FCSB şi-a aflat adversara din turul II

Dacă trece de Trencin, FCSB va avea un adversar pe care nu l-a mai întâlnit până în prezent în meciuri oficiale. Cu ce scor s-a terminat meciul Dila Gori – Partizan.

Este Partizan Belgrad

FCSB, campioana României – calificată în proproţie de 90% în turul III al Ligii Campionilor – va avea drept adversară pe campioana Serbiei, Partizan Belgrad. După ce au întrecut foarte greu acasă (1-0) pe campioana Georgiei, Dila Gori, marţi, în manşa retur, jucătorii sârbi au câştigat fără drept de apel cu 2-0, prin golurile înscrise de Brasanaci în minutul 37 şi Oumarou în minutul 64. Partizan a dominat categoric iar cifrele din caseta tehnică demonstrează superioritatea oaspeţilor care puteau câştiga la un scor şi mai concludent.

Rezultate Partizan cu alte echipe româneşti

1-2 şi 0-2 cu Dinamo Bucureşti (sferturi de finală Cupa Cupelor – 1990)

0-0 şi 0-1 cu Progresul Bucureşti (tur II Cupa UEFA – 1996)

1-0 şi 0-0 cu Oţelul Galaţi (tur I Cupa UEFA – 2004)

3-1 şi 0-0 cu Dinamo Bucureşti (tur II Cupa UEFA – 2004)

2-1 şi 1-0 cu FC Timişoara (tur I Cupa UEFA – 2008)

Palmares european

În cupele europene, cea mai mare performanţă a campioanei Serbiei s-a înregistrat în 1966, când a jucat finala Cupei Campionilor Europeni, pierdută (pe mâna arbitrilor) cu 1-2 în faţa lui Real Madrid.

Liga Campionilor (CCE): 96 37 21 38 147 – 123

Cupa Cupelor: 12 4 1 7 19 – 21

Liga Europa/Cupa UEFA: 116 43 25 48 164 – 166