ în stânga și în dreapta sperând să aibă întâlniri la nivel înalt și să vă impresioneze. În afară e 2-3 congressmen, nimeni notabil nu a vrut să se întâlnească cu el. Departamentul de Stat are un raport făcut atât de mine cât și de Trey Trainor – Presedintele Comisiei Federale Electorale “foarte frumos” la adresa acestui “fals naționalist” care este șantajat de Servicii și ținut acolo, deoarece le este ușor să controleze ambele tabere și să vă țină pe voi poporul român în șah tot timpul.
Domnilor membrii AUR va stimez și va apreciez, dar meritați un alt lider, un lider care nu tratează partidul ca propriul lui SRL, ca alte realizări notabile în viață nu are!”, a explicat Sprînceană.
În final, omul de afaceri dă de înțeles că întreaga clasă politică ar minți referitor la relația cu SUA și nu numai.
„Dragii mei români – sunteți mințiți de toți și manipulați de toți! Acum câteva zile am fost avertizat ca ar fi bine să nu mai vin în România în curând ca deranjez prea mult! De necrezut cât tupeu au unii de acolo! Și va mai întrebați de ce România nu are o relație bună cu Statele Unite!!!”
Alegerea pe Sprînceană a lui Ciolacu pentru Trump
Dragoș Sprînceană a fost ales de Marcel Ciolacu, pe atunci premier, pentru a fi emisar al României la administrația Trump.
Marcel Ciolacu a declarat că a avut o discuție telefonică la ora 5 dimineața cu Dragoș Sprînceană, în contextul participării acestuia la evenimente din SUA, precum cele de la Mar-a-Lago. El a precizat că mandatul lui Sprînceană este de a reprezenta România spunând „adevărul despre țară”, într-un cadru oficial, cu un mandat clar din partea statului.
„Și, da, cu domnul Dragoș Sprînceană am avut această discuție telefonică, cred că pe la 5 dimineața, ca să ne potrivim cu orele. Și m-am gândit, dom’le, înțeleg că veți participa în perioada următoare – știți politica americană în care fac anumite întâlniri-party, dar cu ștaif, unde se strâng anumite sume pentru zona socială, pentru zona politică, unde români născuți în România sau în Statele Unite, cetățeni români, cu dublă cetățenie și americană și română, participă foarte des, mai ales la Mar-a-Lago, unde sunt foarte mulți români de fiecare dată. Și am avut această discuție. Au participat, cred că, Românii Patrioți (…) am vorbit cu mai multe persoane care au participat aseară (…). Mandatul, și din discuția mea și cu domnul Dragoș Sprînceană, a fost de a spune adevărul despre România”, a declarat Marcel Ciolacu.
Sistemul este disperat!! Nu mai stie ce sa inventeze. In parlamentul de doi bani vor sa dea o lege ”cica” care sa interzica partitidelor (vizat fiind AUR) sa foloseasca bani din sponsorizare pt actiuni indreptate impotriva Romaniei. Cand USR-isti se parau/reclamau prin parlamentul UE de tot ce nu le convenea in tara, erau sa intelegem ”patrioti”. Legea vizelor a fost abordata de Trump ca ”o vijelie”, fata de mai multe tari considerate de el nedemoctratice, fara sa fi stiut cineva ca va actiona in ac sens, iar Simion a mers in SUA mult dupa ac. actiune fulgeratoare. Din inregistrari reiese ca Simion a salutat semnalul lui Trump catre decidentii nostri, poate, poate ai nostri se gandesc sa readuca Romania pe drumul democratiei reale. In loc sa repare ce au distrus, sa vina cu explicatii despre anularea alegerilor, ”isi pun picioarele in apa rece” cautand alte oprelisti ale celor care lupta pt ac. tara.
Un animal de pradă/ gata ca în cap să cadă/ n-are cap dar are cadă.
Ce faci ma,barfesti ? In loc sa vorbesi prostii,daca zici ca esti ” patreot ” roaga-l pe ” pretinul ” Trump sa dea dispozitie la ICE sa-i lase pe romanii care vor sa plece benevol acasa,sa-i lase sa se urce inavion,sa nu le mai confiste biletele si actele,sa nu-i mai incatuseze. Hai sa te vedem,esti in stare sa faci si tu o fapta buna pt. romani ? Sau doar gura e de tine ?
Da nu vad niciun comentar despre zicerea lui Spranceana cum ca Nicusor Dan nu are nicio invitatie de la Trump? Sau n-ati auzit ceea ce-a declarat in direct la A3? Adica un Fake News de la Palatul Cotroceni. Parca Nicusor vroia un departament pentru contracararea acestor tip de stiri. Rusinica Nicusoare!
Esti mincinos domnule bi-Strânceana, cam de același calibru cu mono-sprânceana ! România NU ESTE programul Visa Waiver al SUA ! Aici se poate vedea care sunt țările în programul Visa Waiver al SUA : https://www.dhs.gov/visa-waiver-program
Romania a fost scoasa din program ca urmare a anularii ilegale a alegerilor prezidentiale.
Cand vorbea la Realitatea numai ceea ce-i dicta Ancuta facea afirmatii la fel de grave? Omul este un oportunist, vrea sa ajunga mare politician in Romania.
Sprânceana lu’ bolovan, au același aluat de peizan…
Un alt I’le Gal selectat pe „spranceana de ‘ghesheftMann'” de sesese eku/COM intern sa faca cu ochiul new-na-tzi lor de la Hacienda Alba de peste gard…Trimis de Ciu Ciu Olacu tele fonic cu noaptea mintzii in cap…Din cauza fusului care toarce din ’45 fara intrerupere in ’89…
Dacă e cel din poza, in loc de Dragoș individului i s-ar potrivi muuuult mai bine Mefisto… Mefisto Sprânceană…
Marele extremist Semiom este un pitic politic.
Deocamdata tot romanul s-a convins ca piticii politici sunt Stan si Branul aflati la putere. Si incompetenti profesional dar si total inculti in orice domeniu.
Un gunoi spranceana. Are infividul acces la Trump cum a avut si ponta.
Paranoic rǎu, bǎiatul ǎsta! Ia sǎ-l bage Nicușor în seamǎ, precum Ciolacu, și imediat ar ridica-o în slǎvi pe Țoiu!
Daca Simion e tradator, atunci unul de teapa lu’ Bolojan, cum poate fi numit si considerat ?
escroci pe sprinceana…
Dupa chipul si asemanarea lui Ciolacu. Acest castravete umflat de secu se da drept apropiat al lui Trump. Un golan. Toata presa lingatoare au citat din acest asa zis om de afaceri. Tovaraseilor, unul mai credibil nu aveti ? Unul cu creier, nu cu freza de Budesti ? Prea il credeti tampit pe Trump. Nu e.
Inca de la inceput Simion era in mod vizibil un fripturist. Se lipise de Georgescu la fel ca pestele-ventuza, ca sa profite. Bineinteles ca turma oilor mioritice nu a sezizat eskrokul si am fost la un pas sa ne trezim cu fripturistul la Cotroceni. Noroc ca romanii constienti au vazut pericolul si s-au mobilizat la alegeri. Ovinele l-ar fi pus presedinte.
A mai pierdut si 2 mil $ ca sa se vada cu Trump. Unde esti Marian Ceausescu sa strigi acum dupa el: ,,Borfasule, da ba banii inapoi”?
CG a fost membru AUR, dar s-a retras pt ca a avut o declaratie asta era prin 2020 sau mai inainte…nu s-a lipit nimeni de CG doar l-au recuperat, asa cum n-a aparut din spuma marii si Basescu l-a nominalizat ca premier, dar a fost refuzat apoi Ponta, deci de 15-20 de ani unii l-au vrut in echipa lor…
Mincinosul !!! Nu mai e putinist?!–Simion?
Prim covrigarul tarii ,” ciolac de minye:mincinos ” pe sparanceana”-
P.s.!conform Dex: ciolac = ciung, fara o mana , deci și ” ciolac de minte”- „ciung de monte”
Creaturile trădătoare nu au patrie. Eu l-am poreclit Semiom și porecla a devenit virala.
Iar tu ești NULAOM, NULAROMÂN/ ai păduchele în sân/poate chiar în bostănel/ nu mai spun în cojocel.
Confundati t.ara care se numeste Romania si NU rromanica (Zi.gun.ia) !
Felicitari! L-a-ngropat pe Ciciolacc-u definitiv fata de Trump. Asa ceva! Tipul, mai tare decât Tzoaia!!!
e cum spui, numai ca Problema are ca punct de pornire retelele de socializare si sanctiunile UE, iar comisia din Congres a depistat actiuni ”ciudate” UE in alegeri si Simion nu cred ca stia de Irlanda sau Slovacia si nici Simion nu l-a pus pe T Breton sa afirme:”ce am facut in Romania vom face si in Germania daca va fi cazul” si pt aceasta i s-a retras viza pt SUA etc.
bla bla bla … bla bla bla … bla bla bla
Daca Simion ii tradator, atunci cei care au condus si care conduc in continuare Romania , cum se numesc ?
Se numesc oameni normali.
se numesc bitoci