Femeile și politica. Cifrele pe funcții-cheie, dincolo de vorbe frumoase, arată ipocrizia ANALIZĂ

Doar trei femei în Guvern, niciuna la cârma unui mare partid și putere mai degrabă simbolică în Parlament. Acesta e rezumatul prezenței doamnelor în politica mare.

De Radu Eremia - Redactor-șef adjunct
Femeile și politica. Cifrele pe funcții-cheie, dincolo de vorbe frumoase, arată ipocrizia ANALIZĂ

Trei femei sunt în Guvernul Bolojan. PNL șI PSD nu au nicio reprezentantă FOTO Guvernul României

Doar trei femei în Guvern, niciuna la cârma unui mare partid și putere mai degrabă simbolică în Parlament. Acesta e rezumatul prezenței doamnelor în politica mare.

Niciunul dintre primii oameni în stat nu este femeie, în condițiile în care la vârful Parlamentului, a Guvernului și Președinției sunt exclusiv bărbați. Reprezentarea doamnelor este doar de la nivel de vicepremier sau vicepreședinte de for legislativ.

19 membri are Guvernul Bolojan, în prima linie de lideri. Dintre aceștia, doar trei sunt femei. Cea mai înaltă funcție e de vicepremier, prin Oana Gheorghiu. Celelalte două femei ministru sunt Oana Țoiu (Ministerul Afacerilor Externe) și Diana Buzoianu (Ministerul Mediului). Amândouă sunt de la USR. PSD și PNL, deși partide mai mari, nu au promovat nicio doamnă în Guvern. Practic, femeile sunt 15% din Guvern.

Situația nu e prea roză nici la nivel de Parlament. Din 13 membri ai Biroului Permanent de la Senat două sunt femei. Elena Federovici (PSD) este secretar al Senatului, iar Stelea Nicula (AUR) tot secretar. În schimb, la Camera Deputaților șase din 13 membri sunt femei. PSD a dat-o atât pe Natalia Intotero, ca vicepreședintă, Silvia Mihalcea, ca secretar, dar și pe Simona Bucura-Oprescu, chestor.

AUR a pus-o pe Gianina Șerban vicepreședintă a Camerei. În schimb, PNL a mizat pe Arina Moș ca secretar și USR pe Oana Murariu, tot ca secretar.

Șefele de comisii

În cazul Senatului, din 23 de comisii, patru dintre acestea au în frunte femei. Comisiile cu cea mai mare putere, care au ajuns cu femei la cârmă, sunt cele de buget-finanțe și apărare. Comisia de buget-finanțe e condusă de Maria Horga. Pe de altă parte, Nicoleta Pauliuc e la șefia Comisiei de apărare. Celelalte două comisii cu femei la conducere sunt cea de constituționate și cea de afaceri europene. Prima e condusă de Cosmina Cerva (PACE), iar a doua de Rodica Cușnir (PACE).

La Camera Deputaților sunt 25 de comisii permanente. Din acestea, patru sunt conduse de femei, potrivit datelor de pe site-ul Camerei. Singurul partid al Puterii care are o șefă de comisie e USR, prin Diana Stoica la afaceri europene. Celelalte trei persoane sunt Laura Gherasim (AUR) la cercetarea abuzurilor, Maria Cernit (POT), la egalitate de șanse, iar la constituționalitate Vergia Vedinaș (SOS).

Citește și: Maraton. I-am sunat pe toți liderii PSD. Câți vor să scape de Bolojan și de USR

Conform calculelor, în Parlament mai sunt patru femei în fruntea unor comisii comune. Dumitrița Gliga (PSD) conduce Comisia permanentă comună a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru relaţia cu UNESCO. Alina Gorghiu (PNL) e la șefia Comisiei speciale în domeniul legislaţiei privind prevenirea, combaterea şi sancţionarea violenţei domestice.

Violeta Alexandru (USR) e la cârma Comisiei speciale a Camerei Deputaților și Senatului pentru sprijinirea procesului de aderare a României la OCDE. Nu în ultimul rând, Diana Tușa (PSD) e președinta Comisiei speciale a Camerei Deputaților și Senatului pentru combaterea traficului de persoane.

Femeile de la șefia grupurilor

Situația e și mai firavă la nivel de lideri de grup. Doar la Camera Deputaților sunt două lidere de grup. Diana Stoica e lidera de grup a USR, în timp ce Simona Macovei e lidera SOS-RO.

Distribuie articolul pe:

7 comentarii

  1. Așa q fost și-n Occident, prima-minoritățile, 2-femeile sunt minotități,3-lgbf e o minoritate-4bărbatul”trans” e femeie,5-ingineri și doctori din Somalia pentru că suntem intolerabil de plictisitori,6,-la muncă, băăă!,7- omul nou în orașe de 15 minute, copiii crescuți de stat, familia e anacronică, femeia „eliberată” prin avort se culcă cu tot cartierul, 9-si animalele sunt oameni, 10-„blănoșii”(furries)11-crestinismul e al înapoiaților-islamul trebuie implementat etcetcetc

  2. Politica este o meserie -psrazit,fiind brațul executiv al mediului corporat în teritoriu.Corpoeația este o himeră economică a cărei efecte devastatoare am început să le simțim, ea fiind doar un trust legal și letal pentru societate. Progresul e blocat pe toate planurile iar democrația a devenit vorbă-n vânt.Pericolul acestui mediu se întinde de la cel biologic pâna la deprivarea completă de drepturi reale, lucru spre care tinde. De asta, prezența femeilor în politică este irelevantă, la fel că politica însăși, e un campionat între servitori.

  3. Europa ataca! Atentie la Toiu – vorbeste aiurea si in necunostinta de istorie!
    Se pare ca Europa trage de Romania sa ii fie supusa in toate emanatiile Frantei. Retrageti-o pe Toiu si nu mai participati la nici-o discutie! Consultati N.D.!

  4. Așa, și? Dacǎ aveam 10 femei ca Țoiu, Gheorghiu sau Buzoianu în funcții de top ar fi fost o mare fericire? Ce le recomandǎ pe acestea? Vaginul? Faceți bilanțul realizǎrilor lui Frau Ursula!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ziarul Cotidianul își propune să găzduiască informații și puncte de vedere diverse și contradictorii. Publicația roagă cititorii să evite atacurile la persoană, vulgaritățile, atitudinile extremiste, antisemite, rasiste sau discriminatorii. De asemenea, invită cititorii să comenteze subiectele articolelor sau să se exprime doar pe seama aspectelor importante din viața lor si a societății, folosind un limbaj îngrijit, într-un spațiu de o dimensiune rezonabilă. Am fi de-a dreptul bucuroși ca unii comentatori să semneze cu numele lor sau cu pseudonime decente. Pentru acuratețea spațiului afectat, redacția va modera comentariile, renunțînd la cele pe care le consideră nepotrivite.